Sztab kandydata na prezydenta Francji centrysty Emmanuela Macrona potwierdził, że od stycznia był celem co najmniej pięciu zaawansowanych operacji hakerskich. Zapewnił, że hakerom nie udało się uzyskać dostępu do danych kampanii.
Rozmieszczanie elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej jest czynnikiem destabilizującym - oświadczył minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. Oskarżył również NATO o manifestowanie w rejonie Bałtyku "siłowego promowania swych interesów".
Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył, że w Donbasie należy wzmocnić bezpieczeństwo misji obserwacyjnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy. Tymczasem misja OBWE na wschodzie Ukrainy wznowiła we wtorek swe patrole w strefie konfliktu w Donbasie.
Ukraiński operator energetyczny Ukrenerho całkowicie wstrzymał dostawy prądu dla zajętej przez separatystów prorosyjskich części obwodu ługańskiego na wschodzie kraju. Przyczyną są ogromne długi za zużytą przez nich energię.
Wydaje się, że sztab centrysty Emmanuela Macrona był celem ataków ze strony tych samych rosyjskich agentów, którzy przed wyborami prezydenckimi w USA włamali się do serwerów przedstawicieli kampanii demokratów - pisze dziennik "New York Times". Gazeta powołuje się na najnowszy raport firmy cybernetycznej Trend Micro. Kreml zaprzecza.
Wybory prezydenckie we Francji wygra zapewne Emmanuel Macron, co oznacza, że Paryż nie zmieni swej dotychczasowej polityki w kwestii utrzymania sankcji wobec Rosji - prognozuje dziennik "Kommiersant", komentując wyniki niedzielnej pierwszej tury wyborów.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując wyniki niedzielnej pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji, powiedział, że Rosja chce z tym krajem budować dobre stosunki. Moskwa, zapewnił Pieskow, szanuje wybór obywateli Francji.
"Zgodnie z oczekiwaniami, przegrani kandydaci oddają już swój głos Macronowi. Le Pen będzie musiała polegać tylko na samej sobie. Mimo to, nadzieja umiera ostatnia" - napisał w poście na jednym z portali społecznościowych przewodniczący komitetu spraw zagranicznych rosyjskiej Dumy, Konstanty Kosaczow. W TVN24 BiS trwa wydanie specjalne.
Sekretarz stanu USA Rex Tillerson i szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow rozmawiali w piątek wieczorem przez telefon – podał Departament Stanu USA. Ministrowie rozmawiali między innymi o ataku chemicznym w Syrii. Tillerson wyraził poparcie USA dla dalszego śledztwa Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej.
Okręt flagowy rosyjskiej Floty Pacyfiku, krążownik rakietowy Wariag wraz z towarzyszącym mu zbiornikowcem Pieczenga zawinął w czwartek do portu w Manili w ramach czterodniowej wizyty dobrej woli na Filipinach.
Francois Fillon w opublikowanym w czwartek wywiadzie oznajmił, że konieczna jest globalna strategia wobec zagrożenia terrorystycznego. Dziennikowi "Le Figaro" kandydat na prezydenta Francji mówił też o tym, jak należy traktować Rosję.
Powiązany z rosyjskim rządem i kontrolowany przez prezydenta Władimira Putina think tank opracował plan rozchwiania amerykańskich wyborów prezydenckich z 2016 roku na korzyść Donalda Trumpa - pisze agencja Reutera, powołując się na trzech obecnych i czterech byłych amerykańskich urzędników.
Rosja nie jest zainteresowana pokojem na Ukrainie - oświadczył ukraiński prezydent Petro Poroszenko, występując w Królewskim Instytucie Stosunków Międzynarodowych Chatham House w Londynie. - Rosja chce nad nią kontroli – dodał Poroszenko.
Chiny chcą współpracować z Rosją, by przyczynić się do jak najszybszego uspokojenia sytuacji wokół Korei Północnej - powiedział szef chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Wang Yi w piątek wieczorem przez telefon swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi Siergiejowi Ławrowowi.
Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział szefowi syryjskiej dyplomacji podczas jego wizyty w Moskwie, że Rosja i Stany Zjednoczone podzielają pogląd, iż amerykański atak rakietowy na Syrię nie powinien się powtórzyć.
Wejście Czarnogóry do NATO to poważny błąd, szkodzący żywotnym interesom tego bałkańskiego kraju - oświadczyło rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Resort uznał, że to "zagraża stabilności na Bałkanach i w całej Europie".
Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, na którym Rosja zawetowała rezolucję w sprawie ataku chemicznego w Syrii, nie obyło się bez emocjonalnego wystąpienia przedstawiciela Kremla. Władimir Safronkow w dość nietypowy sposób zareagował na krytykę brytyjskiego dyplomaty pod adresem Moskwy.
Poziom zaufania pomiędzy Waszyngtonem a Moskwą uległ pogorszeniu, odkąd władzę objął prezydent USA Donald Trump - stwierdził prezydent Rosji Władimir Putin. Wywiad ukazuje się w chwili, gdy w Moskwie z wizytą jest sekretarz stanu USA Rex Tillerson.
Obie strony potwierdziły wspólne zaangażowanie na rzecz "bezkompromisowej walki z terroryzmem międzynarodowym" - powiedział w środę szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow po rozmowach w Moskwie z sekretarzem stanu USA. Rex Tillerson spotkał się także z Władimirem Putinem.
Władimir Putin powiedział we wtorek, że Rosja "ma informacje" na temat przygotowywanych "kolejnych prowokacji", w ramach których planowane ma być rozmieszczenie substancji chemicznych i "oskarżenie o to syryjskich władz". W zeszłym tygodniu w ataku chemicznych w Chan Szajchun w syryjskiej prowincji Idlib zginęło niemal sto osób. Zachód oskarża o atak wspierany przez Rosję reżim prezydenta Baszara el-Asada, a USA w reakcji ostrzelały bazę syryjskiego lotnictwa.