Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Demonstrowali przeciwko aresztowaniu Tatarów. Dziesiątki zatrzymanych w Moskwie

Policja w Moskwie zatrzymała w czwartek 55 osób, które demonstrowały przed budynkiem Sądu Najwyższego w obronie Tatarów krymskich, skazanych za przynależność do Partii Odrodzenia Islamskiego (Hizb ut-Tahrir). Sąd rozpatrzył apelacje skazanych i skrócił ich wyroki o trzy miesiące - poinformowała niezależna "Nowaja Gazieta".

"Ważny przejaw dobrej woli" Moskwy w kwestii pocisków

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa powiedziała, że Moskwa nie będzie rozmieszczać pocisków zakazanych przez układ rozbrojeniowy INF, dopóki analogiczna broń amerykańska nie pojawi się "w odpowiednich regionach".

Putin: Rosja ma wolę wznowienia dialogu ze Stanami Zjednoczonymi

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera", że gotów jest do dialogu ze Stanami Zjednoczonymi w kwestiach strategicznych, o czym - jak dodał - rozmawiał niedawno z prezydentem Donaldem Trumpem w Osace. Zapewnił, że Rosja nie ingeruje w sprawy innych państw.

"Pogorszenie bezpieczeństwa w regionie Bałtyku". Szwedzi instalują system rakietowy

Na podstawie osobistej decyzji naczelnego dowódcy sił zbrojnych Szwecji, generała Micaela Bydena obronę powietrzną Gotlandii wzmocniono w poniedziałek rakietowym systemem przeciwlotniczym krótkiego zasięgu RBS 23 - podały szwedzkie władze wojskowe. Jak zaznaczył generał, decyzja o rozmieszczeniu systemu przeciwlotniczego RBS 23 ma związek z "pogorszeniem bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego".

Rosja i Japonia bez przełomu w sprawie spornych wysp

Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Japonii Shinzo Abe po spotkaniu w sobotę na szczycie G20 ogłosili inicjatywy mające pogłębić więzi gospodarcze i turystyczne między ich krajami, ale przyznali, że nie osiągnęli znaczących postępów w wieloletnim sporze terytorialnym.

Chłodne powitanie z Putinem. May odrzuciła ofertę normalizacji stosunków

Brytyjska premier Theresa May odrzuciła sugestie prezydenta Rosji Władimira Putina dotyczące normalizacji stosunków Londynu z Moskwą, póki ta "nie zaprzestanie nieodpowiedzialnych i destabilizujących działań, zagrażających Wielkiej Brytanii i jej sojusznikom". May odniosła się w tym kontekście między innymi do kwestii ataku na Siergieja Skripala w Salisbury, o który brytyjscy śledczy oskarżają rosyjskie służby. Kamery zarejestrowały chłodne powitanie brytyjskiej premier z rosyjskim prezydentem.

"Stanowczo nie zgadzam się z twierdzeniem prezydenta Putina". Komentarz Tuska

Przewodniczący Rady Europejskiej odniósł się do słów prezydenta Rosji, który w dzienniku "Financial Times" skrytykował ideę liberalizmu, oceniając, że jest ona przestarzała i "nie jest potrzebna". "Stanowczo nie zgadzam się z twierdzeniem prezydenta Putina, który uznał, że liberalizm jest przestarzały. W rzeczywistości takie właśnie są autorytaryzm i kult jednostki" - napisał w piątek Donald Tusk w oświadczeniu.

Decyzja w sprawie Rosji "haniebna", Rada Europy "niewiarygodna"

Po przywróceniu Rosji prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy Estonia, która razem z innymi krajami Europy Wschodniej była temu przeciwna, powinna zawiesić członkostwo w tej organizacji - powiedział w czwartek wicepremier tego kraju, Mart Helme. Dodał, że Rada Europy jest organizacją "niewiarygodną". Wcześniej decyzję RE potępiła estońska prezydent Kersti Kaljulaid, określając ją jako "haniebną".

"Zwróćcie dzieci ich rodzicom"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina o uwolnienie 24 ukraińskich marynarzy zatrzymanych ponad pół roku temu. Oskarżył jednocześnie szefa MSZ swego kraju o działania mogące zaszkodzić temu procesowi.

Putin w piątek, Xi Jinping w sobotę. Napięty kalendarz Trumpa

Prezydent USA Donald Trump w kuluarach szczytu G20 w sobotę spotka się z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem - poinformował w środę Biały Dom. Dzień wcześniej Trump spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Podczas pobytu w Osace prezydent USA odbędzie łącznie dziewięć dwustronnych spotkań ze światowymi przywódcami.

Polska delegacja opuściła obrady Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy

Delegacje Polski, Estonii, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Gruzji i Słowacji opuściły obrady Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ze względu na "bezwarunkowe włączenie delegatów Rosji do Zgromadzenia" - poinformował wiceszef Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i szef polskiej delegacji Włodzimierz Bernacki (PiS).

Czaputowicz: usłyszałem, że Rosja nie ma w planach zwrotu wraku

Głównym tematem moich niedawnych rozmów z rosyjskim ministrem Siergiejem Ławrowem w Helsinkach była sprawa pozostawania na terytorium Rosji wraku polskiego samolotu Tu-154M - przekazał minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Poinformował o tym w wywiadzie udzielonym rosyjskiej agencji prasowej TASS. Jak przyznał, w czasie rozmów w Helsinkach usłyszał, że Rosja nie ma w planach zwrotu wraku.

Kandydat Rosji do prezydium Rady Europy na "czarnej liście" Unii

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział we wtorek, że przywrócenie Rosji pełnego prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy jest "zwycięstwem zdrowego rozsądku", ale Rosja nie uważa, by oznaczało ono, że Unia Europejska zmienia stanowisko w sprawie Krymu. Tego samego dnia Moskwa zaproponowała na wiceprzewodniczącego Zgromadzenia kandydata, który w 2014 roku został objęty zachodnimi sankcjami.