Wielka Brytania

Wielka Brytania

Słynny dzwon Big Ben z wieży zegarowej brytyjskiego parlamentu, w poniedziałek w południe zabrzmiał po raz ostatni przed czteroletnią przerwą. Tyle czasu ma potrwać planowany remont wieży imienia królowej Elżbiety II (Elizabeth Tower).

Tak dużo pracowników z Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii jeszcze nie było. Z najnowszych danych brytyjskiego urzędu statystycznego ONS wynika, że mimo nadchodzącego brexitu obywatele krajów unijnych chętnie przyjeżdżają pracować w Londynie i innych miastach na Wyspach.

Główny architekt brytyjskiego parlamentu Adam Wątróbski podkreślił, że uciszenie dzwonu Big Bena na czas remontu wieży im. Elżbiety II jest "absolutnie niezbędne". - Teraz będziemy cierpieć, ale zabezpieczymy przyszłość - przekonywał.

Nowy brytyjski lotniskowiec HMS Queen Elizabeth zawinął w środę po raz pierwszy do swej stałej bazy w Portsmouth na południowym wybrzeżu Anglii, kończąc w ten sposób wstępny etap prób morskich.

Stacja metra Holborn w centrum Londynu znów działa. Wcześniej została ewakuowana i była zamknięta z powodu awarii w jednym z pociągów, w wyniku której z wagonu zaczął wydobywać się dym.

Większość Brytyjczyków uważa, że to książę William powinien zostać królem po śmierci królowej Elżbiety II - wynika z sondażu ICM dla tabloidu "The Sun". Pierwszy w linii sukcesji jest jego ojciec Karol, który cieszy się zdecydowanie mniejszym poparciem.

Holandia odrzuciła oskarżenia Belgii o to, że choć o skażeniu jaj fipronilem wiedziała wcześniej, to nie poinformowała o tym sąsiada. Komisja Europejska zaapelowała w czwartek, by w tej sprawie kraje przestały wzajemnie przerzucać się oskarżeniami. Tymczasem kolejny kraj, tym razem Wielka Brytania informuje, że setki tysięcy skażonych jaj trafiło tam do sprzedaży.