Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że wypowiedzi prezydenta Władimira Putina, który w orędziu do parlamentu zademonstrował nowe rodzaje broni, nie należy uważać za militarystyczne. Zaprzeczył też, by Rosja chciała zacząć nowy wyścig zbrojeń.

Rosja odwołała zaplanowane na marzec rozmowy strategiczne ze Stanami Zjednoczonymi po tym, jak delegacja amerykańska w ostatniej chwili wycofała się ze spotkania poświęconego cyberbepieczeństwu - oświadczył ambasador Rosji w Waszyngtonie Anatolij Antonow.

W orędziu prezydenta Rosji Władimira Putina zabrzmiała "militarystyczna ekstaza" i na tym tle bledną nawet mowy przywódców ZSRR. Jest to wizja dominacji wojskowej, której nie powstrzymają systemy obrony przeciwrakietowej - pisze rosyjski dziennik "Wiedomosti". Niemiecka prasa ocenia zaś, że czwartkowe orędzie Putina pokazało, że po raz kolejny będzie koncentrował się na rozwijaniu potencjału wojskowego swego kraju, by straszyć Zachód, kosztem koniecznych reform. Amerykańskie media dodają, że wystąpienie miało służyć umocnieniu patriotyzmu wśród Rosjan.

Prezydent Władimir Putin ujawnił w czwartek szczegóły dotyczące opracowanych przez Rosję nowoczesnych broni. W najbardziej bojowej przemowie od lat - jak komentuje agencja Reutera - oświadczył, że Moskwa jest w stanie uderzyć w każdym miejscu na Ziemi. - Powstrzymywanie Rosji się nie powiodło - oświadczył.

Rosja walczy z Unią Europejską o wpływy na Bałkanach, wykorzystując Serbię jako strategicznego partnera. Unia nareszcie postanowiła zareagować. W niedzielę podróż po siedmiu krajach regionu rozpocznie szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker - pisze AP w sobotniej analizie.

Charge d'affaires ambasady Ukrainy w Moskwie został wezwany w poniedziałek do MSZ Rosji po incydentach w Kijowie, gdzie w niedzielę ukraińscy nacjonaliści obrzucili kamieniami gmachy rosyjskich instytucji.

Dla wszystkich, w tym dla inicjatorów takiej polityki, droga ta oznacza utracone korzyści i bezpośrednie straty - stwierdził prezydent Rosji Władimir Putin, przemawiając na zjeździe Rosyjskiego Związku Przemysłowców i Przedsiębiorców. Odniósł się w ten sposób do sankcji nałożonych na jego kraj przez państwa Unii Europejskiej. Jak dodał, władze przyjmują przepisy o amnestii dla kapitałów.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zwrócił się w piątek do prezydenta Rosji Władimira Putina, by "zrobił wszystko co możliwe, aby syryjski reżim położył kres nie dającemu się uzasadnić pogorszeniu sytuacji humanitarnej w Syrii" - przekazał Pałac Elizejski.