Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Rosyjskie myśliwce Su-27 dwukrotnie naruszyły w czwartek fińską przestrzeń powietrzną - poinformowało Ministerstwo Obrony Finlandii. Według rosyjskiego resortu obrony samoloty wykonywały lot szkoleniowy nad wodami neutralnymi i nie zboczyły z kursu. Kilka godzin później o naruszeniu swojej przestrzeni powietrznej przez Rosjan poinformowała także Estonia.

Prezydent Rosji Władimir Putin złoży 19 października wizytę we Francji - poinformował w czwartek rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, witając się z przybyłym do Moskwy szefem francuskiej dyplomacji Jean-Markiem Ayraultem.

MSZ Ukrainy wezwało konsula Rosji w Kijowie. Ma wyjaśnić, dlaczego ukraińscy dyplomaci nie są dopuszczani do zatrzymanego w Moskwie dziennikarza ukraińskiej agencji prasowej Ukrinform – poinformowała rzeczniczka resortu Mariana Beca.

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał rozporządzenie o wstrzymaniu porozumienia między Rosją a USA o współpracy w badaniach naukowych w sferze jądrowej i energetycznej. Jednocześnie podpisał rozporządzenie o zakończeniu obowiązywania umowy Rosatomu z USA. Rozporządzenia zamieszczono w środę na stronie internetowej rosyjskiego rządu.

Dwie korwety rakietowe rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wpłynęły w środę na Morze Śródziemne i kierują się w stronę wybrzeża Syrii - podały rosyjskie media. Obie jednostki wyposażone są w pociski manewrujące Kalibr-NK, których Rosjanie wcześniej używali do pokazowego ostrzeliwania celów w Syrii.

W trakcie poniedziałkowej rozmowy z wezwaną do rosyjskiego MSZ ambasador Holandii w Moskwie wiceminister Aleksiej Mieszkow oświadczył, że wstępnych wyników śledztwa w sprawie katastrofy malezyjskiego Boeinga nie można uznać za przekonujące - poinformował MSZ.

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow w rozmowie telefonicznej w piątek z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym poinformował, że Rosja jest gotowa do dialogu z USA w sprawie uregulowania konfliktu w Syrii i szukania możliwości działań na rzecz normalizacji sytuacji w Aleppo.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oznajmił, że nie do zaakceptowania jest retoryka USA i Wielkiej Brytanii w kwestii Syrii. Skomentował w ten sposób posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, na którym padły zarzuty wobec Rosji o "barbarzyństwo".

Sankcje nałożone na Rosję po aneksji Krymu należy cofnąć, jeśli tylko uspokoi się sytuacja w Donbasie - mówił w środę wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel. W ten sposób po raz kolejny w ostatnich miesiącach, podczas podróży do Moskwy, przeciwstawił się oficjalnej opinii rządu Angeli Merkel.

Jako prawa ręka Baracka Obamy na stanowisku sekretarza stanu sama odpowiadała za próby resetu stosunków z Rosją, ale później zaczęła zmieniać zdanie. Teraz - jako ewentualny prezydent - Hillary Clinton obrałaby ostrzejszy od Obamy kurs wobec Władimira Putina - mówią w rozmowie z agencją Reutera jej doradcy odpowiedzialni m.in. za politykę wobec Moskwy.

Niezależnie od tego, czy najnowszy rozejm w Syrii się utrzyma, największym wygranym zostanie prezydent Rosji Władimir Putin. Dostał on od Stanów Zjednoczonych wszystko, czego chciał - pisze we wtorek amerykański dziennik "Washington Post".