Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Były oficer rosyjskiego wywiadu Siergiej Skripal, którego próbowano otruć w Salisbury w Wielkiej Brytanii, pisał do prezydenta Rosji Władimira Putina, prosząc o ułaskawienie - powiedział BBC przyjaciel Skripala z lat szkolnych Władimir Timoszkow.

Rosyjskie MSZ zaprosiło na środę ambasadorów akredytowanych w Rosji w związku ze sprawą Siergieja Skripala. Ministerstwo podało, że celem spotkania jest "przedyskutowanie oświadczeń Wielkiej Brytanii o zastosowaniu na jej terytorium substancji trujących". Ambasador Zjednoczonego Królestwa nie przybędzie do siedziby rosyjskiego resortu.

Chcemy konstruktywnego dialogu z międzynarodowymi partnerami - oświadczył w poniedziałek, dzień po wygranych wyborach, które zapewniły mu kolejną kadencję na Kremlu, prezydent Rosji Władimir Putin.

Unia Europejska wezwała Rosję do pilnej odpowiedzi na pytania zadane jej przez Wielką Brytanię w związku z atakiem z użyciem broni chemicznej w Salisbury. UE wyraziła bezwarunkową solidarność z Londynem, a szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson oznajmił, że Rosjanie "nie zrobią z nikogo więcej głupka".

Atak na Siergieja Skripala potwierdza rosnącą nieobliczalność Rosji - ocenił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w niedzielnym wywiadzie dla "Welt am Sonntag". Jako coraz większe zagrożenie wskazał przy tym między innymi modernizację rosyjskiego arsenału atomowego.

Świat coraz bardziej zagłębia się w sytuacje zimnowojenne - podkreślił gen. Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Gość "Horyzontu" dodał, że obecne stosunki międzynarodowe znów są zdominowane przez rywalizację mocarstw. Z kolei Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, ocenił, że do zachodnich polityków powoli zaczyna docierać skala zagrożenia ze strony Rosji.

Nie będziemy nigdy tolerować zagrożenia życia obywateli Wielkiej Brytanii i innych na ziemi brytyjskiej ze strony rządu rosyjskiego - zapowiedziała premier Wielkiej Brytanii w przemówieniu wygłoszonym w sobotę, odnosząc się do sprawy otrutego byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala. Dodała, że rozważy w najbliższych dniach podjęcie kolejnych kroków po tym, jak rosyjskie MSZ zapowiedziało wydalenie z kraju 23 brytyjskich dyplomatów.

Z "dużym prawdopodobieństwem" można przyjąć, że toksyczna substancja użyta w ataku na Siergieja Skripala pochodziła z laboratorium na Zachodzie - oświadczył stały przedstawiciel Rosji przy Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej Aleksandr Szulgin.

Rosyjskie Ministerstwo Sprawy Zagranicznych zapowiedziało wydalenie z kraju 23 brytyjskich dyplomatów. Brytyjczycy będą musieli opuścić Rosję w ciągu tygodnia. To nie wszystkie kroki Moskwy w odpowiedzi na wyrzucenie z Wielkiej Brytanii jej dyplomatów. Co z kolei nastąpiło w związku z otruciem byłego szpiega Siergieja Skripala.

Premier Estonii Juri Ratas odwołał swoją wizytę w Rosji z powodu napięć na arenie międzynarodowej, związanych z próbą otrucia byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i brytyjskiego agenta Siergieja Skripala i jego córki Julii. Prezydent Francji Emanuel Macron z kolei nie odwiedził rosyjskiego stoiska na paryskich targach książki, chociaż Rosja jest honorowym gościem tej imprezy.