Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Kreml: rozwiązanie "republik ludowych" w Donbasie to scenariusz nieoczekiwany

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, odnosząc się do propozycji z Ukrainy, iż warunkiem realizacji porozumień mińskich powinno być rozwiązanie separatystycznych "republik ludowych" w Donbasie, oświadczył, że tego rodzaju scenariusze są nieoczekiwane dla stron. - Na razie trudno komentować, czy oznacza to odejście od porozumień mińskich - ocenił.

"Liczymy, że operacja Turcji w Syrii będzie współmierna do celu i zadań"

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wyraził nadzieję, że zakres operacji sił tureckich w Syrii będzie współmierny do zadania zagwarantowania bezpieczeństwa, które realizuje w ten sposób Ankara. Wcześniej szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że jego kraj będzie wspierać współpracę władz Syrii i Turcji w celu zapewnienia bezpieczeństwa na granicy syryjsko-tureckiej.

Szukali okrętu podwodnego, być może Rosjan. "Nie było okrętu"

Z ujawnionych przez "Svenska Dagbladet" informacji, wynika, że szwedzkie wojsko niepotrzebnie poszukiwało okrętu podwodnego, który miał pływać w 2014 roku w Archipelagu Sztokholmskim. W rzeczywistości, jak pisze dziennik, sygnał, który wojskowi wzięli za sygnał okrętu, były danymi wysłanymi przez meteorologów do boi pomiarowej.

7,5 roku więzienia za 9 gramów marihuany. Netanjahu apeluje do Putina

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zwrócił się do prezydenta Rosji Władimira Putina, aby ułaskawił obywatelkę Stanów Zjednoczonych i Izraela Naamę Issachar. 25-latka miała przy sobie dziewięć gramów marihuany i przez to została w Moskwie skazana na 7,5 roku więzienia za przemyt narkotyków.

"New York Times": USA się wycofują, Moskwa wypełnia próżnię

Rosyjska żandarmeria patroluje tereny między syryjskimi i tureckimi wojskami w północnej Syrii - podało we wtorek ministerstwo obrony Rosji. Jak ocenia "New York Times", Moskwa zamierza wypełnić "próżnię", jaka powstała po wycofaniu się amerykańskich wojsk.

Inwestycje, ropa, wojny w Syrii i Jemenie. Putin na rozmowach w Rijadzie

Władimir Putin pojawił się w poniedziałek w Arabii Saudyjskiej, sygnalizując w ten sposób rosnącą siłę Rosji na Bliskim Wschodzie. Wizyta w Rijadzie odbywa się w czasie, gdy Moskwa zaangażowana jest w wojnę w Syrii i prowadzi liczne interesy z rywalami arabskiego królestwa w regionie - wskazuje agencja Reutera.

"W stosunkach z Rosją nie należy się spodziewać żadnych zmian"

"Władze Polski na pewno będą nadal dążyć do jak najściślejszych więzi ze Stanami Zjednoczonymi, które rozpatrywane są jako przeciwwaga dla napiętych stosunków z Brukselą" - komentuje wynik wyborów parlamentarnych do Sejmu i Senatu rosyjski dziennik "Izwestia". "W stosunkach z Rosją nie należy się spodziewać żadnych zmian" - przyznaje rozmówca agencji RIA Nowosti.

Tureccy ambasadorowie wzywani na rozmowy, Moskwa "gotowa do dialogu"

MSZ Belgii i Holandii wezwały ambasadorów Turcji w tych krajach w związku z ofensywą sił tureckich w Syrii. W przyszłym tygodniu Unia Europejska ma rozważyć nałożenie sankcji na Ankarę. Tymczasem Moskwa wezwała wszystkie strony konfliktu do "maksymalnej powściągliwości".

"Staram się skończyć wojny bez końca". Trump ostrzega Ankarę, Moskwa zaniepokojona

Dziesiątki tysięcy osób musiało opuścić domy z powodu tureckiej ofensywy militarnej na kontrolowanym przez Kurdów północnym wschodzie Syrii - poinformowała organizacja pozarządowa Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Tego samego dnia prezydent USA Donald Trump oświadczył, że "rozmawia z obiema stronami" konfliktu i ostrzegł Ankarę, by "grała zgodnie z regułami gry". Zaniepokojenie turecką inwazją wyraził także Kreml.

"Zapominamy, jak bezwzględni potrafią być Rosjanie". Media o "supertajnej jednostce 29155"

Rosyjski wywiad wojskowy GRU ma supertajną jednostkę specjalną o numerze 29155, której celem jest destabilizacja państw Europy – podał amerykański dziennik "New York Times". Publikację oparł na doniesieniach byłych i obecnych funkcjonariuszy wywiadów europejskich i amerykańskiego. Wcześniej o istnieniu jednostki informowała rosyjska sekcja Radia Swoboda w materiale dotyczącym 12 oficerów GRU oskarżonych o zhakowanie komputerów przedstawicieli Partii Demokratycznej USA.

Kreml: USA mogą wpłynąć na rozwiązanie konfliktu w Donbasie

Rosja nie popiera pomysłu przyłączenia Stanów Zjednoczonych do rozmów czwórki normandzkiej w celu rozwiązania konfliktu w Donbasie, ale liczy na to, że USA wykorzystają swoje wpływy i wywrą nacisk na Ukrainę - powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Ukraiński minister spraw zagranicznych Wadym Prystajko wyraził opinię, że prezydent Rosji Władimir Putin szuka usprawiedliwień, by nie pojawić się na rozmowach czwórki, bo sytuacja w Donbasie jest dla niego korzystna.

"Mała rewizja" sprawy rosyjskiej dziennikarki zatrzymanej w Iranie

Za naruszenie przepisów wizowych, a nie za szpiegostwo została zatrzymana w Iranie rosyjska dziennikarka Julia Juzik - poinformował w poniedziałek rzecznik irańskiego rządu Ali Rabiei, cytowany przez agencję ISNA. Kreml wyraził nadzieję na szybkie uwolnienie kobiety.

Rosyjskie wojska ćwiczą na masową skalę. "Nic dobrego z tego nie wyniknie"

– Nie ma symptomów, by polityka NATO wobec Rosji się zmieniła. Po prostu nie zmieniły się podstawowe parametry, które leżą u jej podłoża – mówi Robert Pszczel, polski dyplomata z kwatery głównej NATO i były szef biura Sojuszu w Moskwie. Jego zdaniem nic dobrego nie wyniknie z tego, że Moskwa, wbrew zobowiązaniom międzynarodowym, nie zaprasza obserwatorów na wielkie ćwiczenia wojskowe.

"Uwierzcie mi: nigdy nie zdradzę Ukrainy"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w odpowiedzi na protesty przeciwko zgodzie Kijowa na tak zwaną formułę Steinmeiera w sprawie rozwiązania konfliktu w Donbasie zadeklarował, że "nigdy nie zdradzi Ukrainy".