Korea Północna

Korea Północna

Północnokoreańskie media państwowe opublikowały bardzo niecodzienne nagranie z ćwiczeń lotnictwa. Po raz pierwszy pokazano ujęcia z wnętrz samolotów bojowych, gdzie znajdują się najwyraźniej przepisowe, choć bardzo niecodzienne zdobienia w stylu ludowym. Dodatkowo część samolotów i śmigłowców nadaje się raczej do muzeów.

Dwaj południowokoreańscy żołnierze zostali ranni w wybuchu w ściśle strzeżonej strefie zdemilitaryzowanej rozdzielającej Koreę Północną i Koreę Południową. Eksplodowała najprawdopodobniej mina lądowa.

Koreę Północną nawiedza najgorsza od dziesiątek lat susza. W związku z trudnymi warunkami meteorologicznymi, czyli wysoką temperaturą i wilgotnością powietrza władze nakazały zaczynać dzień pracy o piątej rano. Rozporządzenie dotyczy wszystkich, którzy pracują nie tylko na roli, ale też w państwowych agencjach, fabrykach i szkołach. O tej samej porze lekcje rozpoczynają też uczniowie.

Z okazji zbliżającej się rocznicy zawieszenia broni w wojnie koreańskiej, przywódca Korei Północny „wezwał” do jeszcze wydatniejszego skupienia się na „edukacji w duchu antyimperialistycznym i antyamerykańskim”. Czyli zarządził zaostrzenie języka propagandy, która i tak osiąga kuriozalne formy w atakowaniu USA.

Korea Północna po raz pierwszy od trzech lat dokona masowej amnestii. Bliżej nieznana liczba więźniów ma zostać uwolniona w sierpniu z okazji 70. rocznicy wyzwolenia półwyspu koreańskiego spod okupacji japońskiej. Według ekspertów posunięcie ma na celu złagodzenie strachu, który po ostatnich czystkach zapanował wśród obywateli Korei Północnej.

21 lat temu zmarł Kim Ir Sen, pierwszy, ostatni i "wieczny" prezydent Korei Północnej, dziadek obecnego dyktatora. Liczni mieszkańcy Pjongjangu składali w środę kwiaty pod pomnikami Kim Ir Sena i jego następcy Kim Dzong Ila. Uroczystości zbiegły się w czasie z ogłoszeniem przez UNICEF alarmujących danych o tragicznej sytuacji północnokoreańskich dzieci z powodu panującej w tym kraju suszy.

Nowa amerykańska strategia wojskowa zakłada "poważne zagrożenie dla USA ze strony Rosji i Chin". W dokumencie przedstawionym w środę przez dowódcę połączonych sztabów armii USA gen. Martina Dempsey’a jest też mowa o "niskim, ale rosnącym" prawdopodobieństwie konfliktu USA i innej "światowej potęgi militarnej".

Lotnisko w Pjongjangu zyskało nowy terminal. W wolnocłowych sklepach pasażerowie będą mogli zakupić modne ubrania, zegarki i kosmetyki, a także napić się czekolady. Terminal zaszczycił swoją obecnością sam przywódca Północnej Korei Kim Dzong Un, który przyszedł z małżonką Ri Sol Ju.

Sąd Najwyższy Korei Północnej skazał dwóch Koreańczyków z południa za szpiegostwo. Kara to dożywotnie ciężkie roboty - poinformowała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, powołując się na radio z Korei Północnej. Skazani mieli spiskować przeciw władzom Korei Północnej działając z chińskiego miasta granicznego Dandong.

W najszczęśliwszym kraju świata - jak twierdzi od lat północnokoreańska propaganda - jedno odkrycie goni kolejne, a wynalazki miejscowych naukowców mogłyby wstrząsać światem, gdyby tylko świat chciał słuchać. W piątek oficjalna agencja prasowa Pjongjangu KCNA poinformowała, że naukowcy odkryli szczepionkę zwalczającą wirusa MERS, który zaatakował Koreę Południową.