Kosmos

Kosmos

"Surrealistyczny" wybuch supernowej. Tak potężnego jeszcze nie zaobserwowano

Gigantyczny i najjaśniejszy z dotychczas wykrytych wybuchów gwiazdy, tzw. supernowej, wykrył międzynarodowy zespół astronomów - poinformowało w swym ostatnim wydaniu czasopismo "Science". Eksplozja wyemitowała tak wielką ilość energii, że postawiła pod znakiem zapytania wszystkie dotychczasowe teorie dotyczące supernowych.

Ostre cięcie marzeń. Pełny obraz oszczędzania Rosji na kosmosie

W najbliższej przyszłości nie będzie lotów załogowych z nowego kosmodromu, nie będzie lotów automatycznych sond na Księżyc i Marsa bez wsparcia Unii Europejskiej, zmniejszona zostanie liczba satelitów, nie powstanie bezzałogowa stacja kosmiczna - Rosja ostro tnie swój program kosmiczny. Już wcześniej usunięto z niego wysłanie ludzi na Księżyc.

Pierwszy raz w historii! Światło z czarnej dziury

Pierwszy raz w historii astronomom udało się uchwycić światło widzialne pochodzące z eksplodującej czarnej dziury. Odkrycie, które zostało zaobserwowane w nieodległej czarnej dziurze V404 Cygni sugeruje, że te obiekty mogą być badane za pomocą zwykłego teleskopu.

Wszechświat na jednym obrazie

Pewien artysta pokusił się o stworzenie obrazu całego Wszechświata. Tak powstała logarytmiczna mapa Kosmosu. Widzicie Ziemię?

"Czy to obraz naszego Układu Słonecznego sprzed 13 milionów lat?"

Planeta odkryta w zeszłym roku znajduje się w niezwykle dużej odległości od swojej gwiazdy - 16 razy dalej niż Pluton od Słońca. Wszystko wskazuje na to, że została wyrzucona podczas narodzin. Sytuacja ta przypomina to, co mogło wydarzyć się w przeszłości w Układzie Słonecznym.

Cygnus dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Bezzałogowy kosmiczny statek transportowy Cygnus dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w ramach pierwszej od ośmiu miesięcy misji jej zaopatrywania - poinformowała amerykańska Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).

Nie udał się test nowej technologii. Satelita rosyjskiego wojska spłonął

Trzy dni po wystrzeleniu w kosmos eksperymentalny rosyjski satelita zwiadowczy rozpadł się i spłonął w atmosferze. Wszystko przez awarię, w wyniku której nie oddzielił się od ostatniego stopnia rakiety Sojuz. Według nieoficjalnych informacji zawiódł jeden z zaczepów, który nie otworzył się wtedy, gdy powinien.

Rosyjskie wojsko ogłosiło "udany start", ale na orbicie coś zawiodło

Wbrew wstępnym optymistycznym doniesieniem rosyjskiego Ministerstwa Obrony, start rakiety z dwoma nowymi satelitami nie przebiegł tak jak powinien. Jeden z nich najprawdopodobniej nie oddzielił się od ostatniego stopnia Sojuza 2.1w i zostanie utracony. Nie wiadomo tylko, czy chodzi o pionierskiego satelitę służącego do śledzenia okrętów podwodnych NATO, czy znacznie mniej ważniejszego satelitę-cel dla radarów.

Ziemia i Księżyc w jednym kadrze w zachowanych proporcjach

Maszyny stworzone przez człowieka próbują okiełznać kosmos. Tym razem japońska sonda na jednym kadrze uchwyciła Ziemię i Księżyc. To wyjątkowe zdjęcie uwidocznia prawdziwe proporcje między tymi ciałami niebieskimi oraz jaka dzieli je odległość.