Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Charge d'affaires ambasady Ukrainy w Moskwie został wezwany w poniedziałek do MSZ Rosji po incydentach w Kijowie, gdzie w niedzielę ukraińscy nacjonaliści obrzucili kamieniami gmachy rosyjskich instytucji.

Dla wszystkich, w tym dla inicjatorów takiej polityki, droga ta oznacza utracone korzyści i bezpośrednie straty - stwierdził prezydent Rosji Władimir Putin, przemawiając na zjeździe Rosyjskiego Związku Przemysłowców i Przedsiębiorców. Odniósł się w ten sposób do sankcji nałożonych na jego kraj przez państwa Unii Europejskiej. Jak dodał, władze przyjmują przepisy o amnestii dla kapitałów.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zwrócił się w piątek do prezydenta Rosji Władimira Putina, by "zrobił wszystko co możliwe, aby syryjski reżim położył kres nie dającemu się uzasadnić pogorszeniu sytuacji humanitarnej w Syrii" - przekazał Pałac Elizejski.

Nowa doktryna nuklearna USA ma nastawienie antyrosyjskie i ładunek konfrontacyjny, a jej zapisy oznaczają znaczne obniżenie warunków progowych ewentualnego konfliktu - oświadczyło w sobotę MSZ Rosji. Wyrażono "głębokie rozczarowanie" amerykańskim dokumentem.

Szef rosyjskiego wywiadu Siergiej Naryszkin przebywał w ubiegłym tygodniu w USA "na konsultacjach ze swoimi amerykańskimi odpowiednikami" - potwierdził ambasador Rosji w Waszyngtonie. Informacja o wizycie wywołała poruszenie w USA, ponieważ Rosjanin jest objęty sankcjami, a na rosyjskich służbach ciążą oskarżenia o ingerowanie w amerykańskie wybory prezydenckie.