USA nałożyły sankcje na dziesięć podmiotów oraz sześć osób z Chin i Rosji, które w ocenie resortu przyczyniają się do rozwoju programu nuklearnego Korei Płn. - poinformował w komunikacie sekretarz skarbu Steven Mnuchin.
Japonia zamierza rozszerzyć swą rolę w sojuszu z USA "i wzmocnić swe zdolności obronne", Waszyngton zaś "podtrzymuje zobowiązanie rozmieszczenia swych najnowocześniejszych systemów w Japonii". To ustalenia z czwartkowych rozmów szefa japońskiej dyplomacji Taro Kono z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem i ministrem obrony Jimem Mattisem.
Prezydent Korei Południowej Mun Dze In oświadczył, że rozważy skierowanie specjalnego wysłannika na rozmowy do Korei Północnej, jeśli reżim w Pjongjangu wstrzyma próby rakietowe i atomowe. Stany Zjednoczone zobowiązały się uzyskać zgodę Seulu przed podjęciem działań wobec Północy - oświadczył Mun Dze In.
Militarne rozwiązanie kryzysu wokół zbrojeń nuklearnych Korei Północnej byłoby "absolutnie straszliwe" - oświadczył szef połączonych sztabów sił zbrojnych USA generał Joseph Dunford składający wizytę w Pekinie.
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że nadszedł czas na ograniczenie retoryki i wzmocnienie dyplomacji w sprawie Korei Północnej. Zaoferował też pomoc w zaaranżowaniu sześciostronnych rozmów z Pjongjangiem.
Wiceprezydent USA Mike Pence powiedział dziennikarzom w chilijskim Santiago, że "wszystkie opcje są na stole" w odniesieniu do Korei Północnej i że kraje Ameryki Łacińskiej powinny zerwać więzi z Pjongjangiem.
Prezydent USA Donald Trump przyjął z zadowoleniem wstrzymanie przez przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una decyzji o ataku na wyspę Guam, amerykańskie terytorium zamorskie. Określił ją jako "mądrą i rozsądną".
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nakazał wszczęcie śledztwa w sprawie doniesień "New York Timesa" o możliwości wykorzystania przez Pjongjang wyprodukowanych na Ukrainie silników rakietowych. Amerykański dziennik napisał, że przeprowadzone w lipcu dwie udane próby północnokoreańskich pocisków balistycznych były możliwe prawdopodobnie dzięki czarnorynkowym zakupom silników rakietowych mających pochodzić z fabryki na Ukrainie.
Możliwości nacisku ekonomicznego na Koreę Północną są praktycznie wyczerpane. Rosja nie popiera idei niektórych swoich partnerów, by zadusić północnokoreańską gospodarkę - oświadczył rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.
- Nasze dane wywiadowcze sugerują, że Korea Północna nie jest uzależniona od importu silników - powiedział anonimowy przedstawiciel wywiadu USA, cytowany we wtorek przez Agencję Reutera. Stwierdził, że Korea Północna najpewniej jest w stanie produkować silniki rakietowe.
Wyprodukowane na Ukrainie silniki rakietowe, które zdaniem ekspertów pozwoliły Korei Północnej na poczynienie znacznych postępów w rozwoju pocisków balistycznych, były sprzedawane jedynie Rosji - oświadczyła we wtorek Ukraińska Agencja Kosmiczna.
Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi we wtorkowej rozmowie telefonicznej z szefem dyplomacji Rosji Siergiejem Ławrowem oświadczył, że USA i Korea Północna powinny "pohamować się" od zaogniających konflikt słów i działań.
Sekretarz stanu USA Rex Tillerson oświadczył we wtorek, że jego kraj wciąż jest otwarty na dialog z Pjongjangiem. Wcześniej podano, że przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un na razie nie podejmie decyzji o odpaleniu rakiet w pobliże należącej do USA wyspy Guam.
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un otrzymał raport armii na temat planów odpalenia rakiet w pobliże należącej do USA wyspy Guam. Oświadczył, że będzie obserwował działania USA nieco dłużej, zanim podejmie decyzję w tej sprawie - poinformowała we wtorek oficjalna agencja KCNA.
Minister obrony USA Jim Mattis i sekretarz stanu tego kraju Rex Tillerson zapewnili w artykule opublikowanym w gazecie "Wall Street Journal", że USA nie dążą do zmiany reżimu w Pjongjangu ani do przyspieszenia zjednoczenia Półwyspu Koreańskiego.
Wojsko przygotowuje swoje własne opcje na wypadek, gdyby zawiodły wysiłki na rzecz dyplomatycznego rozwiązania kryzysu z Koreą Północną - oświadczył szef połączonych sztabów sił zbrojnych USA generał Joseph Dunford.
Korea Północna potrzebuje co najmniej roku, dwóch na rozwiązanie problemów, jakie jej rakiety mają z ponownym wejściem w atmosferę ziemską - oświadczył wiceminister obrony Korei Południowej Su Czu Suk. Jak jednak dodał, jednocześnie dokonuje ona postępów w pracach nad miniaturyzacją głowicy atomowej.
Dyrektor amerykańskiej CIA Mike Pompeo oświadczył w niedzielę, że nie byłby zaskoczony, gdyby Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę rakietową. Dwie takie próby pocisków dalekiego zasięgu Pjongjang przeprowadził w lipcu.
Prezydenci USA i Francji - Donald Trump i Emmanuel Macron - porozumieli się w sobotę podczas rozmowy telefonicznej w sprawie współpracy w związku z kryzysem na Półwyspie Koreańskim - poinformował Biały Dom.
Ma się bardzo dobrze, biorąc pod uwagę wszystko to, co przeszedł - przyznał James Lim, syna kanadyjskiego pastora, który został wypuszczony z więzienia w Korei Północnej, gdzie odsiadywał wyrok dożywocia za "działalność wywrotową".