Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Wszystko to, co wydarzyło się w Gruzji, nie jest niczym innym jak rusofobiczną prowokacją. Nie może nie wywoływać naszego zaniepokojenia fakt, że doszło do przejawów agresji wobec obywateli Rosji - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. W czwartek poseł rosyjskiej Dumy Siergiej Gawriłow przemawiał w gruzińskim parlamencie z miejsca przewodniczącego. Wydarzenie to wywołało gwałtowne protesty na ulicach Tbilisi, w których rannych zostało 240 osób.

Sytuacja na Bliskim Wschodzie wymaga silniejszej współpracy między Iranem i Rosją - powiedział w piątek w kirgiskim Biszkeku prezydent Iranu Hasan Rowhani na spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Obaj liderzy brali udział w spotkaniu Szanghajskiej Organizacji Współpracy.

Podpisana w środę polsko-amerykańska deklaracja w sprawie obronności spotkała się z reakcją Moskwy. Kreml oświadczył w czwartek, że rosyjskie wojsko uważnie śledzi plany wzmocnienia obecności militarnej Stanów Zjednoczonych w Polsce. Z kolei rosyjscy parlamentarzyści ostrzegają, że w razie ewentualnego konfliktu Polska stałaby się "oczywistym celem uderzenia odwetowego".

Dwudziestu pięciu cywilów, w tym siedmioro dzieci, zginęło w atakach prowadzonych głównie z powietrza w północno-zachodniej Syrii. Dokonały ich siły reżimu prezydenta Baszara el-Asada i jego rosyjskiego sojusznika - poinformowało w poniedziałek wieczorem Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Rosja, USA oraz Izrael jednoczą się przeciwko Iranowi, jasno pokazując prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi, kto będzie określał przyszłość na Bliskim Wschodzie - pisze w niedzielę portal internetowy dziennika izraelskiego "Haarec". Jak dodaje, "Iran został dwukrotnie boleśnie spoliczkowany przez Rosję".

Amerykańska marynarka wojenna pokazała nagranie pokazujące, że rosyjski niszczyciel był bliski zderzenia się z krążownikiem rakietowym US Navy na Morzu Filipińskim. Działania rosyjskiego okrętu uznano za "niebezpieczne i nieprofesjonalne". Wcześniej strona rosyjska przekazała inną relację z tego wydarzenia.

Prezydent Rosji Władimir Putin, oceniając stosunki z Wielką Brytanią, zaapelował o "zamknięcie rozdziału" związanego "ze szpiegami i zamachami". Odniósł się w ten sposób do zamachu na terenie Wielkiej Brytanii na byłego oficera GRU Siergieja Skripala. Relacje Londynu z Moskwą mogą się zmienić tylko, jeśli Moskwa zmieni swe zachowanie - oświadczyła w odpowiedzi rzeczniczka brytyjskiej premier.

Usiłowania niektórych rosyjskich polityków, by zapewnić status weteranów wojennych uczestnikom zbrojnej inwazji na Czechosłowację w 1968 roku, są "obrzydliwą próbą legitymizowania okupacji". Tak głosi uchwała przyjęta w środę przez czeską Izbę Poselską.