Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" w opublikowanym w czwartek komentarzu odnoszącym się do wizyty ministra spraw zagranicznych Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w Moskwie zarzuca szefowi dyplomacji Rosji "wielkoduszny cynizm".

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji oświadczyło we wtorek, że nie pozwoli ona, by ingerowano w jej sprawy wewnętrzne. Oznajmiło też, że Zachód dobrze wie o szerokim konsensie społecznym, panującym w Rosji wokół jej samodzielnej polityki zagranicznej. W ten sposób rosyjskie MSZ odniosło się do wypowiedzi szefowej dyplomacji Unii Europejskiej Federiki Mogherini po poniedziałkowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów UE w Brukseli.

Doniecki oligarcha Rinat Achmetow i były minister energetyki Jurij Bojko mogą zastąpić przywódców rebeliantów w Doniecku i Ługańsku - informują ukraińskie agencje. Donoszą, że władze w Kijowie prowadzą w tej sprawie rozmowy z Moskwą. Kreml odmówił komentarza. Portal agencji Liga pisze o "trzech scenariuszach rozwoju sytuacji w Donbasie znajdujących się na stole prezydenta Petra Poroszenki".

Łotwa i Estonia planują wzniesienie na swych granicach z Rosją ogrodzenia, aby zwiększyć bezpieczeństwo regionu bałtyckiego i móc lepiej kontrolować napływ uchodźców, którzy próbują dostać się nielegalnie do strefy Schengen.

Sierpień lub wrzesień to termin dostawy pierwszej partii rakiet S-300. Rosyjska firma Rostec wtedy zamierza wysłać transport do Iranu - poinformował szef konsorcjum Siergiej Szemiezow cytowany przez agencję Ria Nowosti. Według jednej z kuwejckich gazet tymczasem, realizację dostaw ma osobiście wstrzymywać Władimir Putin.

Zwierzchnik sił zbrojnych Rosji przyznał, że operacja w Syrii stała się "poważnym egzaminem" sprzętu wojskowego. - Zwłaszcza lotniczego - powiedział prezydent Władimir Putin, przyjmując raporty o dostawach uzbrojenia i sprzętu dla armii oraz realizacji zamówień państwowych w tej sferze.

Francuska marynarka wojenna wykryła przenoszący pociski atomowe rosyjski okręt podwodny w Zatoce Biskajskiej - podał magazyn "Obs", powołując się na francuskich oficjeli. Do wykrycia miało dojść w styczniu.

Sytuacja ukraińskiej lotniczki Nadiji Sawczenko była w środę tematem rozmowy telefonicznej szefów MSZ Rosji i Ukrainy - Siergieja Ławrowa i Pawło Klimkina. Tego dnia poinformowano, że ogłaszanie wyroku ws. Sawczenko rozpocznie się 21 marca i potrwa dwa dni.

Ukraiński wywiad publikuje kolejne nazwiska i zdjęcia wysokich rangą rosyjskich wojskowych, którzy dowodzą oddziałami rebeliantów w Donbasie. Informuje także o rosyjskim pododdziale artyleryjskim, który pojawił się na poligonie w obwodzie donieckim. Rzecznik prezydenta Petra Poroszenki napisał na Twitterze, że w czasie konfliktu na wschodzie Ukrainy zginęło ponad dwa tysiące obywateli rosyjskich.

Negocjacje dyplomatyczne w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie zabrnęły w ślepą uliczkę. Po fiasku rozmów szefów MSZ "normandzkiej czwórki" w Paryżu, rzecznik Kremla oświadczył, że spotkania przywódców Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec w najbliższym czasie nie będzie. - Kijów nie przestrzega umów mińskich - oznajmił Dmitrij Pieskow.