Minister spraw wewnętrznych Finlandii Petteri Orpo skrytykował Rosję za przepuszczanie rosnącej liczby migrantów przez granicę obu państw. Zadeklarował jednocześnie chęć do rozmów z władzami w Moskwie na temat rozwiązania tego problemu.
Premier Japonii Shinzo Abe, którego kraj pełni przewodnictwo w G7, w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie opowiedział się za zbliżeniem siedmiu najbardziej wpływowych państw świata i Rosji. Chodz o to by zaangażować ją w rozwiązywanie kryzysów na Bliskim Wschodzie.
"Obecny konflikt na Bliskim Wschodzie spowodował znaczny wzrost popytu na produkty rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego" – napisał rosyjski dziennik "Kommiersant", informując, że Arabia Saudyjska zostanie nabywcą rosyjskich okrętów i systemów rakietowych. "Podczas najbliższej wizyty króla Salmana w Moskwie strona rosyjska zaproponuje Saudyjczykom ofertę opiewającą na 10 mld dol." – informuje dziennik.
Zniesienie sankcji wobec Iranu jest dla Rosji nie tylko największym sukcesem dyplomacji światowej osiągniętym przy jej aktywnym udziale, ale i nowym wyzwaniem - pisze "Kommiersant". Wskazuje, że ropa z Iranu oznacza nową wojnę cenową na rynkach.
Rosja i Zachód próbują przyspieszyć uregulowanie polityczne konfliktu na wschodzie Ukrainy i znormalizować stosunki - komentuje rosyjski dziennik "Wiedomosti". Wyraża opinię, że strony demonstrują większą niż wcześniej gotowość do ustępstw.
Rosyjscy hakerzy są podejrzani o atak na komputer systemu międzynarodowego lotniska pod Kijowem. Wcześniej podobny typ wirusa został wykryty podczas ataku hakerów na przedsiębiorstwo energetyczne na zachodzie Ukrainy. Władze Ukrainy oskarżyły stronę rosyjską o dywersję.
Victoria Nuland, asystent sekretarza stanu USA ds. Europy, i doradca prezydenta Władimira Putina, Władisław Surkow, przeprowadzili konsultacje dotyczące realizacji porozumień mińskich, których celem jest uregulowanie konfliktu na wschodzie Ukrainy.
Rosja i Syria podpisały umowę o wykorzystaniu bazy lotniczej Hmejmim w prowincji Latakia bezterminowo i bezpłatnie – informuje rosyjski portal gazeta.ru. Dokument w tej sprawie został opublikowany na stronie informacji prawnej Rosji. Od jego podpisania upłynęło kilka miesięcy.
Władze Rosji nie panują nad separatystami w Donbasie, którzy mimo zawieszenia broni nasilili w okresie noworocznym ataki na ukraińskie siły rządowe – oświadczył przedstawiciel Ukrainy w tzw. Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji, Andrij Taran.
- Warszawa demonstruje nielojalność wobec Berlina i Brukseli, co jest próbą podbicia stawki, aby było o co się targować - powiedział cytowany przez "Rossijską Gazietę" ekspert Dmitrij Oficerow-Bielski dodając, że "proces dopiero się zaczyna". Jego opinię rządowy dziennik zamieszcza wraz z artykułem zatytułowanym "Beata idzie na bój".
Władimir Putin zadeklarował w wywiadzie dla niemieckiej gazety "Bild", że Rosja jest zainteresowana powrotem do grona wiodących państw świata G8 oraz do współpracy z NATO. Zastrzegł, że Rosja nie pretenduje do roli supermocarstwa.
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu poinformował o planach sformowania trzech dywizji na kierunku zachodnim w 2016 roku. 1 stycznia w Rosji wszedł w życie dekret dotyczący planu obrony kraju w latach 2016-2020.
Na stronie prezydenta Rosji ukazała się druga część wywiadu, którego Władimir Putin udzielił niemieckiemu tabloidowi "Bild". Pytany o konflikt w Syrii, Putin stwierdził, że wina za bombardowanie obiektów cywilnych spoczywa na przeciwnikach Baszara el-Asada.
Dowódca amerykański sił powietrznych w Europie i Afryce twierdzi, że rosyjskie systemy przeciwlotnicze w obwodzie kaliningradzkim są już tak rozbudowane, że zagrażają samolotom NATO nad 1/3 powierzchni Polski. Tę samą taktykę Rosjanie zastosowali właśnie w Syrii - pisze "The New York Times".
Były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, specjalny przedstawiciel swego kraju ds. uregulowania sytuacji w opanowanym przez prorosyjskich separatystów Donbasie, spotkał się w poniedziałek w Kijowie z negocjatorem w tej samej sprawie z ramienia Rosji Borisem Gryzłowem.
Prezydent Rosji Władimir Putin, broniąc na łamach gazety "Bild" decyzji o aneksji Krymu, powiedział, że ważny jest dla niego los i wola ludzi, a nie granice państwowe. Sankcje Zachodu wobec Rosji uznał za bezsensowne; ponownie skrytykował rozszerzenie NATO.
Gruzińskie agencje cytują wypowiedź prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, który porównał rosyjską operację wojskową w Syrii do inwazji na Gruzję w 2008 roku. "Co Rosja robi w Syrii? To samo, co robiła w Gruzji i to samo, co robi na Ukrainie" - przytacza słowa Erdogana tbiliski analityczny portal apsny.ge.
Rosyjskie MSZ odpowiedziało na zarzuty władz w Ankarze w sprawie tragicznego losu syryjskich uchodźców, którzy giną na Morzu Egejskim i Morzu Śródziemnym podczas próby dotarcia do Europy. Szef tureckiego rządu Ahmet Davutoglu powiedział, że winę za to ponosi Rosja, która wspiera reżim Baszara el-Asada. "To polityka Ankary doprowadza do wzrostu liczby uchodźców" – oświadczyło MSZ Rosji.
W odpowiedzi na tezy zawarte w nowym planie obrony Rosji, NATO zapewniło, że nie stanowi zagrożenia dla tego państwa. Za bezpodstawne uznano zarzuty Moskwy, że rozszerzenie Sojuszu jest czynnikiem osłabiającym jej bezpieczeństwo.
Rosja jest gotowa zostać mediatorem w konflikcie między Arabią Saudyjską a Iranem - powiedział agencji RIA Nowosti pragnący zachować anonimowość wysoko postawiony przedstawiciel rosyjskiego MSZ. Wspomniał o dobrych stosunkach z oboma państwami.