Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przeleciała nad Polską. W nocy z poniedziałku na wtorek na niebie kilkukrotnie mogliśmy obserwować ruchomy, jasny punkt. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.
Zakończyła się burza magnetyczna, która przyniosła nad nasz kraj spektakularne zorze polarne, jednak wciąż warto spoglądać w niebo. W nocy z poniedziałku na wtorek nad Polską mogliśmy zaobserwować aż trzy przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Obserwacje tego jasnego punktu ułatwiła przeważnie bezchmurna aura.
ISS na zdjęciach Reporterów 24
Na Kontakt 24 otrzymaliśmy szereg nagrań i zdjęć przedstawiających przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad Polską. Wyraźnie widać na nich obiekt przemykający po nocnym niebie.
Jasny, ruchomy punkt
"ISS wieczorami lata teraz dokładnie nad Polską i dzięki temu czeka nas naprawdę seria fantastycznych widoków" - napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, autor bloga "Z głową w gwiazdach". Dodał, że aby dostrzec stację kosmiczną, muszą panować odpowiednie warunki - ISS musi pozostawać w zasięgu promieni Słońca znajdującego się wciąż względnie płytko pod horyzontem. "Takie warunki zimą zdarzają się tylko o świcie i o zmierzchu, ale późną wiosną i latem mamy z nimi do czynienia przez całą noc, tak jak dziś" - napisał Wójcicki.
Jak zauważył, na niebie stacja wygląda jak bardzo jasny punkt (dorównujący blaskiem Wenus) przemieszczający się w ciągu około 6-7 minut przez całe niebo od zachodniego po wschodni horyzont. "Czasem warunki oświetleniowe pozwalają dostrzec przelot tylko w połowie i stacja nagle znika - wlatuje wtedy w cień Ziemi, a z jej perspektywy dochodzi do zachodu Słońca" - tłumaczył popularyzator astronomii.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) to pierwsza stacja kosmiczna wybudowana przy współudziale wielu państw. Składa się z 16 głównych modułów. Krąży wokół Ziemi na wysokości około 400 kilometrów z prędkością blisko ośmiu kilometrów na sekundę.
Źródło: tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach, Kontakt 24
Źródło zdjęcia głównego: Włodek/ Kontakt 24