Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Strona rosyjska przekazała władzom Korei Południowej, że rosyjski samolot nie miał zamiaru naruszać jej przestrzeni powietrznej – powiedział w środę urzędnik pałacu prezydenckiego w Seulu Jun Do Han. Jak dodał, przedstawiciel Moskwy miał przeprosić za incydent i wyjaśnić, że doszło do niego prawdopodobnie z powodu problemu technicznego. Rosyjscy dyplomaci zaprzeczyli jednak tym informacjom.

Rosja wciąż ma zamiar ingerować w wybory prezydenckie w USA w 2020 roku - oświadczył we wtorek dyrektor FBI Christopher Wray podczas przesłuchania w komisji sprawiedliwości Senatu. Ocenił, że nałożone na Moskwę "sankcje nie zdołały odstraszyć" Kremla.

Trójstronna grupa kontaktowa do spraw konfliktu na wschodzie Ukrainy uzgodniła wymianę 277 osób, więzionych przez władze w Kijowie oraz separatystów prorosyjskich w Donbasie - oświadczył ukraiński dyplomata Roman Bezsmertny. W czwartek prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się w Petersburgu z prorosyjskim politykiem ukraińskim Wiktorem Medwedczukiem.

Szef rosyjskiego koncernu zbrojeniowego Rostiech (Rostec) Siergiej Czemiezow zapewnił w czwartek, że firma jest gotowa dostarczyć myśliwce Su-35 Turcji, jeśli będzie ona tym zainteresowana. Wcześniej USA wyłączyły Turcję z programu zakupu amerykańskich F-35.

Kreml nie udzielił nigdy żadnego wsparcia włoskim partiom bądź politykom - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. W rozmowie z Ansą nie wykluczył współpracy ze stroną włoską w śledztwie w sprawie opisywanego przez media finansowania Ligi.

Prezydenci Rosji i Ukrainy, Władimir Putin i Wołodymyr Zełenski rozmawiali telefonicznie - poinformował Kreml. Wśród tematów były kwestie uregulowania konfliktu w Donbasie i działań na rzecz zwolnienia osób przetrzymywanych przez strony konfliktu.

Policja w Moskwie zatrzymała w czwartek 55 osób, które demonstrowały przed budynkiem Sądu Najwyższego w obronie Tatarów krymskich, skazanych za przynależność do Partii Odrodzenia Islamskiego (Hizb ut-Tahrir). Sąd rozpatrzył apelacje skazanych i skrócił ich wyroki o trzy miesiące - poinformowała niezależna "Nowaja Gazieta".

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa powiedziała, że Moskwa nie będzie rozmieszczać pocisków zakazanych przez układ rozbrojeniowy INF, dopóki analogiczna broń amerykańska nie pojawi się "w odpowiednich regionach".

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera", że gotów jest do dialogu ze Stanami Zjednoczonymi w kwestiach strategicznych, o czym - jak dodał - rozmawiał niedawno z prezydentem Donaldem Trumpem w Osace. Zapewnił, że Rosja nie ingeruje w sprawy innych państw.

Na podstawie osobistej decyzji naczelnego dowódcy sił zbrojnych Szwecji, generała Micaela Bydena obronę powietrzną Gotlandii wzmocniono w poniedziałek rakietowym systemem przeciwlotniczym krótkiego zasięgu RBS 23 - podały szwedzkie władze wojskowe. Jak zaznaczył generał, decyzja o rozmieszczeniu systemu przeciwlotniczego RBS 23 ma związek z "pogorszeniem bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego".