Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Rosja i wszystko co jest z nią związane to na Ukrainie wyjątkowo toksyczny temat i nawet jeśli założyć, że jutro w Kijowie zmieni się władza, to na rosyjskim kierunku wszystko pozostanie po staremu - pisze w piątek moskiewski dziennik "Kommiersant".

Od pierwszego stycznia 2018 roku Rosja ograniczy zasięg lotów wojskowych samolotów obserwacyjnych USA nad swym terytorium. To odpowiedź na "analogiczne" działania USA wobec lotów rosyjskich - poinformował w środę przedstawiciel MSZ Rosji Gieorgij Borisenko.

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył w środę, że główny etap walk z tak zwanym Państwem Islamskim (IS) w Syrii został już zakończony, a najważniejszym zadaniem w walce z terroryzmem w tym kraju pozostaje pokonanie ugrupowania Dżabhat Fatah al-Szam.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył we wtorek w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem, że "agresywna retoryka" Waszyngtonu oraz wzmacnianie militarnej obecności USA potęgują napięcie na Półwyspie Koreańskim.

Brytyjska premier w wywiadzie dla telewizji Sky News powiedziała, że "mam prostą wiadomość dla Rosji: wiemy co robicie i to wam się nie uda" - donosi Reuters.

Podczas spotkania ze swym rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem, Johnson przekaże w piątek, że między relacje między Wielką Brytanią i Rosją nie wrócą do normy, nim Moskwanie przestanie podejmować prób "destabilizowania" Europy - pisze agencja Reutera.

Wszyscy pracownicy ambasady Rosji w stolicy Jemenu Sanie opuścili ten kraj - poinformowała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Ambasador i część personelu będzie tymczasowo pełnić swe funkcje ze stolicy Arabii Saudyjskiej Rijadu.

Największe niemieckie gazety opiniotwórcze - "Sueddeutsche Zeitung" i "Frankfurter Allgemeine Zeitung" - ostrzegają we wtorek przed wzrostem wpływów Rosji na Bliskim Wschodzie, będącym konsekwencją utraty przez USA prestiżu w tej części świata.

Prezydent Rosji Władimir Putin przyznał Ludmile Aleksiejewej, legendarnej obrończyni praw człowieka, a w latach ZSRR współzałożycielce Moskiewskiej Grupy Helsińskiej, tegoroczną Nagrodę Państwową za wybitne osiągnięcia w obronie praw człowieka.