Wojsko

Wojsko

Tam o życiu decydują minuty. "Arktyczni wojownicy" dostali cel: znaleźć satelitę

150 amerykańskich spadochroniarzy przeszło skrajną próbę. Przy -30 stopniach Celsiusza musieli wyskoczyć z samolotu na brzeg Oceanu Arktycznego, zorganizować się i wyruszyć na poszukiwanie rozbitego satelity zawierającego tajemnice państwowe. Już w pierwszych minutach ćwiczenia kilku żołnierzy nabawiło się odmrożeń i wymagało pomocy. Jedno jest pewne, ćwiczenie zaowocowało wyjątkowymi nagraniami i zdjęciami.

Zbudowany, aby wykrywać skażenie jądrowe. Znów "obniuchuje" Europę

Amerykański specjalistyczny samolot zwiadowczy, zbudowany do śledzenia efektów eksplozji jądrowych, nie przestaje krążyć w pobliżu Europy. Po długim locie sięgającym Arktyki w minionym tygodniu, teraz spędził kilkanaście godzin nad Morzem Śródziemnym i jego okolicami. Według wojska USA maszyna WC-135C wykonuje wcześniej zaplanowane zadania i nie ma to związku z żadnymi niespodziewanymi incydentami.

Siemoniak: nie pracowałem nigdy jako kierowca

Byłem szefem biura od samego początku i oczywiście robiło się wszystko w owych czasach - powiedział Tomasz Siemoniak w RMF FM, odnosząc się do zarzutów, jakie padły pod jego adresem z oficjalnego konta Ministerstwa Obrony Narodowej na Twitterze. - To przykład amoku, w jakim jest Macierewicz i jego ludzie - dodał.

Kownacki pozwu za "krew na rękach" się nie boi

Nie boję się pozwu przeciwko mnie, bo nikt nie jest w stanie uciszyć sumienia tych, którzy ponoszą odpowiedzialność za to, co się stało w Smoleńsku. Mogą w różny sposób krzyczeć, kierować pozwy, mogą przerzucać odpowiedzialność na innych, ale mam nadzieję, że gdzieś to sumienie się w nich tli - powiedział w "Jeden na jeden" wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki.

Szydło latała do domu wojskową CASĄ. Instrukcja HEAD mówi jasno: "w ramach misji oficjalnych"

Premier Beata Szydło i rzecznik jej rządu tłumacząc się z lotów wojskowymi samolotami twierdzą, że zezwalają na to procedury, m.in. procedura HEAD obowiązująca w wojsku. Problem w tym, że - zgodnie z nią - maszyny wojskowe mogą wykonywać loty HEAD "w ramach misji oficjalnych". Premier lata natomiast wojskowymi samolotami CASA na weekend do domu. Były szef MON Tomasz Siemoniak twierdzi, że było to nawet 50 razy.

MON miało informować o odejściach z wojska. W ostatniej chwili wszystko utajniono

Kilka godzin przed posiedzeniem sejmowej Komisji Obrony Narodowej, na której MON miał informować o odejściach żołnierzy z wojska i zmianach na stanowiskach dowódczych, postanowiono je utajnić. - Dzisiaj rano przewodniczący podjął taką decyzję - powiedział tvn24.pl sekretarz komisji Kamil Strzępek. Jej przewodniczącym jest Michał Jach z PiS. Politycy PO twierdzą, że decyzję podjęto bezprawnie.

Wyjątkowe nagranie przechwycenia. Eurofightery w akcji nad Niemcami

Załoga samolotu pasażerskiego lecącego spokojnie nad Niemcami nagrywała lecącego poniżej i z przodu Boeinga 777, który zostawiał widowiskowe smugi kondensacyjne na tle chmur. Niespodziewanie od tyłu do maszyny nagle zaczęła się zbliżać inna smuga - tą zostawiał niemiecki myśliwiec Eurofighter. Przypadkiem nagrana została scena przechwycenia samolotu, który nie odpowiadał na komunikaty z ziemi.

Śmigłowce wybierane w tajemnicy, choć nie musi tak być. Już są zagadki

Dlaczego nowe śmigłowce mają trafić najpierw do Wojsk Specjalnych, które mają najnowszy sprzęt? Dlaczego wszystko ma być tajne, choć wcześniej prawie zawsze było jawne? Nowy przetarg na śmigłowce ogłoszony przez MON jest pełen takich niejasności. Ministerstwo zapewnia, że będzie znacznie lepiej niż podczas tego wcześniejszego, anulowanego. - Będzie gorzej, wolniej i drożej - twierdzi natomiast w rozmowie z tvn24.pl były szef MON, Tomasz Siemoniak.

Szef BBN: są różnice zdań między prezydentem a MON

- O wszystkich nominacjach w armii, które leżą w kompetencjach prezydenta, decyduje prezydent - zapewnia szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Podkreślił, że prezydent Duda nie jest odcinany przez MON od spotkań z generałami.

Były szef MON: deklaracje Macierewicza ws. śmigłowców to fantazje

- Mam wrażenie, że Antoni Macierewicz od wielu, wielu miesięcy żyje w rzeczywistości równoległej, w której latają helikoptery, ale do tej pory żaden helikopter nie wylądował w tej rzeczywistości, w której żyjemy my wszyscy - stwierdził w TVN24 senator Bogdan Klich (PO). W poniedziałek - jak zapowiedział szef MON - ogłoszony zostanie przetarg na 16 śmigłowców dla polskiego wojska.

Śmigłowiec na drodze, załoga pyta o kierunki

Konwój ciężarówek jadący przez Kazachstan został niespodziewanie zatrzymany. Na środku drogi wylądował wojskowy śmigłowiec Mi-8. Wybiegł z niego członek załogi i ku osłupieniu kierowców zaczął wypytywać o kierunki. Jak zapewnia kazachskie ministerstwo obrony, śmigłowiec wcale się nie zgubił.

Kapral nie zasalutował Misiewiczowi. Generał wyraża "dumę"

Kapral, najniższy rangą wojskowy w korpusie podoficerów, jako jedyny z całego szeregu żołnierzy nie zasalutował Bartłomiejowi Misiewiczowi. Widać to na ujawnionym niedawno nagraniu z uroczystości w Żurawicy. Teraz młody żołnierz dostał wsparcie z samych wyżyn wojskowej hierarchii. - Podoficerowie, sól armii! Żołnierze, jestem z Was dumny - napisał generał Mirosław Różański, udostępniając fragment nagrania z incydentem.