W Korei Południowej przebywa blisko 60 tysięcy Japończyków i w związku z tym Japonia przygotowuje już plany ewakuacji swoich obywateli na wypadek wojny na Półwyspie Koreańskim - podał dziennik biznesowy "Nikkei".
Prezydent USA Donald Trump napisał we wtorek na Twitterze, że umożliwi Korei Południowej i Japonii zakup większych ilości amerykańskiego zaawansowanego technologicznie sprzętu wojskowego w odpowiedzi na narastające ryzyko spowodowane działaniami Korei Północnej.
Ambasador Rosji przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Wasilij Niebienzia powiedział, że głosowanie w sprawie sankcji wobec Korei Północnej w poniedziałek, jak tego chcą USA, jest "przedwczesne". Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow uznał jednak, że Moskwa gotowa jest zgodzić się na rezolucję w sprawie Pjongjangu.
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział we wtorek w Chinach, że problem nuklearny Korei Północnej można rozwiązać tylko pokojowymi metodami dyplomatycznymi. Ocenił przy tym, że sankcje wobec Pjongjangu są nieskuteczne.
Marynarka wojenna Korei Płd. rozpoczęła we wtorek na Morzu Japońskim manewry z użyciem amunicji bojowej aby zapobiec wszelkim prowokacjom Pjongjangu na morzu - głosi oficjalny komunikat opublikowany w Seulu.
W reakcji na przeprowadzoną w niedzielę przez Koreę Północną próbę nuklearną prezydent USA Donald Trump i kanclerz Niemiec Angela Merkel uzgodnili w poniedziałek, że ONZ powinna szybko uchwalić ostrzejsze sankcje wobec reżimu w Pjongjangu - przekazał rzecznik Merkel.
Prezydent Korei Południowej Mun Dze In rozmawiał w poniedziałek przez telefon z prezydentami Rosji i USA oraz z kanclerz Niemiec. Politycy omawiali kryzys związanego z najnowszą, szóstą próbą bomby jądrowej, jaką reżim w Pjongjangu przeprowadził w niedzielę.
Uważam, że zagrożenie ze strony Korei Północnej jest teraz globalne. To jeden z krajów, których następny krok najtrudniej przewidzieć - oświadczył w rozmowie z CNN szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukiya Amano.
Wiceminister spraw zagranicznych Marek Magierowski wezwał w trybie pilnym ambasadora Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej w Polsce Ri Geuna. Wezwanie ma związek z przeprowadzoną w niedzielę przez Koreę Północną próbą nuklearną.
Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się w poniedziałek w trybie nadzwyczajnym w związku z przeprowadzoną w niedzielę przez Koreę Północną próbą broni jądrowej. Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley wezwała Radę do wywarcia jak najsilniejszego nacisku na Koreę Północną. Poinformowała, że jej kraj przedstawi swoją propozycję rezolucji jeszcze w tym tygodniu.
Korea Północna będzie zapewne prowadzić testy służące doskonaleniu technologii termojądrowych i rakietowych, licząc jednocześnie na wymuszenie bezpośrednich negocjacji z USA - prognozuje Marcin Piotrowski, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).
Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow ostrzegł w poniedziałek, że dowolny nieopatrzny krok wobec Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej może obecnie doprowadzić do wybuchu "wojennego, a nie tylko nuklearnego". - Ci, którzy są silniejsi i mądrzejsi, powinni zachować powściągliwość - ocenił.
Neutralna Szwajcaria jest gotowa wystąpić w roli mediatora, by pomóc w rozwiązaniu kryzysu północnokoreańskiego - oświadczyła prezydent tego kraju Doris Leuthard. Propozycja dotyczy również goszczenia rozmów na szczeblu ministerialnym.
Wszystko wskazuje na to, że Korea Północna to kolejne państwo, które zapaliło na Ziemi sztuczne Słońce - "mroczne Słońce" niosące zniszczenie. Broń termojądrowa jest najpotężniejszą znaną ludzkości, a nieobliczalny dyktator Kim Dzong Un wydaje się bliski jej posiadania. Teoretycznie nie jest ona skomplikowana. Wręcz przeciwnie, a wielki wkład w uczynienie jej taką miał genialny polski matematyk Stanisław Ulam.
Oceniamy, że Korei Północnej udało się zminiaturyzować ładunek nuklearny - poinformował w poniedziałek południowokoreański minister obrony Song Jung Mu.
Państwa BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA) stanowczo potępiły najnowszą próbę atomową przeprowadzoną przez Koreę Północną, ale podkreśliły równocześnie, że problem związany z jej programem nuklearnym należy rozwiązać środkami pokojowymi.
Korea Północna zdaje się przygotowywać do wystrzelenia rakiety balistycznej dalekiego zasięgu, najprawdopodobniej międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM) - powiedział w poniedziałek przedstawiciel ministerstwa obrony Korei Południowej.
Korea Południowa przeprowadziła manewry wojskowe obejmujące ćwiczenia z pociskami rakietowymi dalekiego zasięgu typu powietrze-ziemia w odpowiedzi na szóstą próbę atomową Pjongjangu. Poinformował o tym w niedzielę rzecznik Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Południowej.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron potępili w niedzielę najpotężniejszą dotąd próbę jądrową Korei Północnej i wezwali UE do wprowadzenia ostrzejszych sankcji wobec władz w Pjongjangu.
Prezydent USA Donald Trump na Twitterze odniósł się w niedzielę do szóstej próby nuklearnej Korei Północnej. Stwierdził, że reżim "rozumie tylko jedną rzecz", ale nie sprecyzował, co ma na myśli.