Kosmos

Kosmos

"Bubble-Hubble". NASA świętuje

Na 26. urodziny Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, naukowcy opublikowali uchwycony przez niego niezwykły obraz. To ogromna bańka, powstała dookoła bardzo gorącej masywnej gwiazdy. Można powiedzieć, że obiekt wręcz wydmuchnął Mgławicę Bańkę w przestrzeń kosmiczną.

Tajemnica kosmicznego "sygnału WOW!" bliska rozwiązania

Po niemal 40 latach zagadka tak zwanego "sygnału WOW!" może zostać wyjaśniona. Amerykański naukowiec zbiera pieniądze, dzięki którym zbuduje sprzęt pozwalający stwierdzić, czy silny impuls wykryty w 1977 roku rzeczywiście mógł być dziełem pozaziemskiej cywilizacji.

Patrzmy na gwiazdy, póki jeszcze je widzimy

Żyjemy w wyjątkowym czasie we Wszechświecie. Za kilka miliardów lat informacje o Wielkim Wybuchu zostaną utracone. Ponadto gwiazdy staną się dla nas niewidoczne. Z takimi utrudnieniami zmierzą się przyszli astronomowie na Ziemi.

Czarne dziury! Może być ich więcej niż sądzono

Naukowcy odkryli gigantyczną czarną dziurę w niezwykłym miejscu w Kosmosie. Znajduje się w centrum odległej galaktyki, w której nie ma zbyt wielu obiektów. Obserwacje wskazują na to, że być może czarne dziury są bardziej powszechne, niż do tej pory sądzono.

Magiczna zorza polarna z Kosmosu. Zobacz wyjątkowy film

Nie każdy miał okazję zobaczyć zorzę polarną. To niezwykłe zjawisko pojawia się głównie w rejonach podbiegunowych. Świetliste łuki, tańcujące wysoko na niebie, przepięknie wyglądają z powierzchni Ziemi. Zjawisko to wyjątkowo prezentuje się także z Kosmosu.

Kiedyś było cieplej na Plutonie

Naukowcy nieustannie dowiadują się czegoś nowego, a ludzkość wraz z nimi. Ich najnowsze ustalenie dotyczy karłowatej planety krążącej na krańcach Układu Słonecznego, Plutona.