Zmarły w zeszłym roku genialny fizyk został uhonorowany przez Brytyjską Mennicę Królewską własną monetą. Do obiegu trafiła właśnie srebrna 50-pensówka z personaliami słynnego naukowca i motywem czarnej dziury, której Hawking poświęcił jedną ze swych najsłynniejszych książek - „Krótką historię czasu”.
Europejska Agencja Kosmiczna i Chińskie Narodowe Centrum Nauki Kosmicznej rozpoczynają współpracę nad misją, która ma dostarczyć więcej informacji na temat wzajemnego oddziaływania Słońca i Ziemi.
Astronomowie opublikowali nową mapę nieba, ukazującą setki tysięcy nowo odkrytych galaktyk. Przygotowali ją badacze z 18 krajów, w tym naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
W grudniu 2018 roku chińscy astronauci wysłali w kosmos statek Chang'e 4, który 3 stycznia 2019 roku wylądował po niewidocznej stronie Księżyca. NASA opublikowała zdjęcie Chang'e 4.
Takich jak ona jest tylko osiemnaście. 2019 AQ3 to asteroida, która krąży wokół Słońca w odległości mniejszej niż Wenus. Jej okres obiegu wokół naszej gwiazdy jest najkrótszy ze wszystkich asteroid. A to jeszcze nie wszystkie aspekty, które świadczą o jej wyjątkowości.
Naukowcom z NASA od ponad miesiąca nie udaje się skontaktować z dwiema sondami znajdującymi się za orbitą Marsa. Będą podejmować kolejne próby połączenia się z nimi, ale zrobią to dopiero latem.
Pierścienie Saturna wcale nie muszą być tak stare jak sama planeta. Najnowsze dane NASA pokazują, że mogły powstać w ciągu ostatnich 100-10 milionów lat.
We wtorek świat obiegła informacja o tym, że na Księżycu wykiełkowała bawełna, której nasiona dostarczono tam na pokładzie chińskiego lądownika Chang'e 4. Jak się okazało, już wtedy roślina była martwa.
Badacze z projektu Search for Extraterrestrial Intelligence (SETI), mającego na celu nawiązanie kontaktu z cywilizacjami pozaziemskimi, uruchomili nowe narzędzie, które ma pomóc w poszukiwaniu obcych.
Naukowcy po raz drugi odebrali powtarzające się szybkie błyski radiowe. Podejrzewają, że źródłem tych tajemniczych sygnałów mogą być ogromne obiekty astrofizyczne. Niektórzy nie wykluczają jednak obcych cywilizacji.
Sonda Chang'e 4, chiński pojazd kosmiczny, wylądowała w czwartek na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca - poinformowała chińska telewizja państwowa. Jest to pierwsze lądowanie pojazdu wysłanego z Ziemi na tej półkuli.
Sonda New Horizons podróżuje przez najdalsze zakątki Układu Słonecznego. Jej kolejnym celem będzie Ultima Thule - planetoida oddalona o 6,4 miliarda kilometrów od Słońca. Jeśli uda jej się tam dolecieć, będzie to najdalszy zbadany obiekt w historii eksploracji kosmosu.
Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX w niedzielę z powodzeniem została wystrzelona z ośrodka startowego na Przylądku Canaveral na Florydzie w celu wyniesienia na orbitę okołoziemską satelity GPS trzeciej generacji, wyprodukowanego na zlecenie sił zbrojnych USA.
Wygląda jak wielka ślizgawka i w zasadzie nią właśnie jest. Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała zdjęcie, pokazujące ogromny marsjański krater wypełniony lodem. Zawdzięczamy je misji, która właśnie obchodzi swoje 15-lecie.
Zakończyła się 57. misja na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W czwartek o poranku na Ziemię wróciło troje astronautów, którzy dotarli na ISS w czerwcu.
Orbitująca wokół Czerwonej Planety sonda Mars Reconnaissance Orbiter zrobiła na początku grudnia niezwykłe zdjęcia. Widać na nich zielony punkt z ciemną otoczką.
Statek kosmiczny należący do firmy Virgin Galactic wzniósł się w czwartek na wysokość 82 kilometrów, uznawaną przez tę firmę za granicę przestrzeni kosmicznej. Testowy lot był przygotowaniem do komercyjnych wypraw w przestrzeń okołoziemską, które według Richarda Bransona mają rozpocząć się w przyszłym roku.
Wystrzelona w 1977 roku sonda Voyager 2, jako drugi wykonany przez człowieka obiekt, opuściła heliosferę - obszar wpływu promieniowania Słońca i jego pola magnetycznego. Obiekt będzie nadal dostarczać ważne informacje na temat przestrzeni międzygwiezdnej.
NASA opublikowała zdjęcia przesłane z Marsa przez sondę InSight. Na niektórych można dostrzec polską flagę, umieszczoną na tabliczce na zewnętrznej powłoce lądownika Mars InSight.