Wojsko

Wojsko

Podsłuchana rozmowa pilotów B-2. Cel: kryjówka przywódców Korei Północnej

Gdyby doszło do wojny USA z Koreą Północną, "niewidzialne" bombowce B-2 byłyby jednymi z pierwszych, które ruszyłyby do uderzenia, wykonując skryte naloty na centra dowodzenia. Załogi tych maszyn na pewno trenują taki scenariusz i jedno z takich ćwiczeń prawdopodobnie zostało niedawno zaobserwowano nad USA. Entuzjasta lotnictwa twierdzi, że podsłuchał pilotów mówiących o celu będącym "kryjówką przywódców Korei Północnej".

Macierewicz twierdzi, że "został wprowadzony w błąd". Problem z ważnym systemem

- Nie mogę sobie pozwolić na to, aby w nieskończoność czekać - stwierdził Antoni Macierewicz, mówiąc o ważnym dla wojska zakupie systemu dowodzenia BMS. Minister przyznał, że "został wprowadzony w błąd", kiedy rok temu podejmowano decyzję o nagłym zakończeniu bliskiego finału przetargu i rozpoczęciu nowego. Efekt jest taki, że żołnierze bardzo im potrzebnego systemu nie dostaną jeszcze wiele lat.

Jak zmieniał zdanie Macierewicz. Rok temu offset był kluczowy, dzisiaj niewygodny

- Bez offsetu naprawdę nie będziemy żadnych porozumień zawierali - mówił rok temu Antoni Macierewicz, tłumacząc decyzję o zerwaniu negocjacji w sprawie zakupu śmigłowców Caracal. Wówczas offset miał znaczenie kluczowe. Dzisiaj minister obrony zdanie ma już inne. Jak wynika z najnowszego wywiadu, offset postrzega raczej jako coś niewygodnego. #Słowosięrzekło

Jeden z ostatnich groźnych okrętów się zapalił. Wypadek na ORP Orzeł

Od trzech lat jeden z najbardziej wartościowych polskich okrętów jest w remoncie, który nie może się skończyć ze względu na kolejne opóźnienia i wypadki. Teraz doszło do dramatu - na pokładzie okrętu podwodnego ORP Orzeł wybuchł pożar. Wojsko o sprawie nie informowało od września, aż do wyciągnięcia jej na jaw przez tygodnik "Polityka".

Jest większa od "matki wszystkich bomb". Pierwsze nagranie GBU-57

Amerykańskie lotnictwo po raz pierwszy pokazało nagranie zrzutu wielkiej bomby GBU-57. To broń przeznaczona specjalnie do niszczenia bunkrów. Waży 14 ton i może ją zrzucić tylko bombowiec strategiczny B-2. Dla porównania wielka bomba GBU-43, nazywana "matką wszystkich bomb", waży niecałe dziesięć ton.

MON dowiedział się, co chcą dać Amerykanie. Ważny krok w zakupie Patriotów

Amerykański koncern zbrojeniowy Raytheon przekazał polskiemu MON tak zwaną "ofertę offsetową" w ramach programu Wisła. Oznacza to, że Amerykanie oficjalnie poinformowali Polaków, jakie technologie i rozwiązania są gotowi przekazać polskiemu przemysłowi zbrojeniowemu w zamian za zakupienie wartych miliardy złotych systemów przeciwlotniczych Patriot.

Rosomaki miały zawojować Słowację. Czarne chmury nad niedoszłym sukcesem

Już prawie witaliśmy się z gąską. Polska miała dostarczyć Słowacji transportery Rosomak, na bazie których Słowacy planowali stworzyć swoje pojazdy Scipio. List intencyjny w tej sprawie podpisała Ewa Kopacz i słowacki premier Robert Fico. Minęły dwa lata, a sprawa ucichła. Teraz słowackie media piszą, że ostatecznie pojazdy zostaną kupione od Finów. Co ciekawe, to - paradoksalnie - i tak może oznaczać zarobek dla polskich firm.

Skryte ćwiczenia NATO z bronią jądrową. Nagrano polskie F-16, MON wyjaśnia

Bez rozgłosu rozpoczęły się sojusznicze ćwiczenia Steadfast Noon 17. Państwa NATO trenują użycie składowanych w Europie amerykańskich bomb termojądrowych. W jednej z baz, w których trwają ćwiczenia, zauważono polskie myśliwce F-16. MON poinformowało tvn24.pl, że nie biorą one udziału w ćwiczeniach z bronią jądrową.

Generał Nosek odzyskał dostęp do informacji niejawnych

Generał Janusz Nosek, który przez sześć lat kierował pracami Służby Kontrwywiadu Wojskowego, znów ma dostęp do tajemnic Polski i NATO. Poświadczenia bezpieczeństwa zwróciła mu właśnie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która podlega ministrowi Mariuszowi Kamińskiemu. Wcześniej dostęp odbierała mu Służba Kontrwywiadu Wojskowego, która podlega ministrowi Antoniemu Macierewiczowi.

Konieczne "odważne i szybkie" decyzje. Inaczej z wojskiem będzie źle

"Porażka", "początek drogi", "dopiero po roku 2022" czy "zapaść techniczna" - to tylko niektóre z określeń, jakich do oceny szeroko zakrojonego programu modernizacji wojska używa oficer do niedawna odpowiedzialny za zakupy uzbrojenia. Generał Adam Duda w swojej analizie punkt po punkcie opisuje sytuację. Wnioski są mało optymistyczne.

"Pokołysać się na fotelu strzelca". Amerykańscy żołnierze w Elblągu

Grupa amerykańskich żołnierzy NATO zatrzymała się niedzielę w Elblągu, by spotkać się z mieszkańcami na pikniku wojskowym. Można było zobaczyć amerykańskie i brytyjskie pojazdy wojskowe, które na kilka godzin zatrzymały się na Starym Rynku. - Jest to wielka gratka, nie tylko dla dzieci. Można wejść, dotknąć, zrobić zdjęcie i pokołysać się na fotelu strzelca - zachwalał major Dariusz Guzenda z Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód. Amerykańscy wojskowi będą przez następne pół roku stacjonować w Bemowie Piskim w ramach wschodniej flanki NATO.

Wielki zwolennik obrony terytorialnej krytykuje Macierewicza i odchodzi. "Zaczęli od tyłu"

Romuald Szeremietiew ogłosił swoje odejście z Akademii Sztuki Wojennej. Od lat promował koncepcję oparcia obrony Polski o obronę terytorialną i w związku z tym początkowo popierał Antoniego Macierewicza. Teraz mówi jednak, że krytycznie ocenia działania MON, wobec czego nie może pracować na uczelni podległej ministrowi. W jego ocenie ministerstwo stara się budować obronę Polski "od tyłu", bez solidnej podstawy.

"USS Pływające Więzienie". Mieli śledzić rakiety Kima, ale byli na skraju załamania

Archaiczna kara w postaci więzienia o chlebie i wodzie, powszechny terror psychiczny i skrajne wyczerpanie prowadzące do myśli samobójczych - tak miały wyglądać dwa lata na pokładzie krążownika USS Shiloh, odpowiedzialnego głównie za nadzorowanie sytuacji w Korei Północnej. Amerykańska prasa dotarła do ankiet przeprowadzanych wśród członków załogi. Wynika z nich, że dowódca wprowadził na pokładzie taki terror, że okręt przezywano "USS Pływające Więzienie".

Krytyczny rządowy raport o zbrojeniówce. Wyniki lecą w dół

Przedstawiciele władz wielokrotnie podkreślali, jak ważny jest polski przemysł zbrojeniowy i eksport jego produktów. Jednak według najnowszych danych w 2016 roku sprzedaliśmy za granicę mniej uzbrojenia niż rok i dwa lata wcześniej. Nie ma pewności, kiedy to się zmieni, choć jak mówią eksperci, jest pewna nadzieja.