Kosmiczny Teleskop Hubble'a zaobserwował wybuch supernowej w galaktyce spiralnej NGC 2525 oddalonej o 70 milionów lat świetlnych. Zdjęcia powstawały przez rok. Teraz NASA pokazała animację, na której można śledzić zanikanie gwiazdy.
Włoscy naukowcy zbadali powierzchnię Marsa, na której przed dwoma laty odkryto coś, co może być zbiornikiem ze słoną wodą. Według ich obserwacji w sąsiedztwie wielkiego jeziora znajduje się kilka mniejszych. To zwiększa szanse na istnienie potencjalnego mikrobiologicznego życia na Czerwonej Planecie.
NASA wystrzeli we wtorek nową toaletę na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Astronauci mają ją przetestować przed użyciem w przyszłych misjach na Księżyc lub Marsa. Została zaprojektowana z myślą o większym komforcie korzystania i wydajności.
W pobliżu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przeleciały "kosmiczne śmieci". W nocy z wtorku na środę europejskiego czasu statek pomyślnie wykonał manewr, dzięki czemu uniknął zderzenia.
Na najnowszym zdjęciu wykonanym przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a możemy zobaczyć Jowisza z Europą u boku. Na powierzchni samego Jowisza naukowcy zauważyli pewne zmiany.
NASA ujawniła plany na najbliższe miesiące. W związku z najnowszymi odkryciami, dotyczącymi potencjalnych oznak życia w atmosferze Wenus, pojawił się pomysł wysłania dwóch sond, by dokładniej przyjrzeć się dowodom potwierdzającym lub przeczącym tej tezie.
Poniedziałek. 14 września 2020 roku. Godzina 17. To moment, który obudził w wielu osobach pragnienie znalezienia odpowiedzi na pytanie - czy jesteśmy sami we Wszechświecie? Stało się to za sprawą odkrycia dokonanego przez zespół naukowców pod przewodnictwem Jane Greaves z Cardiff University w Wielkiej Brytanii. W atmosferze Wenus wykryto fosfinę, inaczej nazywaną fosforowodorem. Jej tajniki w rozmowie dla TVN24 odkrywa doktor Janusz Pętkowski.
Trwała tylko około jednej dziesiątej sekundy i pochodziła z obszaru oddalonego od naszej planety o około siedem miliardów lat świetlnych. Fala grawitacyjna, która dotarła do Ziemi z najodleglejszego jak dotąd punktu w kosmosie, pozwoliła na odkrycie najpotężniejszej znanej nam kolizji czarnych dziur.
NASA zasygnalizowała, że mając na uwadze sprawiedliwość społeczną, zaprzestanie używania w swoich publikacjach takich nazw ciał niebieskich, które mogą być uznawane na przykład za rasistowskie.
Wszechświat może być prawie o miliard lat młodszy, niż sądzono do tej pory. Astronomowie z Uniwersytetu Oregonu sugerują, że może liczyć on 12,6, a nie 13,8 miliarda lat.
Po dwóch miesiącach od startu kapsuły Dragon na Międzynarodową Stację Kosmiczną, astronauci Robert Behnken i Douglas Hurley powrócili w niedzielę na ziemię.
Symetryczna struktura, jasne kolory i skomplikowane formy gazowe - mgławica NHC 2899 jest jednym z bardziej efektownych obiektów, jakie udało się sfotografować Europejskiemu Obserwatorium Południowemu. Nigdy wcześniej jednak nie pokazano go z takimi szczegółami, jak teraz.
Jak dotąd astronomom czegoś takiego jeszcze nie udało się uchwycić. Teleskop VLT, należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), wykonał pierwsze w historii zdjęcie młodej, podobnej do Słońca gwiazdy, której towarzyszą dwie olbrzymie egzoplanety.
Start misji dwukrotnie przekładano, ale tym razem się udało. W niedzielę tuż przed północą polskiego czasu Zjednoczone Emiraty Arabskie wysłały sondę na Marsa. To pierwsza taka misja w świecie arabskim.
Chiny umieściły pomyślnie we wtorek rano na orbicie okołoziemskiej ostatniego satelitę wchodzącego w skład systemu nawigacyjnego Beidou, który ma być konkurencją m.in. dla amerykańskiego systemu GPS - poinformowały chińskie media.
Łazik Curiosity od lat eksploruje Marsa. Zatrzymuje się czasami, by obserwować niebo nad Czerwoną Planetą. Ostatnio po zachodzie słońca sfotografował dwa jasno świecące punkty. To Ziemia i Wenus.
Ponad 20 godzin po starcie z Przylądka Canaveral na Florydzie astronauci Bob Behnken i Doug Hurley opuścili kapsułę Dragon i weszli na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Tam ciepło powitali ich koledzy po fachu - Amerykanin Chris Cassidy oraz Rosjanie Anatolij Iwaniszyn i Iwan Wagner. - Cały świat oglądał tę misję. Jesteśmy dumni ze wszystkiego, co robicie dla naszego kraju i za inspirowanie świata - powiedział szef NASA Jim Bridenstine z centrali w Houston.