Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Odnowienie członkostwa Rosji w G7 jest niemożliwe, póki łamie ona normy prawa międzynarodowego oraz podważa europejskie i światowe bezpieczeństwo – oświadczyła administracja prezydenta Ukrainy. Wołodymyr Zełenski rozmawiał z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, który zapewnił go, że Londyn popiera to stanowisko.

Prezydent Francji Emmanuel Macron przed rozpoczęciem poniedziałkowych rozmów z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem zaapelował o poszanowanie wolności słowa i o wolne wybory w Rosji.

Badacze z grupy Forensic Architecture opublikowali nowe dowody mające świadczyć o udziale rosyjskich wojskowych w bitwie pod Iłowajskiem w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w sierpniu 2014 roku. Poległo wówczas 366 ukraińskich żołnierzy. Brytyjski dziennik "The Guardian" zauważył, że materiały mogą posłużyć za dowód przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu stwierdził, że Rosja nie rozmieści nowych pocisków tak długo, jak Stany Zjednoczone będą wykazywać się podobną powściągliwością w Europie i Azji - podaje w niedzielę agencja Reutera, cytując jego rozmowę z jedną z rosyjskich telewizji.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski wyraziło w piątek zaniepokojenie w związku ze wznowionym procesem "borderyzacji" nieuznawanej przez społeczność międzynarodową separatystycznej Osetii Południowej. Resort dyplomacji wezwał Rosję do "natychmiastowego zaprzestania nielegalnych działań przeciwko Gruzji".

Wołodymyr Zełenski obiecywał, że dojdzie do zawieszenia broni, że wojna się zakończy i nie będą już ginąć żołnierze i teraz jest zakładnikiem swojej obietnicy - wyjaśnia ukraiński politolog Nedim Useinow. W ostatnich dniach w Donbasie zginęło kolejnych czterech ukraińskich żołnierzy. Prezydent Ukrainy pyta, ilu ludzi musi jeszcze zginąć? I apeluje do Władimira Putina. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Aby uniknąć chaosu bez zasad, musimy jeszcze raz rozważyć wszystkie niebezpieczne konsekwencje i rozpocząć poważny i znaczący dialog bez żadnych dwuznaczności - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin. Ostrzegł jednocześnie, że Moskwa będzie zmuszona rozpocząć opracowywanie nowych pocisków nuklearnych średniego i pośredniego zasięgu, jeśli Stany Zjednoczone zaczną to robić po tym, jak wycofały się z traktatu INF.

Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze nakładające nowe sankcje na Rosję - informuje w piątek "New York Times". Gazeta wyjaśnia, że jest to odpowiedź na rosnącą presję ze strony Kongresu, by dalej karać Moskwę za atak na Siergieja Skripala.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wraz z prokuraturą wojskową zatrzymały w czwartek rosyjski tankowiec, który brał udział w zeszłorocznym incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej. Ukraińskie kutry zostały wówczas ostrzelane, a następnie zajęte przez rosyjskie siły specjalne. "Konsekwencje nie każą na siebie czekać" - oświadczyło rosyjskie MSZ, odnosząc się do faktu zatrzymania rosyjskiego statku.