Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w czwartek z aktywistami oraz rodzinami ukraińskich jeńców i przetrzymywanych przez Rosję więźniów politycznych. Omawiane były przyszłe działania rządu Ukrainy na rzecz uwolnienia uwięzionych.

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow ocenił w poniedziałek, że "słusznie i po chrześcijańsku" byłoby sięgnąć do zapisów w porozumieniach mińskich, dotyczących konfliktu w Donbasie, które mówią o wymianie jeńców między stronami na zasadzie "wszyscy na wszystkich".

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział we wtorek na spotkaniu w Soczi z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo, że Moskwa chciałaby odnowienia relacji z Waszyngtonem. Rosyjski prezydent wyraził nadzieję, że powstają obecnie warunki, które są do tego potrzebne.

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział we wtorek podczas spotkania z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo, że Moskwa i Waszyngton powinny budować "bardziej odpowiedzialną i konstruktywną formę wzajemnego postrzegania się". Dodał, że Rosja jest na to gotowa.

Prezydent USA Donald Trump poinformował, że spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem na szczycie G20, który odbędzie się 28-29 czerwca w Osace.

Sekretarz stanu USA, Mike Pompeo podczas wizyty w Brukseli podzielił się z przedstawicielami NATO informacjami w sprawie zagrożeń powodowanych przez Iran – poinformował Departament Stanu w oświadczeniu wydanym w poniedziałek. Wcześniej szef amerykańskiej dyplomacji odwołał zaplanowaną na ten dzień wizytę w Moskwie. W Brukseli Pompeo spotkał się również z Federicą Mogherini.

W dniach 12-14 maja sekretarz stanu USA Mike Pompeo odwiedzi Rosję, gdzie zostanie przyjęty przez prezydenta Władimira Putina i przeprowadzi rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem - podał w piątek amerykański Departament Stanu.