Korea Północna

Korea Północna

We wtorek północnokoreańska agencja prasowa KCNA podała, że kraj dotknęła najgorsza od 100 lat susza. W środę Departament Obrony USA nie potwierdził informacji o suszy w Korei Północnej i przekazał, że nie ma planów udzielenia temu krajowi pomocy. Za to w czwartek pomoc zaoferowały Chiny.

Próby północnokoreańskich rakiet do niszczenia okrętów przeprowadzono w niedzielę - poinformował przedstawiciel Ministerstwa Obrony Korei Południowej. Przypuszcza się, że reżim w Pjongjangu testuje unowocześnienia tego rodzaju broni lub chciał zamanifestować swoją potęgę.

Kultowy w kręgach muzyki alternatywnej słoweński zespół "Laibach" wystąpi 29 i 30 sierpnia w Korei Północnej. Grupa została zaproszona na obchody 70. rocznicy wyzwolenia Półwyspu Koreanskiego spod okupacji japońskiej - poinformowali artyści.

Stany Zjednoczone próbowały w 2010 roku przeszkodzić Korei Północnej w rozwoju broni atomowej, atakując ich system informatyczny wirusem Stuxnet. Próba zakończyła się niepowodzeniem, ujawniła agencja Reutera, powołując się na źródła zbliżone do sprawy.

Północnokoreańscy eksperci ds. broni nuklearnej i rakiet balistycznych odwiedzili bazę wojskową w pobliżu Teheranu - poinformowała irańska emigracyjna grupa opozycyjna. Do wizyty dojść miało w kwietniu, w czasie toczących się negocjacji międzynarodowych dotyczących irańskiego programu nuklearnego.

Służby specjalnie Korei Północnej są bardzo aktywne w Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych. Agenci Kima pozyskują osoby sympatyzujące z totalitarnym reżimem, zdobywają informacje i są bardzo dobrze wyszkoleni. Taki obraz wyłania się z relacji zbiegów z Korei Północnej, które w piątek opublikował CNN.

Stany Zjednoczone są sceptyczne wobec deklaracji Korei Północnej o tym, że reżim zminiaturyzował głowice nuklearne, co miałoby pozwolić na wyposażenie międzykontynentalnych pocisków balistycznych - poinformował w środę Biały Dom.

Kim Dzong Un jest niezadowolony z poziomu krajowej produkcji homarów, a wszystko przez poważne zaniedbania w hodowli żółwi w przedsiębiorstwie pod Pjongjangiem. Wódz odwiedził hodowlę i udzielił reprymendy kierownikom.

Kolejni eksperci poddają w wątpliwość prawdziwość zdjęć przedstawiających nową rakietę balistyczną Korei Północnej. Jak już pisaliśmy w tvn24.pl, zdjęcia rakiety określanej przez północnokoreański reżim jako Musudan (Gwiazda Północna) podrasowano, co zauważyli też specjaliści cytowani przez agencję Reutera.

Ban Ki-moon zapowiedział, że odwiedzi specjalną strefę przemysłową Kaesong, która znajduje się w Korei Północnej. Sekretarz generalny ONZ wyraził nadzieję, że jego wizyta przyczyni się do poprawy relacji na półwyspie koreańskim i do promocji modelu gospodarczego strefy Kaesong.