Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Konflikt na skalę, która nie była widziana od II wojny światowej, jest ponownie prawdopodobny - stwierdza brytyjski tygodnik "The Economist" w analizie pod tytułem "Następna wojna". Zwraca uwagę na zagrożenie ze strony Korei Północnej, Chin i Rosji. "Świat nie jest gotowy" - stwierdza.

Policja w Rostowie nad Donem na południu Rosji zatrzymała we wtorek dwoje aktywistów opozycyjnego ruchu Otwarta Rosja, w tym jego przewodniczącego Aleksandra Sołowiewa. Aktywiści mieli wystąpić w sztabie pretendentki do urzędu prezydenta Rosji Kseni Sobczak.

Kryzys ukraiński jest kwestią, która jest absolutnie upolityczniona i której sztucznie nadaje się większą rangę - oświadczył w poniedziałek szef rosyjskiej dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow. Zapewnił jednocześnie, że Moskwa jest zainteresowana realizacją porozumień mińskich.

Rosja przyjmuje z zadowoleniem bezpośrednie kontakty przedstawicieli dwóch państw koreańskich - oświadczył we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Zapewnił, że Moskwa wcześniej konsekwentnie opowiadała się za koniecznością takiego dialogu. Chiny z kolei poinformowały, że "z zadowoleniem przyjmują i popierają pozytywne działania podjęte przez obie strony w celu poprawy stosunków".

Brytyjska fregata eskortowała rosyjskie okręty przez kanał La Manche - poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii. Jak dodano, jest to najnowszy przykład wzrostu aktywności rosyjskiej marynarki w pobliżu brytyjskich wód.

Należy spojrzeć pragmatycznie na stosunki z Rosją, nie wyrzekając się realizowanej strategicznej polityki względem Ukrainy – uważa premier Litwy Saulius Skvernelis. Jego zdaniem dotychczasowa litewska polityka izolacji Rosji nie jest korzystna.

Prezydent Rosji Władimir Putin, składając życzenia noworoczne swemu syryjskiemu odpowiednikowi, Baszarowi el-Asadowi, zapewnił go, że Rosja będzie nadal wspierać wysiłki Syrii, by bronić suwerenności kraju - poinformował w sobotę Kreml.