Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podzielił się we wtorek z dziennikarzami pozytywnym wrażeniem, jakie odniósł ze spotkania na kolacji w Manili z prezydentem USA Donaldem Trumpem, określił go jako człowieka otwartego, nastawionego życzliwie.

Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent USA Donald Trump spotkają się w piątek podczas szczytu APEC w Wietnamie - poinformował doradca Putina Jurij Uszakow, na którego powołują się rosyjskie agencje.

Kanada nałożyła w piątek sankcje na 30 obywateli Rosji, mających jej zdaniem powiązania ze sprawą rosyjskiego prawnika Siergieja Magnitskiego, który był aresztowany pod zarzutem przestępstw podatkowych i zmarł w więzieniu. Wcześniej badał wielką aferę finansową. W odpowiedzi, Moskwa wydała decyzcję o zakazie wjazdu do Rosji kilkudziesięciu Kanadyjczyków.

Rosyjscy hakerzy włamywali się do tysięcy skrzynek mailowych pracowników amerykańskich firm zbrojeniowych, ukraińskich wojskowych, rosyjskich opozycjonistów oraz innych osób będących przedmiotem zainteresowania Kremla - informują w czwartek amerykańskie media.

Rosja bezzwłocznie odpowie na wystąpienie Stanów Zjednoczonych z traktatu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu - w czwartek ostrzegł Władimir Putin. Podczas sesji plenarnej Klubu Wałdajskiego prezydent Rosji zarzucił USA niewypełnianie traktatów dotyczących broni nuklearnej i chemicznej.

Premier Węgier Viktor Orban to pragmatyczny polityk, który nie ma innej możliwości i dlatego musi współpracować z Rosją - stwierdził Witold Waszczykowski w wywiadzie dla tygodnika "Heti Valasz". - Rządy Putina nie będą wieczne - tak zareagował na pytanie, czy wojenna retoryka w stosunkach Polski z Rosją jest odwracalna.

Rosja zapewniła w piątek, że za najważniejsze uważa to, by nie dopuścić do zniweczenia porozumienia z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego. Wiceszef MSZ Siergiej Riabkow krytycznie skomentował zapowiedzianą przez prezydenta USA zmianę strategii wobec Iranu.

W reakcji na działania Stanów Zjednoczonych w państwach nadbałtyckich Rosja może rozmieścić w obwodzie kaliningradzkim więcej pocisków Iskander - stwierdził w czwartek szef parlamentarnej komisji obrony Władimir Szamanow. Wcześniej rosyjski resort obrony zarzucił NATO rozlokowanie w pobliżu granic tego kraju wojsk w sile nie brygady, a całej dywizji. NATO odrzuciło te oskarżenia.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji określiło w czwartek jako zbezczeszczenie symboli narodowych zdjęcie w USA flag rosyjskich z budynków zamkniętych we wrześniu obiektów dyplomatycznych - konsulatu generalnego w San Francisco i przedstawicielstwa handlowego w Waszyngtonie.