Wojsko

Wojsko

Akcja komandosów na motorynkach. Znaleźli miejsce dla herkulesa

Na miejsce akcji dotarli w białych półciężarówkach, które są powszechnym widokiem w regionie. Wypakowali motorynki i rozjechali się po dnie wyschniętego jeziora, by przygotować się na wizytę dużego gościa z powietrza. Amerykanie pokazali nagranie, na którym widać mało znanych komandosów ich wojska.

Tytanowi "bogowie wojny" w akcji przeciw dżihadystom. Nagranie marines

Jeden po drugim wysyłają w kierunku pozycji dżihadystów w Rakce ważące kilkadziesiąt kilogramów pociski. Amerykańscy marines pokazali wyjątkowej jakości nagranie z ich pozycji na syryjskiej pustyni. Przy pomocy haubic M777 Amerykanie udzielają wsparcia oddziałom szturmującym samozwańczą stolicę tzw. Państwa Islamskiego.

Jak "Enola Gay" nad Hiroszimą. Bombowiec taki sam, to samo nazwisko pilota

Kiedy bombowce B-29 zrzucały bomby atomowe na Hiroszimę i Nagasaki, otwierając nową erę w historii wojen, w lotnictwie USA były takich maszyn tysiące. Dzisiaj w powietrze wzbijają się już tylko dwie, pieczołowicie odrestaurowane i pielęgnowane. Jedną z nich jest "Doktorek", który niedawno uczestniczył w niecodziennym pokazie. Za sterami zasiadł człowiek o nazwisku, które na zawsze będzie związane z B-29.

Alpha jetem na wypoczynek. Francuski dowódca ma problem

We francuskim wojsku afera z udziałem p.o. dowódcy lotnictwa. Media twierdzą, że Richard Reboul, były pilot myśliwski, wielokrotnie "pożyczał" samoloty szkolne Alpha Jet i latał nimi kilkaset kilometrów do swojego domku letniskowego w Prowansji. Wszczęto oficjalne dochodzenie.

MON musiało ograniczyć swoje finansowe ambicje. "To efekt kompromisu"

Wzrost wydatków na wojsko będzie wolniejszy, niż chciałoby tego MON. Dzień przed posiedzeniem rządu ministerstwo wysłało autopoprawkę do swojej ustawy, zmniejszając planowany budżet sił zbrojnych na 2019 rok o 0,1 procenta PKB. - To efekt kompromisu i negocjacji - przyznał wiceminister Bartosz Kownacki.

Apacz z bronią przyszłości. Strzelał światłem

Amerykanie ujawnili przeprowadzenie serii testów nowego lasera bojowego zamontowanego na śmigłowcu szturmowym AH-64 Apache. Podczas prób "namierzono i trafiono cel bezzałogowy". Według firmy odpowiadającej za stworzenie lasera dla śmigłowców testy były udane i pokazują, że prace "są na właściwej drodze".

Tornado w bazie "samolotów dnia zagłady". Dwa uszkodzone

Silny wiatr wyrządził duże szkody w amerykańskiej bazie lotniczej Offutt, gdzie stacjonuje wiele specjalistycznych i cennych samolotów. "Szybko poruszające się" tornado przetoczyło się pośród maszyn i uszkodziło między innymi dwa E-4B, czyli "samoloty dnia zagłady".

MON przestało się opierać. Po serii anulowań będą nowe okręty

Po pół roku przepychanek sądowo-formalnych wojsko ostatecznie zdecydowało się podpisać umowę na dostawę nowych holowników dla Marynarki Wojennej. Wcześniej MON chciał skasować cały przetarg. Ostatecznie stanęło na anulowaniu anulowania anulowanego anulowania, po którym w końcu podpisano umowę.

Szukali go trzy dni, uznali za zaginionego. Znalazł się cały i zdrowy na okręcie

Bardzo zaskakująco zakończyła się historia zaginięcia amerykańskiego marynarza Petera Mimsa. 8 czerwca mężczyzna zniknął z pokładu krążownika rakietowego USS Shiloh. Przez trzy dni bezskutecznie szukały go liczne okręty i samoloty, ponieważ uznano, że musiał wypaść za burtę. Tydzień później marynarz odnalazł się. Ciągle był na pokładzie USS Shiloh.

Ktoś utajnił część budżetu wojska. Urzędniczy ping-pong w kluczowych resortach

Obywatel już nie może się dowiedzieć, ile pieniędzy Ministerstwo Obrony Narodowej wydało na najważniejsze programy zakupu sprzętu dla wojska. W sprawozdaniu z 2016 roku liczby zostały zastąpione zwrotem: "Informacja niejawna". - Jeśli to nie jest pomyłka, to jest to wyłącznie ochrona przed nadzorem wydatków przez opinię publiczną - mówi tvn24.pl Tomasz Dmitruk, ekspert portalu "Dziennik Zbrojny" i miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa". MON twierdzi, że to nie jego sprawa. Ministerstwo Finansów coś wręcz przeciwnego.

Tam echa nie usłyszysz. Testy latającej cysterny w lesie piramid

W największej komorze bezodbiciowej na świecie przeprowadzono próby nowej latającej cysterny wojska USA - KC-46A. To specjalnie wykończony hangar w słynnym centrum badawczym Edwards Air Force Base. Jest wyłożony tysiącami piramidek z pianki, które tłumią fale elektromagnetyczne i przy okazji dźwięk. Dzięki nim można w idealnych warunkach testować elektronikę samolotów.