Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Oligarcha straszył rosyjskimi czołgami pod Warszawą. Odpowiada mu Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek, że politykę zagraniaczną Ukrainy kształtuje prezydent i rząd, a nie "jakiś biznesmen". Ukraiński przywódca skomentował w ten sposób słowa Ihora Kołomojskiego, który uznał, że Zachód zawiódł Ukrainę i należy rozpocząć naprawę relacji Kijowa z Moskwą. Oligarcha w wywiadzie dla "New York Timesa" mówił też, że Rosja jest silniejsza od NATO i jej czołgi mogłyby się pojawić w Polsce.

Rosja zwróciła okręty. Kijów: pozdejmowali klosze, gniazdka elektryczne i sedesy

Ukraińskie okręty wojenne, które Rosja zwróciła Ukrainie po ich zeszłorocznym przejęciu w czasie incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej, zostały całkowicie ogołocone ze sprzętu - oświadczył dowódca ukraińskiej marynarki wojennej admirał Ihor Woronczenko. Jednostki wyruszyły z rosyjskiego portu w poniedziałek. Marynarze wrócili do kraju 7 września w ramach wymiany osób aresztowanych i skazanych.

"Nie oczekujemy nawet skrawka rosyjskiej ziemi. Chcemy odzyskać naszą"

Żądania terytorialne Estonii wobec Rosji są nie do przyjęcia, a Moskwa nie może się na nie zgodzić - oświadczył w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Tak zareagował na wypowiedzi estońskich polityków na temat układu z Tartu z 1920 roku. "Aneksja estońskich terytoriów nie różni się od okupacji Krymu" - takie głosy płyną z Tallina.

Rosja zwróciła okręty przejęte w Cieśninie Kerczeńskiej. Zatrzymała broń i dokumenty

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zakomunikowało, że trzy ukraińskie okręty wojenne, przejęte przez Rosję w listopadzie 2018 roku w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, zostały w poniedziałek przekazane Ukrainie. Informację tę potwierdziła strona ukraińska. W Rosji prowadzona jest nadal sprawa karna dotycząca "naruszenia granicy Federacji Rosyjskiej w trakcie celowej prowokacji Kijowa".

Przejęte przez Rosję okręty ruszyły z portu. Przekazanie Ukrainie możliwe w poniedziałek

Rosyjskie media, powołując się na straż graniczną Federalnej Służby Bezpieczeństwa, podały, że trzy ukraińskie okręty wojenne, przejęte przez Rosję w zeszłym roku w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, zostaną zwrócone Ukrainie 18 listopada. Okręty opuściły już na holu port w Kerczu na wschodnim skraju Krymu. Według dziennikarzy, uzbrojenie i dokumenty pozostaną w Rosji.

Rosja popiera tymczasową prezydent Boliwii, ale stawia warunek

Tymczasowe rządy Jeanine Anez, która przejęła władzę w Boliwii po prezydencie Evo Moralesie, zostały uznane przez Rosję. Moskwa zaznacza jednak, że oczekuje rozwiązania kryzysu politycznego w południowoamerykańskim kraju w drodze nowych wyborów prezydenckich. Wcześniej poparcie dla Anez wyraziły Stany Zjednoczone.

Serbia kupi rosyjski system Pancyr-S. Mimo amerykańskich ostrzeżeń

Rosja ma dostarczyć Serbii zaawansowany rakietowy system przeciwlotniczy Pancyr-S, mimo ostrzeżeń ze strony Stanów Zjednoczonych. USA zagroziły bałkańskiemu krajowi sankcjami, które mogłyby zostać wdrożone w przypadku dojścia transakcji do skutku. Serbski prezydent Aleksandar Vucić stwierdził, że jego kraj "kupuje broń defensywną od Rosjan", ale pragnie uniknąć "konfrontacji z Ameryką".

Ofiary w szpitalach mają nowy typ ran. Źródła wskazują na Rosjan

Około 200 rosyjskich najemników, wśród których są snajperzy z tzw. grupy Wagnera, przybyło w ostatnich tygodniach do Libii - podaje "New York Times". Dziennik informuje również, że do północnoafrykańskiego państwa Rosja wysłała też kilka samolotów Suchoj oraz pociski i artylerię precyzyjnego rażenia.

"Ostatnie działania Iranu stanowią zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa narodowego"

Iran będzie wzbogacał uran do poziomu 5 procent - oświadczył we wtorek szef irańskiego programu nuklearnego Ali Akbar Salehi. Dodał, że w razie konieczności jego kraj jest w stanie wzbogacić uran do 20 procent - podała półoficjalna agencja irańska ISNA. - Ostatnie działania Iranu wyraźnie naruszają umowę i stanowią zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa narodowego - oświadczył brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab

"Szósty rok wojny. Zabito ponad 3330 cywilów, rannych zostało około 9 tysięcy"

Od początku wojny w Donbasie w 2014 roku zginęło ponad 3,3 tysiąca cywilów, a około 9 tysięcy zostało rannych - poinformowała Organizacja Narodów Zjednoczonych, przekazując najnowsze dane dotyczące konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy. Wynika z nich również, że w czasie działań wojennych przesiedlono 1,3 miliona osób, a 3,5 miliona wciąż potrzebuje pomocy.

Ósme spotkanie Orbana z Putinem w ciągu sześciu lat. "Liczy się tylko kasa"

Mimo trudnych relacji na linii Rosja - Unia Europejska relacje Władimira Putina z Viktorem Orbanem rozkwitają, a istotną rolę odgrywają wzajemne interesy oparte na rosyjskim gazie. Ich ostatnie spotkanie było ósmym na przestrzeni ostatnich sześciu lat. - W interesach Orban już wielokrotnie pokazywał, że nie ma miejsca na sentymenty i romantyzmy. Liczy się tylko kasa - ocenił politolog Dominik Hejj. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

"Jeśli Bagdadi nie żyje...". Kreml gotów pochwalić Donalda Trumpa

Możemy mówić o poważnym wkładzie prezydenta Stanów Zjednoczonych w walkę z międzynarodowym terroryzmem - oświadczył w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, zastrzegając, że pochwała ta należy się Donaldowi Trumpowi, jeśli informacja o śmierci Abu Bakra al-Bagdadiego się potwierdzi. Dzień wcześniej przedstawiciele rosyjskiego ministerstwa obrony zgłaszali "uzasadnione pytania i wątpliwości", czy przywódca tak zwanego Państwa Islamskiego naprawdę zginął w Syrii.

SDF się wycofują, "by powstrzymać rozlew krwi". Damaszek zadowolony

Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) wycofują się na nowe pozycje z dala od turecko-syryjskiej granicy w północno-wschodniej Syrii zgodnie z ustaleniami porozumienia, by powstrzymać rozlew krwi i chronić mieszkańców regionu przed atakami ze strony Turcji - oświadczyły w niedzielę dowodzone przez Kurdów oddziały. Władze w Damaszku z zadowoleniem przyjęły tę deklarację.