Spór o zmiany w sądownictwie

Spór o zmiany w sądownictwie

Kaleta "bardzo żałuje", że nie mógł zadać pytań profesorowi Pechowi. Ale na zaproszenie do debaty nie odpowiedział

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta napisał w mediach społecznościowych, że "bardzo żałuje", iż nie został zaproszony na wtorkowe posiedzenie parlamentarnego zespołu obrony praworządności i że nie mógł zadać pytań profesorowi Laurentowi Pechowi, francuskiemu ekspertowi od prawa europejskiego. Gdy Pech zaprosił Kaletę do debaty, ten na zaproszenie nie odpowiedział, oświadczył natomiast, że opozycja "zasłania się szerzej nieznanym akademikiem".

"Nie tego byli uczeni". Trzej młodzi politycy otworzyli nowy etap sądowych zmian według PiS

Jan Kanthak, Sebastian Kaleta i Jacek Ozdoba - to oni firmują sądową ustawę represyjną i przekonują, że jej przepisy są podobne do francuskich czy niemieckich. Przekonują z całą mocą, choć na przykładach wyrwanych z kontekstu. Ani we Francji, ani w Niemczech, ani nigdzie w Europie nie ma takiego prawa, jakie w Polsce planuje wprowadzić Prawo i Sprawiedliwość. Materiał magazynu "Czarno na białym".

"Chaos prawny pogłębia się na życzenie rządzących"

Jeżeli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podejmie decyzję o wstrzymaniu prac Izby Dyscyplinarnej, to powinna ona de facto przestać działać - powiedział w "Kropce nad i" prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Odniósł się tak do wtorkowej decyzji Komisji Europejskiej, która wystąpi do TSUE o zablokowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. - Chaos prawny pogłębia się na życzenie rządzących - ocenił szef ludowców.

"Komisja Europejska wystąpiła w obronie obecności Polski w Unii Europejskiej"

Politycy komentują wtorkową decyzję Komisji Europejskiej, która wystąpi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zablokowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Zdaniem rzecznika rządu Piotra Muellera, KE "nie ma podstawy prawnej", aby podważać przepisy dotyczące wymiaru sprawiedliwości. Rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec uważa natomiast, że Komisja "wystąpiła w obronie obecności Polski w Unii Europejskiej".

Sędzia miała "nadużyć prawa wyrażania opinii". Sąd umorzył postępowanie dyscyplinarne

Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu umorzył postępowanie dyscyplinarne przeciwko sędzi Olimpii Barańskiej-Małuszek. Ocenił, że rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych i jego zastępcy nie są uprawnieni do wszczynania takich postępowań. Rzecznicy zarzucali sędzi, że w internetowych wpisach "pomówiła" między innymi ministra sprawiedliwości. - To bardzo ważne orzeczenie - oceniła sędzia w rozmowie z TVN24.

Sędzia Juszczyszyn przejrzy w Sejmie listy poparcia do nowej KRS

Sędzia Paweł Juszczyszyn zdecydował, że 21 stycznia 2020 roku wraz z protokolantem pojedzie do Kancelarii Sejmu, by osobiście dokonać oględzin zgłoszeń oraz list osób popierających kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Rozwiązanie takie zaproponowała Kancelaria Sejmu - poinformował rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

Wrocławscy sędziowie wstrzymują się z opiniowaniem. KRS "nie spełnia warunku niezależności"

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego we Wrocławiu wstrzymuje się z opiniowaniem kandydatów na stanowiska sędziowskie do chwili ukształtowania składu osobowego Krajowej Rady Sądownictwa - poinformowali w uchwale wrocławscy sędziowie. Dodali, że decyzję podejmują w związku z wcześniejszymi wyrokami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz Sądu Najwyższego w tej sprawie.

Kolejne pytania o legalność wyroków sędziów wybranych przez nową KRS

Kolejni sędziowie z Olsztyna pytają o legalność wyroków wydanych w sądach pierwszej instancji przez sędziów rekomendowanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. W tej sprawie skierowali do Sądu Najwyższego siedem pytań prawnych. Gdyby weszła w życie ustawa dyscyplinująca, nie mogliby tego zrobić. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Czaputowicz chce się spotkać z Jourovą

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział w piątek dziennikarzom w Brukseli, że jest gotów spotkać się i rozmawiać z wiceszefową Komisji Europejskiej Vierą Jourovą na temat praworządności w Polsce. Zaznaczył, że taka prośba o spotkanie z jej strony jak dotąd nie wpłynęła do Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Kiedy poznamy opinię Komisji Weneckiej? "Nadrabiamy to, czego nie zrobił Sejm"

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotkał się w czwartek z przedstawicielami Komisji Weneckiej. - Nadrabiamy to, czego nie zrobił Sejm. Prowadzimy w czasie, który jest nam dany, w ciągu tych 30 dni, maksymalnie szerokie konsultacje - mówił marszałek po spotkaniu. Poinformował, że opinia Komisji w sprawie przegłosowanej przez Sejm nowelizacji ustaw sądowych powinna dotrzeć do Polski w środę lub czwartek w przyszłym tygodniu. Przedstawiciele delegacji spotkali się też w czwartek z senatorami PiS i posłami opozycji.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej o badaniu niezależności nowej KRS

Sąd Najwyższy może badać, czy Krajowa Rada Sądownictwa jest organem niezależnym przy rozpatrywaniu odwołań od uchwał tej Rady, dotyczących przedstawiania prezydentowi kandydatów na sędziów - wynika ze środowej uchwały Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN. Jednocześnie oceniono, iż prawomocne uchwały KRS i prezydenckie nominacje sędziów nie mogą już podlegać ocenie, a "dopuszczenie kwestionowania aktów ustrojowych prezydenta RP mogłoby doprowadzić do sparaliżowania na wiele lat każdego postępowania sądowego".

Przewodniczący nowej KRS: mimo wyroku Rada nie przestanie nominować sędziów

Pomimo wyroku Izby Pracy Sądu Najwyższego Krajowa Rada Sądownictwa nie przestanie nominować sędziów - zapewnił przewodniczący Rady, sędzia Leszek Mazur. Zapowiedział też, że prawdopodobnie już w lutym nowa KRS będzie opiniować kandydatów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Wcześniej pierwsza prezes tego sądu, profesor Małgorzata Gersdorf, zaapelowała do KRS, aby ta wstrzymała się z opiniowaniem kandydatów.

Marszałek Senatu odpowiedział na apel Komisji Europejskiej

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki opublikował odpowiedź na list Komisji Europejskiej, która zaapelowała w piątek o wstrzymanie prac nad projektem posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości dotyczącym dyscyplinowania sędziów "do czasu przeprowadzenia wszystkich niezbędnych konsultacji". Pismo w tej sprawie do przedstawicieli polskich władz, w tym także do prezydenta i premiera, skierowała wiceszefowa Komisji Viera Jourova.

Sąd Najwyższy publikuje uzasadnienie wyroku. KRS "nie jest organem bezstronnym i niezawisłym"

Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego opublikowała uzasadnienie od wyroku z 5 grudnia, w którym w związku z wyrokiem TSUE z 19 listopada uchyliła uchwałę nowej Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie odwołania sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego i oddaliła wniosek prezesa Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o przekazanie sprawy do tej Izby. "Krajowa Rada Sądownictwa w obecnym składzie nie jest organem bezstronnym i niezawisłym od władzy ustawodawczej i wykonawczej" - czytamy w uzasadnieniu.

Strzembosz: policzyłem, ile razy prezydent złamał konstytucję

Prezydent przysięgał na konstytucję: "tak mi dopomóż Bóg". Obydwaj jesteśmy wierzący - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Adam Strzembosz, który pytany był o to, czy Andrzej Duda powinien stanąć przed Trybunałem Stanu. Były pierwszy prezes Sądu Najwyższego komentował także uchwaloną przez Sejm dyscyplinującą sędziów nowelizację ustaw.

"Wzywam polski Sejm". Posłowie klubu PiS przegłosowali ustawę mimo apeli z Europy

Pierwsze czytanie, całonocna sejmowa komisja, drugie czytanie, aż w końcu głosowanie. Prace nad nowelizacją dyscyplinującą sędziów trwały nieco ponad 24 godziny. W tej sprawie apelowała Komisja Europejska, wzywając do "zaprzestania prac nad forsowaną w pośpiechu ustawą". Krótko przed głosowaniem podobny apel wystosowała Komisarz Rady Europy. Mimo tych głosów posłowie formacji rządzącej przegłosowali tak zwaną ustawę represyjną. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek mówiła z trybuny sejmowej o "wyższości polskiej konstytucji nad prawem europejskim".