Wojsko

Wojsko

Wielki powrót po 43 latach. Wtedy bombardowali, teraz budują sojusz

Amerykański lotniskowiec atomowy USS Carl Vinson rzucił kotwicę przed wietnamskim portem Da Nang. To wyjątkowo ważna i symboliczna wizyta. Ostatni raz amerykański lotniskowiec był tak blisko wietnamskiego wybrzeża w 1975 roku, kiedy Amerykanie wycofywali się z Wietnamu. Dodatkowo to na plaży w Da Nang lądowali pierwsi amerykańscy żołnierze, rozpoczynając interwencję USA w Wietnamie.

Niezwykłe zdjęcia "ze szczytu świata". Takiego selfie nie ma nikt inny

- Na pewno nie zamieniłbym swoich doświadczeń z U-2 na nic innego. Nie da się opisać tego uczucia, kiedy się jest "na szczycie świata" - mówi tvn24.pl Ross Franquemont, amerykański pilot instruktor latający na szpiegowskich U-2. Niezwykłe widoki, które może podziwiać ze swojego "stanowiska pracy", skłoniły go do zajęcia się fotografią. Teraz do kokpitu zabiera torbę wyładowaną aparatami i kamerami. Robi wyjątkowe zdjęcia i nagrania.

Kokpit zamienił się w zamrażarkę. Piloci wylądowali dzięki zegarkom

Kolejna załoga amerykańskiej maszyny EA-18G miała bardzo ciężkie przeżycia z powodu awarii systemu tlenowego. Podczas lotu na dużej wysokości temperatura w kokpicie nagle spadła do -30 stopni Celsjusza, a wnętrze wypełniła błyskawicznie zamarzająca para. Z dużym problemem i odmrożeniami zdołali wylądować.

Największy okręt Royal Navy na Atlantyku. Nie wszystko poszło zgodnie z planem

Brytyjska flota pochwaliła się zakończeniem pierwszego dużego etapu testów nowego lotniskowca, HMS Queen Elizabeth. Ten największy okręt w historii Wielkiej Brytanii właśnie wrócił ze sztormowego zimowego Atlantyku, gdzie ćwiczono na nim starty i lądowania śmigłowców. Próbowano też przeładować zapasy z okrętu pomocniczego, ale wysokie fale to uniemożliwiły.

Mają latać nawet po sto lat. Rewolucja w planach Pentagonu

Słynne amerykańskie bombowce B-2 - charakterystyczne czarne latające skrzydła - mają zostać wycofane ze służby znacznie wcześniej, niż planowano. Podobnie ich nieco młodsi towarzysze B-1. Za to najstarsze bombowce, budowane jeszcze w latach pięćdziesiątych, B-52 mają otrzymać drugie życie i mogą latać nawet po sto lat. Pentagon miał dokonać rewolucji w swoich planach.

"Demacierewizacja" w MON. Miała być kontynuacja, jest czystka

Podczas przejmowania obowiązków ministra obrony Mariusz Błaszczak podkreślał zasługi swojego poprzednika. - Chciałem państwa zapewnić, że te działania będą kontynuowane - deklarował 9 stycznia. Mimo tych zapewnień już w pierwszym miesiącu szefowania Błaszczaka w MON gruntownie wyczyszczono stanowiska z ludzi powołanych za czasów Antoniego Macierewicza na wysokie funkcje w resorcie i Polskiej Grupie Zbrojeniowej.

Wielki audyt w Pentagonie. Nie mogą się doliczyć 800 milionów dolarów

Należąca do Pentagonu Agencja Logistyki Obrony (DLA) nie jest w stanie doszukać się dokumentów poświadczających jej wydatki na 800 milionów dolarów - ma wynikać z audytu przeprowadzonego przez Ernst&Young. To początek szerszego przeglądu, który ma być stopniowo przeprowadzony w całym Pentagonie. Nigdy wcześniej tego nie robiono. Całe przedsięwzięcie ma kosztować miliard dolarów.

Bliskie spotkanie z rosyjskim Su-27. Amerykanie ujawnili nagranie

Wojsko USA opublikowało nagranie bliskiego spotkania rosyjskiego myśliwca Su-27 z samolotem zwiadowczym EP-3. Amerykanie twierdzą, że rosyjski pilot zachował się "niebezpiecznie i "nieprofesjonalnie". Miał zbliżyć się do amerykańskiej maszyny nawet na półtora metra. Na nagraniu trudno jednak ocenić odległość.

MON zaspał. Kluczowe plany miały być w 2016 roku, nie ma ich do dzisiaj

Zgodnie z polskim prawem i wymogami NATO Ministerstwo Obrony Narodowej powinno co cztery lata tworzyć plany rozwoju wojska na dziesięć lat. Najnowsze takie plany powinny być gotowe już w 2016 roku i obejmować lata 2017-2026. Tymczasem planów tych nie ma do dzisiaj. Utknęły w MON. Hamuje to unowocześnianie wojska.

Okręt podwodny na "wycieczce" po drogach

Brazylijska marynarka wojenna dokonała niecodziennej operacji ze swoim najnowszym, budowanym jeszcze, okrętem podwodnym Riachuelo. Częściowo wykończona jednostka przejechała pięć kilometrów po drogach, aby z jednej części stoczni trafić do drugiej. Pokonała nawet tunel.

Maciej Materka szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego

Maciej Materka został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego - poinformował w środę resort obrony. Do tej pory Materka pełnił funkcję dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa w MSWiA.