Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że kierowane pod adresem Rosji zarzuty planowania zajęcia Berdiańska i Mariupola - ukraińskich miast nad Morzem Azowskim - są bezpodstawne, a słowa na ten temat prezydenta Petra Poroszenki - "absurdalne". Jednocześnie rosyjska Flota Czarnomorska poinformowała o prowadzeniu na anektowanym Krymie planowych szkoleń załóg przeciwokrętowych systemów rakietowych Bał i Bastion. Obsługa systemów ma przećwiczyć przeprowadzanie ostrzałów umownych celów morskich.

21 ukraińskich marynarzy z zatrzymanych w niedzielę przez Rosjan okrętów zostało przewiezionych do moskiewskiego aresztu śledczego Lefortowo - podała w piątek rosyjska niezależna telewizja Dożd. Trzech pozostałych marynarzy jest w szpitalu w innym moskiewskim areszcie.

Straż Graniczna Ukrainy zamyka obcokrajowcom wjazd na zaanektowany przez Rosję Krym – oświadczył w czwartek rzecznik Straży Andrij Demczenko. Na półwysep będą mogli wjechać wyłącznie obywatele ukraińscy. Decyzja ma związek z wprowadzeniem na Ukrainie stanu wojennego.

Spotkanie prezydenta Władimira Putina z przywódcą USA Donaldem Trumpem podczas szczytu G20 w Buenos Aires odbędzie się 1 grudnia - poinformował doradca Putina do spraw polityki zagranicznej Jurij Uszakow.

Rosja zaatakowała i przejęła trzy jednostki ukraińskiej marynarki wojennej na wodach międzynarodowych - oświadczyło Ministerstwo do spraw Terytoriów Tymczasowo Okupowanych w Kijowie. Do incydentu odniósł się także prezydent Rosji Władimir Putin, który określił go "prowokacją".

Rosyjskie media opublikowały nagranie wideo przejazdu mobilnych przeciwokrętowych systemów rakietowych Bał z informacją, że przewożono je do Kerczu na zaanektowanym Krymie. Ponadto Rosja zapowiedziała w środę rozlokowanie na Krymie kolejnych przeciwlotniczych i przeciwrakietowych systemów S-400.

- Zdecydowanie była to prowokacja - stwierdził w poniedziałek, w komentarzu do incydentu na Morzu Azowskim szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, tym samym obwiniając Ukrainę o to, że została zaatakowana przez rosyjskie wojsko. Działania Rosji w Cieśninie Kerczeńskiej, gdzie w niedzielę ostrzelane zostały okręty Ukrainy, były zgodne z prawem - stwierdził zaś rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Nie odpowiedział na pytanie, czy Rosja uważa zatrzymanych marynarzy za jeńców.

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow skrytykował wynik głosowania w Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), upoważniający ją do wskazywania sprawców ataków taką bronią. Według niego jest to sprzeczne z prawem międzynarodowym, a państwa zachodnie stosowały szantaż.