Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Rosja widzi "rosnące szanse" na zakończenie wojny w Syrii. Waszyngton odwrotnie

Moskwa widzi "rosnące szanse" na międzynarodowe porozumienie ws. rozwiązania konfliktu w Syrii i wspólną walkę z Państwem Islamskim - stwierdził rosyjski dyplomata cytowany przez agencję Reutera. Słowa te potwierdził następnie szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. Tymczasem sekretarz stanu USA John Kerry w wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Stampa" stwierdził, że wojskowe wsparcie ze strony Rosji dla prezydenta Baszara el-Asada może zwiększyć groźbę konfrontacji z siłami walczącymi w Syrii z Państwem Islamskim.

"Jałta 2, marzenie Kremla, wydaje się osiągalna dzięki Państwu Islamskiemu"

"Zachód może przyjąć pomoc wojskową Rosji w walce z terroryzmem, jednak mało prawdopodobne jest, by uratowało to reżim Baszara el-Asada" – pisze na łamach opozycyjnej "Nowoj Gaziety" Paweł Felgenhauer, znany rosyjski analityk wojskowy i publicysta, i wskazuje niebezpieczeństwo nowego podziału świata, którego pragnie Kreml.

"Nie ma powodów, by nie przetestować" Putina w sprawie Syrii

Chociaż przywódca Rosji Władimir Putin dąży do ocalenia syryjskiego reżimu, to prezydent USA Barack Obama powinien spróbować nawiązać z nim współpracę, by położyć kres wojnie i zwalczać Państwo Islamskie - pisze w poniedziałek "New York Times".

Syria: jeśli zajdzie potrzeba, poprosimy Rosję o interwencję

Syryjski minister spraw zagranicznych Walid el-Mualim powiedział w czwartek, że jego kraj poprosi rosyjskich żołnierzy o walkę razem z siłami rządowymi, jeśli zajdzie potrzeba, lecz zaprzeczył, by obecnie w Syrii znajdowały się takie rosyjskie oddziały.

Te wybory pogrzebią Mińsk-2. Rosja popiera "premiera z Doniecka"

Moskwa uważa, że dekret wydany przez szefa tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Aleksandra Zacharczenkę o przeprowadzeniu w niej wyborów jest posunięciem wymuszonym naruszeniem przez Kijów umów z Mińska. Taką opinię wyraziła w czwartek rzeczniczka MSZ Rosji.

Rosja: nie planujemy baz w Syrii, ale "wszystko może się zdarzyć"

- Na chwilę obecną nie ma planów budowy bazy lotniczej w Syrii, ale wszystko może się zdarzyć - oznajmił zastępca Szefa Sztabu Generalnego Nikołaj Bogdanowski. Odniósł się w ten sposób do doniesień płynących z Zachodu, że rośnie strumień rosyjskiego wsparcia dla sił rządowych. Amerykanie przyznali tymczasem, że ich program wsparcia dla walczących z reżimem rebeliantów nie idzie tak, jakby tego chcieli.

Trzy telefony w 10 dni. Gorąca linia Kerry - Ławrow

Sekretarz stanu USA John Kerry kolejny raz zadzwonił we wtorek do szefa rosyjskiego dyplomacji Siergieja Ławrowa oczekując wyjaśnień ws. wzmacniania obecności wojskowej Rosji w Syrii. Biały Dom nie wyklucza, że dojdzie do kontaktu także na poziomie głów państw.

Putin: Bez pomocy Rosji uchodźców byłoby więcej. Trzeba działać z Asadem w walce z terroryzmem

Prezydent Rosji wzywa opozycję syryjską do współpracy z reżimem prezydenta Baszara el-Asada. - Państwo Islamskie kontroluje znaczącą część Syrii i Iraku. Terroryści grożą, że zajmą Mekkę, Medynę i Jerozolimę. Konieczne jest zjednoczenie wysiłków opozycji syryjskiej z rządami Asada w walce z terroryzmem - cytuje słowa Władimira Putina rozgłośnia Echo Moskwy. - Wiemy o gotowości Asada, który chce włączyć zdrowe siły opozycji do zarządzania krajem - przekazała wypowiedź prezydenta agencja RIA Nowosti. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

W Duszanbe rusza szczyt anty-NATO. "Putin po drodze wpadł do Inguszetii"

Przywódcy państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (nazywanej sojuszem anty-NATO) spotykają się w stolicy Tadżykistanu. Podczas dwudniowych obrad będą dyskutować o zagrożeniu terrorystycznym i współpracy militarnej. W Tadżykistanie nadal trwa obława na byłego wiceministra obrony Abduhalima Nazarzodiego, który został oskarżony o "zdradę, terroryzm i dywersję".

Obama: rosyjskie poparcie dla Asada skazane na porażkę

Zdaniem prezydenta USA zaangażowanie militarne Rosji może uniemożliwić osiągnięcie politycznego rozwiązania, mającego na celu zakończenie wojny domowej w Syrii. Barack Obama uważa, że rosyjskie poparcie udzielane prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi jest "skazane na porażkę".

"Straszenie jest niedopuszczalne". Szwecja wzywa ambasadora Rosji

Szef szwedzkiej dyplomacji wezwał rosyjskiego ambasadora, by ten wytłumaczył komentarze rzeczniczki MSZ Marii Zacharowej. Rosjanka stwierdziła, że ewentualna szwedzka decyzja o wejściu do NATO będzie miała "konsekwencje", na które Rosja będzie musiała "odpowiedzieć".

"Szantaż i wzbudzanie strachu". Nowa gra Putina

Poprzez brak wyjaśnień dotyczących skali swojej obecności wojskowej w Syrii Rosja szykuje sobie pozycję przy stole negocjacyjnym. Zachód może nie mieć wyjścia i zaprosić ją wtedy do rozmów na temat przyszłości tego bliskowschodniego państwa - pisze agencja Reutera, analizując ostatnie posunięcia Kremla.

Rosyjscy żołnierze "walczą u boku syryjskiej armii"

Rosyjscy żołnierze uczestniczą w operacjach wojskowych syryjskiej armii rządowej - podała agencja prasowa Reuters, powołując się na źródła w Libanie "mające wiedzę o syryjskiej sytuacji politycznej i militarnej". Rząd USA wyraził zaniepokojenie doniesieniami o rosyjskiej interwencji wojskowej po stronie prezydenta Baszara al-Asada.

Rosja: Od dawna dostarczamy Syrii broń i sprzęt wojskowy. Naciski USA to chamstwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej oświadczyło, że Rosja dostarcza Syrii broń "w pełnej zgodzie z prawem międzynarodowym". Jednocześnie przedstawiciel syryjskiej armii przyznał, że rosyjscy eksperci wojskowi "zawsze byli obecni w Syrii, ale w ostatnim roku ich roku ich obecność się szczególnie zwiększyła".