Włochy

Włochy

Na płatnych plażach we Włoszech pojawią się wkrótce stewardzi, których zadaniem będzie walka z handlem podróbkami i nękaniem wypoczywających turystów. O pilnej potrzebie położenia kresu tej pladze mówiono podczas niedawnej narady w MSW w Rzymie.

Włoski minister ochrony środowiska zabiega o anulowanie przepisu, na mocy którego komorniczemu zajęciu podlegają też zwierzęta domowe. Przepis dotyczy 25 milionów psów, kotów i innych zwierząt i zdaniem ministra nie szanuje więzów łączących je z właścicielami.

Sąd Najwyższy Włoch oczyścił byłego premiera Silvio Berlusconiego z zarzutów korzystania z prostytucji nieletnich i nadużycia władzy. Wniosek prokuratury o anulowanie wyroku uniewinniającego wydanego przez sąd apelacyjny w tzw. sprawie Ruby, nieletniej prostytutki został odrzucony.

Od 500 tys. do miliona imigrantów gotowych jest odpłynąć z Libii do Europy - powiedział dyrektor wykonawczy unijnej agencji ds. granic Frontex, Fabrice Leggeri. W rozmowie z Ansą przestrzegł przed groźbą przeniknięcia dżihadystów do procederu przemytu ludzi.

200 osób zostało uwięzionych 30 metrów nad ziemią w gondolach wiszących nad doliną Val Gardena we włoskich Dolomitach. Kolejka górska zatrzymała się, kiedy pojawiły się obawy, że lina uszkodzona przez powalone drzewo może się zerwać. Awarię spowodował wiatr wiejący z prędkością 130 km/h.

Włosi zamknęli swoją ambasadę w Libii po tym, jak trwająca w tym kraju wojna domowa pokazała swoje okrutne oblicze. W weekend zwolennicy Państwa Islamskiego zamordowali 21 egipskich chrześcijan, a włoska straż przybrzeżna stanęła oko w oko z uzbrojonymi libijskimi bojownikami. W piątek szef MSZ Paolo Gentiloni oznajmił, że Rzym gotowy jest do zbrojnej interwencji w Libii w ramach międzynarodowej operacji.

Podczas próby przedostania się do Włoch drogą morską u wybrzeży Libii zginęło ok. 200 imigrantów - taką relację przekazało w środę włoskiej Straży Przybrzeżnej dziewięciu uratowanych rozbitków. Według nich dwie łodzie zatonęły w poniedziałek przy ośmiometrowych falach.

Nowe badania historyczne potwierdzają, że wbrew obiegowym opiniom słowo "pizza" nie pochodzi z Neapolu, ale z portowego miasta Gaeta w środkowych Włoszech. To tam w archiwum katedry przechowywany jest dokument z maja 997 roku, w którym znajduje się ta nazwa.