Włochy

Włochy

Włochy w politycznym kryzysie, a politycy na urlopie

Włoscy parlamentarzyści mimo kryzysu politycznego i impasu w sprawie powołania rządu są na długim urlopie, co najmniej do 7 maja. Obie izby zamknięto w związku z dwoma długimi weekendami z okazji Święta Wyzwolenia 25 kwietnia i Święta Pracy 1 maja.

Miało być porozumienie, są nowe spory. Nieudana misja Marii Casellati

Niepowodzeniem zakończyły się starania przewodniczącej włoskiego Senatu Marii Elisabetty Alberti Casellati. Miała ona zbadać szansę na porozumienie sił politycznych, co umożliwiłoby utworzenie rządu. Misję tę powierzył jej prezydent Sergio Mattarella, by przełamać impas po marcowych wyborach parlamentarnych.

Niełatwa misja przewodniczącej włoskiego Senatu

Przewodnicząca Senatu Włoch Maria Elisabetta Alberti Casellati otrzymała w środę od prezydenta Sergio Mattarelli "misję sondażową", której celem jest sprawdzenie, czy istnieje szansa na porozumienie ugrupowań politycznych w sprawie powołania rządu po wyborach.

Dochodzenie włoskiej policji w sprawie gwałtu na polskiej turystce

Polska turystka przebywająca na urlopie w górach w Lombardii we Włoszech, zawiadomiła policję, że została zgwałcona przez grupę Polaków po wieczorze spędzonym w lokalu w miejscowości Livigno - podały w piątek włoskie media. Policja wszczęła dochodzenie w tej sprawie.

Takich pamiątek już nie kupisz. Władze włoskiego miasta chcą wprowadzić zakaz

Władze Florencji mają dość kiczowatych pamiątek ze swojego miasta. Na wzór Pizy chcą zabronić sprzedawania reprodukcji największych dzieł takich jak obraz "Narodziny Wenus", czy rzeźba Dawida. Wszystko po to, by kulturę Włoch traktowano z należnym jej szacunkiem. Więcej o tym, co przywieziemy z Florencji, a czego już wkrótce nie, w programie "24 Godziny" mówił Mateusz Walczak.

Ponad miesiąc po wyborach Włochom grożą nowe

We Włoszech tuż przed drugą rundą konsultacji w sprawie powołania rządu po wyborach z 4 marca doszło do kolejnej polemiki między dwoma liderami politycznymi ubiegającymi się o fotel premiera: Luigim Di Maio z Ruchu Pięciu Gwiazd i Matteo Salvinim z Ligi.

Młodzi Włosi wyjeżdżają za pracą. Kraj traci miliardy euro

14 miliardów euro rocznie kosztuje Włochy wyjazd tysięcy osób za granicę w poszukiwaniu pracy i nowego życia. W analizie tego zjawiska zaznacza się, że kiedyś jeździło się, by pomagać rodzinie w kraju. Teraz rodzice często wspierają finansowo dzieci, które wyjechały.

Polityczny pat we Włoszech. Miesiąc bez rządu

Lider antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd Luigi Di Maio zaapelował do centrolewicowej Partii Demokratycznej o "zakopanie topora wojennego" i wspólne powołanie rządu. Centrolewica dotąd nie deklaruje takiej gotowości.

Księgozbiór Umberto Eco będzie "dostępny dla publiczności"

Ogromny i cenny księgozbiór zmarłego przed dwoma laty Umberto Eco zostanie przekazany jako darowizna placówkom kultury we Włoszech - postanowiła rodzina pisarza i semiologa. Media informując o tej decyzji dodają, że wartość biblioteki pisarza to 2 mln euro.

Berlusconi u prezydenta. Nie chce rządu z "groźną sektą"

Lider sił włoskiej centroprawicy Silvio Berlusconi oświadczył, że nowy rząd musi być wolny od "populizmu, dyletantyzmu i improwizacji". Berlusconi rozmawiał w czwartku z prezydentem Sergio Mattarellą na temat powołania gabinetu po wyborach w marcu.

"Spełniają się koszmary". Włosi oczekują powstania nowego rządu

Wybory były trzęsieniem ziemi, teraz możliwe są różne scenariusze - ocenił profesor Fulco Lanchester z uniwersytetu La Sapienza w Rzymie. Jego zdaniem po wyborach we Włoszech spełnia się "koszmar polaryzacji stanowisk" i obecności dwóch formacji antysystemowych, co sprawia, że "sytuacja jest złożona", a "przyszłość trudna do przewidzenia".

Berlusconi chce prawnej rehabilitacji

Były premier Włoch, przywódca centroprawicy Silvio Berlusconi wystąpił o prawną rehabilitację, jaką przewiduje kodeks karny po trzech latach od odbycia kary. Chodzi o wyrok więzienia, zamieniony na prace społeczne za oszustwa podatkowe w jego telewizji.

Kolejny proces Berlusconiego w sprawie "bunga bunga"

Były premier Włoch i przywódca bloku centroprawicy Silvio Berlusconi po raz kolejny stanie przed sądem. 9 maja rozpocznie się jego proces w Mediolanie, w którym oskarżony jest o przekupienie świadków, by składali fałszywe zeznania na temat imprez w jego domu.

Premier Włoch złożył dymisję rządu

Premier Włoch Paolo Gentiloni złożył w sobotę dymisję swego rządu na ręce prezydenta Sergio Mattarelli, na prośbę którego będzie dalej kierować gabinetem i zajmować się bieżącymi sprawami do czasu powołania nowej Rady Ministrów - podał Pałac Prezydencki.

Polak oskarżony o porwanie modelki ma usłyszeć wyrok 2 maja

Sąd w Mediolanie, przed którym toczy się proces Polaka oskarżonego o porwanie latem 2017 roku brytyjskiej modelki, odrzucił w poniedziałek wniosek o zbadanie mężczyzny przez psychiatrów, uznając, że jest on poczytalny. Wyrok w sprawie zapadnie 2 maja.