Ukraina

Ukraina

Wicepremier Ukrainy Iwanna Kłympusz-Cyncadze wezwała Unię Europejską do nałożenia nowych sankcji na Rosję. Wcześniej takie kroki podjęła Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, która rozszerzyła restrykcje w związku z incydentem w Cieśninie Kerczeńskiej oraz wyborami w Donbasie.

Kraje członkowskie w ramach Rady Unii Europejskiej przyjęły w piątek formalną decyzję o przedłużeniu sankcji gospodarczych wobec Rosji do 31 lipca 2019 roku. Wcześniej taką decyzję podjęli na szczycie unijnym przywódcy UE.

Od początku roku do 17 grudnia liczba ofiar w strefie konfliktu w Donbasie wyniosła 43 zabitych i 182 rannych - poinformował w Mińsku przedstawiciel OBWE Martin Sajdik. Jak wskazał, to o 52 procent mniej niż w ubiegłym roku i najmniej od początku konfliktu.

Prezydent Andrzej Duda odwołał z dniem 31 stycznia Jana Piekłę ze stanowiska ambasadora Polski na Ukrainie - wynika z postanowienia opublikowanego w środę w "Monitorze Polskim". W tym samym terminie z funkcji ambasadora odwołano także szefów placówek dyplomatycznych w Korei Północnej, Krzysztofa Ciebienia oraz Turcji, Macieja Langa.

Do portu w Odessie na południu Ukrainy zawinął w środę okręt wywiadowczy marynarki wojennej Wielkiej Brytanii HMS Echo, którego obecność władze w Kijowie tłumaczą zaostrzeniem sytuacji w związku z działaniami Rosji na Morzu Czarnym i Azowskim.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo w rozmowie telefonicznej ze zwierzchnikiem Cerkwi Prawosławnej Ukrainy Epifaniuszem wyraził poparcie Stanów Zjednoczonych dla swobody religijnej i suwerenności Ukrainy – poinformowała w środę amerykańska ambasada w Kijowie.

Minister Ławrow straszy Ukrainę i wspólnotę międzynarodową "prowokacjami", poszukując propagandowo-dyplomatycznej przykrywki dla militaryzacji okupowanego przez Rosję Krymu – oświadczyło ministerstwo spraw zagranicznych w Kijowie. To reakcja na poniedziałkowe wystąpienie szefa rosyjskiej dyplomacji.

Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego zwołała w poniedziałek w trybie nadzwyczajnym synod i ogłosiła, że pozostaje jedynym kanonicznym Kościołem prawosławnym na Ukrainie. Sobotni sobór zjednoczeniowy Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej i Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego - który wybrał biskupa Epifaniusza na zwierzchnika - uznała za nieważny.

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow zarzucił w poniedziałek Kijowowi przygotowywanie "prowokacji zbrojnych" w rejonie Krymu. Ostrzegł, że Rosja odpowie "jak się patrzy" na takie działania, choć jednocześnie oświadczył, że jego kraj nie będzie walczyć z Ukrainą.

Na Ukrainie w sobotę po południu, podczas podejścia do lądowania, rozbił się samolot myśliwski Su-27. Pilot nie żyje - poinformował Sztab Generalny ukraińskich Sił Zbrojnych.