Włochy

Włochy

Były premier Włoch Silvio Berlusconi zwrócił się do sądu w Mediolanie o skrócenie o 45 dni wyznaczonej mu kary w postaci prac społecznych. Prace te, polegające na opiece nad chorymi na Alzheimera, wykonuje raz w tygodniu po 4 godziny.

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano stanął w obronie wyjątkowej kolonii kotów, które żyją na plaży na Sardynii. Władze nadmorskiego kurortu San Vero Milis chciały koty usunąć z brzegu, ale nie dopuścił do tego szef państwa, który w dekrecie otoczył je ochroną.

Włoski lekarz wyleczony z eboli opuścił w piątek szpital w Rzymie, do którego został przewieziony z Sierra Leone. Gorączką krwotoczną zaraził się niosąc pomoc chorym w szpitalu prowadzonym w tym afrykańskim kraju przez włoską organizację dobroczynną Emergency.

Do 10 wzrosła liczba ofiar pożaru włoskiego promu "Norman Atlantic" - podała w poniedziałkowy wieczór włoska Straż Przybrzeżna. Podczas trwającej blisko półtorej doby operacji, którą utrudniały fatalne warunki atmosferyczne, ewakuowano prawie 500 osób. Promem podróżowali przede wszystkim Grecy. Wśród pasażerów nie było Polaków.

Historycy, konserwatorzy sztuki i muzealnicy dyskutują we Włoszech o propozycji, by w hotelach wystawiać obrazy i inne dzieła, przechowywane w muzealnych magazynach i całkowicie tam zapomniane. Dzięki temu, podkreśla się, zobaczą je turyści z całego świata. Współpraca prywatnego biznesu, a więc branży hotelarskiej, i publicznych muzeów pomogłaby rozwiązać ten problem.

W Neapolu ogłoszono alarm dla choinek. Prawdziwe, obwieszone bombkami i lampkami drzewka, ustawiane przy wejściu do kamienic i na klatkach schodowych są wykradane. Złodzieje wynoszą nawet największe okazy.

Roztrwoniony kapitał ludzki, 8 milionów osób nieaktywnych zawodowo, powszechny lęk przed ubóstwem i ryzyko niepokojów na przedmieściach wielkich miast - taki społeczny obraz Włoch przedstawił krajowy Instytut Statystyczny Censis w swym dorocznym raporcie.

Włoscy politycy coraz bardziej nerwowo poszukują kandydatów na prezydenta. Ponieważ żaden z weteranów klasy politycznej nie ma na razie szans na zdobycie wystarczającego poparcia, pojawiają się nazwiska wybitnych artystów, ale i oni nie chcą kandydować.