Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Największe niemieckie gazety opiniotwórcze - "Sueddeutsche Zeitung" i "Frankfurter Allgemeine Zeitung" - ostrzegają we wtorek przed wzrostem wpływów Rosji na Bliskim Wschodzie, będącym konsekwencją utraty przez USA prestiżu w tej części świata.

Prezydent Rosji Władimir Putin przyznał Ludmile Aleksiejewej, legendarnej obrończyni praw człowieka, a w latach ZSRR współzałożycielce Moskiewskiej Grupy Helsińskiej, tegoroczną Nagrodę Państwową za wybitne osiągnięcia w obronie praw człowieka.

USA ostrzegły, że rosyjskie prace nad nowym pociskiem manewrującym są zagrożeniem dla układu o likwidacji rakiet nuklearnych pośredniego zasięgu (INF), i zapowiedziały działania dyplomatyczne, gospodarcze i wojskowe na rzecz dotrzymania jego postanowień.

Serbia znajduje się na europejskiej ścieżce, lecz jednocześnie nie zamierza wstąpić do NATO - powiedział prezydent Serbii Aleksandar Vuczić w wywiadzie dla agencji TASS przed zaplanowaną na 18-20 grudnia wizytą w Moskwie.

Prezydent Rosji Władimir Putin złoży w poniedziałek wizytę w Turcji, by omówić z tamtejszym przywódcą Recepem Tayyipem Erdoganem sytuację w Syrii. Tematem ich rozmów będzie także uznanie przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela - podały w piątek źródła w kancelarii Erdogana.

Prezydenci Rosji i Turcji, Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan, którzy w czwartek konsultowali się telefonicznie, wyrazili "poważne zaniepokojenie" decyzją prezydenta USA Donalda Trumpa ws. uznania Jerozolimy za stolicę Izraela - podał Kreml.

Decyzja prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela nie sprzyja uregulowaniu konfliktu bliskowschodniego - oznajmił rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Uznał, że prowadzi ona do rozdźwięku wśród społeczności międzynarodowej. MSZ w Moskwie oświadczyło, że decyzję Trumpa "Rosja przyjmuje z poważnym zaniepokojeniem".

Obecna atmosfera w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi jest bardzo zła - oświadczył premier Rosji Dmitrij Miedwiediew i ocenił, że jest ona "najgorsza w ciągu całego okresu, jaki pamięta". Szef rosyjskiego rządu stwierdził ponadto, że "prezydent USA Donald Trump chciałby nawiązać z Rosją pełnowartościowe kontakty", jednak "problem nie polega na relacjach osobistych".

MSZ Rosji ostrzegło w piątek swych obywateli przed ryzykiem zamachów terrorystycznych w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku w dużych miastach Europy i Stanów Zjednoczonych. Dzień wcześniej podobne ostrzeżenie wystosował Departament Stanu USA.