Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Turcy wezwali ambasadorów USA i Rosji. "Zostali ostrzeżeni"

Ankara uważa, że wsparcie Rosji i USA dla samoobrony kurdyjskiej w Syrii "godzi w interesy Turcji" i oznacza skryte wsparcie dla działającej w Turcji separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu. Ambasadorzy obu krajów zostali wezwani we wtorek do MSZ.

Putin chce wysłać Miedwiediewa do USA

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin zaproponował we wtorek wysłanie premiera Dmitrija Miedwiediewa do Waszyngtonu na rozmowy polityczne ze stroną amerykańską na temat uregulowania konfliktu w Syrii.

Rosja może oddać Sawczenko Ukrainie, ale najpierw wyrok

Rosja gotowa będzie rozmawiać o przekazaniu ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko stronie ukraińskiej dla odbycia kary na terytorium Ukrainy po ogłoszeniu wyroku - oświadczył w piątek minister sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej Aleksandr Konowałow.

"Kommiersant": Moskwie z Ankarą rozmawia się coraz trudniej

Naruszenie tureckiej przestrzeni powietrznej przez samoloty rosyjskie może skutkować ochłodzeniem relacji między Ankarą a Moskwą - pisze w środę "Kommiersant". Dziennik zastrzega jednak, że najbliższe zaplanowane kontakty odbędą się zgodnie z planem.

"Putin przegrał na Ukrainie, ma nową obsesję"

"Władimir Putin przegrał na wschodzie Ukrainy, dlatego postanowił radykalnie zmienić porządek na arenie międzynarodowej, by zademonstrować sukces na innym froncie" - taką opinię wyraził w portalu Radio Swoboda rosyjski politolog Andriej Piontkowski. Krytyk Kremla stwierdził, że "uratowanie prezydenta Syrii Baszara el-Asada stało obsesją Putina".

Fałszywa oferta, nowa baza, telefony z Kremla. Jak Putin ograł Obamę

Było w tym może 10 proc. konkretnych działań, reszta to PR. Sposób, w jaki Rosja wkroczyła do Syrii i jednocześnie na światowe salony, przypomina najlepsze dezinformacyjne kampanie z czasów sowieckich. Analiza ostatnich dwóch miesięcy pokazuje, jak można ograć supermocarstwo dysponując jedynie bardzo dobrą dyplomacją i manipulując przekazem medialnym.

Po spotkaniu z Putinem. Merkel i Hollande: kwestie Syrii i Ukrainy nie są połączone

Prowadzone w piątek w Paryżu rozmowy przywódców krajów tzw. formatu normandzkiego, czyli Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji, w sprawie uregulowania sytuacji w Donbasie zakończyły się po około pięciu godzinach. Jak poinformował prezydent Francji Francois Hollande na początku listopada spotkają się ministrowie spraw zagranicznych tych państw. Kanclerz Niemiec Angela Merkel oznajmiła zaś, że podczas rozmów doszło do zbliżenia Rosji i Ukrainy.

Moskwa odrzuca oskarżenia: atakowaliśmy dżihadystów

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow uznał za bezpodstawne oskarżenia Zachodu, że celem rosyjskich sił w podjętych w środę atakach na terytorium Syrii nie było Państwo Islamskie. Więcej o sytuacji w Syrii w TVN24 Biznes i Świat.

Rosyjskie ostrzeżenie "rodem z filmu". USA chcą rozmawiać jeszcze dziś

Amerykanie starają się w trybie ekspresowym rozpocząć konsultacje z rosyjskim wojskiem, wobec nagłego rozpoczęcia przez Rosjan nalotów na Syrię. Pentagon obawia się incydentów w przestrzeni powietrznej nad pogrążonym w wojnie domowej kraju. Rozwiązaniem Rosjan miało być zażądanie od Amerykanów opuszczenia nieba nad Syrią, co rzekomo zrobili w sposób "rodem z filmów sensacyjnych". Więcej o sytuacji w Syrii w TVN24 Biznes i Świat.

Zachód nie przehandluje Kijowa? "Putin się zdziwi"

Głównym celem działań prezydenta Rosji Władimira Putina w Syrii jest utrzymanie silnego poparcia obywateli, sugerując, że Rosja jest większą potęgą niż naprawdę. Liczy też, że wzmocni swą pozycję przetargową z Zachodem ws. Ukrainy - uważa Adrian Karatnycky.

"Zostawmy Putina na miesiąc samego. Stanie się wrogiem nr 1"

Czołowy komentator "New York Timesa" Thomas Friedman przekonuje, że samotna - pozbawiona wsparcia Zachodu - ingerencja Władimira Putina w Syrii zakończy się dla niego porażką i paradoksalnie skłoni go, by zaangażował się w poszukiwanie pokojowego rozwiązania, które doprowadzi do zawieszenia broni w Syrii i powstrzymania fali uchodźców.

"Wiedomosti": Putin chciał "ukryć" Donbas. Obama mu nie dał

Poniedziałkowe przemówienie prezydenta Rosji Władimira Putina na sesji Zgromadzenia Ogólnego NZ w Nowym Jorku było częścią strategii politycznej, mającej na celu zniesienie zachodnich sankcji - ocenia w dzienniku "Wiedomosti" politolog Aleksiej Makarkin.

Jeden "nie ma strategii", obaj "nie mają racji"

Nie ma szans na porozumienie między USA a Rosją w sprawie wojny w Syrii, choć konflikt ten trwa od czterech lat i zginęły w nim setki tysięcy ludzi - pisze "New York Times". "Washington Post" ocenia, że Waszyngton i Moskwa nie mają dla Syrii dobrej strategii.

Konflikt rosyjsko-ukraiński w ONZ. Opuszczanie sali i podziurawiona flaga

Głęboki kryzys w relacjach dwustronnych Rosji i Ukrainy nie pozostał niezauważony w trakcie debaty w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Delegacje opuszczały wystąpienia drugiej strony, na sali wywieszono również zniszczoną pociskami flagę Ukrainy, która miała pochodzić z miejsca bitwy pod Iłowajskiem.