Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Po raz pierwszy w historii bez wspólnej deklaracji końcowej państw zakończył się we wtorek szczyt Rady Arktycznej. Powodem braku jednomyślności w fińskim Rovaniemi były "rozbieżne punkty widzenia", w szczególności USA oraz Rosji, na problem zmian klimatycznych.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo zapowiedział, że jego kraj chce mocniej przeciwdziałać "agresywnej postawie" Chin i Rosji w Arktyce - rejonie bogatym w zasoby naturalne i dającym duże możliwości gospodarcze.

Prezydent elekt Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał w sobotę na Facebooku, że "odradza władzom Rosji, by traciły czas na kuszenie obywateli Ukrainy rosyjskimi paszportami", bo taki paszport oznacza na przykład "prawo być zatrzymanym za udział w pokojowym proteście".

Prezydent Rosji Władimir Putin polecił resortowi dyplomacji rozpatrzenie możliwości zorganizowania wizyty przywódcy Turcji Recepa Tayyipa Erdogana na Krymie w celu jego udziału w otwarciu budowanego tam meczetu. Turcja nie uznaje dokonanej przez Rosję w 2014 roku aneksji Półwyspu Krymskiego.

Parlament Ukrainy przyjął w czwartek ustawę o języku ukraińskim, która przewiduje obowiązkowe używanie tego języka w instytucjach państwowych, organach samorządowych oraz w innych dziedzinach życia publicznego. Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa powiedziała, że jest to ustawa o "przymusowej ukrainizacji", a wiele jej zapisów jest sprzecznych z normami międzynarodowymi.

Amerykański resort spraw zagranicznych wydał w środę wieczorem oświadczenie, w którym skrytykował decyzję Kremla w sprawie uproszczonej procedury przyznawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom kontrolowanych przez Rosję regionów na wschodzie Ukrainy.

To nie my opracowaliśmy metody prowadzenia wojny hybrydowej. Służby specjalne Zachodu od dawna stosują je, w pierwszym rzędzie wobec Rosji - powiedział w środę szef rosyjskiego sztabu generalnego generał Walerij Gierasimow. Oskarżył USA o agresywną politykę, której skutkiem jest destabilizacja sytuacji na świecie.

Kim Dzong Un prywatnym pociągiem dotarł w środę do Władywostoku, gdzie w czwartek ma odbyć się pierwsze spotkanie lidera Korei Północnej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Po przekroczeniu rosyjskiej granicy w miejscowości Chasan, północnokoreański przywódca był witany kwiatami oraz chlebem i solą.

Władimir Putin przeprowadzi rozmowy z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem 25 kwietnia we Władywostoku - poinformował we wtorek doradca rosyjskiego prezydenta do spraw polityki zagranicznej Jurij Uszakow. Urzędnicy z Pjongjangu widziani byli już we Władywostoku.

Rosja respektuje wybór obywateli Ukrainy wyrażony w głosowaniu na prezydenta - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Jednocześnie stwierdził, że prawomocność wyborów stanęła pod znakiem zapytania, gdy prawa głosu nie przyznano Ukraińcom żyjącym w Rosji. Dodał również, że "zbyt wczesne jest mówienie o gratulacjach prezydenta" Władimira Putina dla zwycięzcy wyborów na Ukrainie, Wołodymyra Zełenskiego.

Rosja chciałaby, aby przyszły prezydent Ukrainy "spojrzał w inny sposób" na perspektywy relacji z Moskwą, a także, by "całkowicie wykluczał jakiekolwiek siłowe metody" uregulowania sytuacji w Donbasie - oświadczył w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. O prezydenturę walczą na Ukrainie Petro Poroszenko i Wołodymyr Zełenski. Na niedzielę zaplanowana jest II tura wyborów.

Ogłoszony w USA raport specjalnego prokuratora Roberta Muellera nie zawiera "ani jednego" dowodu na ingerencję Rosji w amerykańskie wybory prezydenckie - oświadczył w piątek przedstawiciel MSZ Rosji Gieorgij Borisienko, dyrektor departamentu Ameryki Północnej. Podobną opinię wyraził rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.