Ukraina

Ukraina

Rosja nie odpowie analogicznymi krokami na ograniczenie przez Ukrainę wjazdu Rosjan na jej terytorium - podało w niedzielę radio Echo Moskwy. Rozgłośnia powołuje się na słowa prezydenta Władimira Putina na konferencji prasowej w Buenos Aires po szczycie G20.

Wiele razy ostrzegaliśmy przed tymi, którzy w Europie flirtują i ślepo tańczą z Putinem - powiedział Petro Poroszenko w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla włoskiej gazety "Corriere della Sera". Prezydent Ukrainy zaznaczył, że docenia "zbiorowy europejski apel o to, by Kreml szanował rolę prawa międzynarodowego" i podkreślił, że "czas politycznych deklaracji na temat zasad skończył się".

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w sobotę rano złożył wieńce na cmentarzu w Bykowni, rozpoczynając tym samym drugi dzień swojej wizyty na Ukrainie. W położonym tuż u granic Kijowa lesie w Bykowni w zbiorowych mogiłach pogrzebano około 150 tysięcy ofiar komunizmu różnych narodowości, w tym około 3,5 tysiąca Polaków z listy katyńskiej.

Służby prasowe rosyjskiego Południowego Okręgu Wojskowego poinformowały w piątek o rozlokowaniu na anektowanym Krymie przeciwlotniczych systemów rakietowych Pancyr-S. Armia oświadczyła, że zestawy mają wzmocnić obronę przeciwlotniczą tego okręgu wojskowego.

Straż Graniczna Ukrainy zamyka obcokrajowcom wjazd na zaanektowany przez Rosję Krym – oświadczył w czwartek rzecznik Straży Andrij Demczenko. Na półwysep będą mogli wjechać wyłącznie obywatele ukraińscy. Decyzja ma związek z wprowadzeniem na Ukrainie stanu wojennego.

Rosyjski sąd na anektowanym Krymie nakazał umieszczenie w areszcie 24 marynarzy Ukrainy, czyli całej załogi okrętów zatrzymanych w niedzielę na Morzu Czarnym podczas konfrontacji przy Cieśninie Kerczeńskiej. Sąd zakończył w środę rozpatrywanie tzw. środka zapobiegawczego wobec zatrzymanych.

Rosja zaatakowała i przejęła trzy jednostki ukraińskiej marynarki wojennej na wodach międzynarodowych - oświadczyło Ministerstwo do spraw Terytoriów Tymczasowo Okupowanych w Kijowie. Do incydentu odniósł się także prezydent Rosji Władimir Putin, który określił go "prowokacją".

Rosyjskie media opublikowały nagranie wideo przejazdu mobilnych przeciwokrętowych systemów rakietowych Bał z informacją, że przewożono je do Kerczu na zaanektowanym Krymie. Ponadto Rosja zapowiedziała w środę rozlokowanie na Krymie kolejnych przeciwlotniczych i przeciwrakietowych systemów S-400.

Sytuacja w Cieśninie Kerczeńskiej nie wymaga bezpośrednich rozmów między prezydentami Rosji i Ukrainy - powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Słowa Pieskowa to odpowiedź na oświadczenie sekretarza stanu USA. Mike Pompeo apelował do Władimira Putina i Petra Poroszenki o zaangażowanie "w celu rozwiązania sytuacji".

Niedzielne wydarzenia w Cieśnienie Kerczeńskiej to "po prostu incydent", choć "odpowiedzialność bez wątpienia leży po stronie rosyjskiej" - powiedział dr Łukasz Adamski z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia komentując we "Wstajesz i wiesz" sytuację na Morzu Azowskim.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła, że dwóch jej oficerów znajdowało się na ukraińskich okrętach, zaatakowanych w niedzielę przez Rosję w Cieśninie Kerczeńskiej, a jeden z nich został ranny w wyniku ostrzału rakietowego z rosyjskiego myśliwca. Rosja postanowiła natomiast o zaostrzeniu środków bezpieczeństwa na Morzu Azowskim.

Prezydent Rosji Władimir Putin w rozmowie telefonicznej z Angelą Merkel wyraził "poważne zaniepokojenie" decyzją o wprowadzeniu na Ukrainie stanu wojennego po incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej - poinformował Kreml. Kanclerz Niemiec skupiła się w rozmowie na morskim incydencie - podał tymczasem rzecznik rządu w Berlinie.