Korea Północna

Korea Północna

Północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Ila nie było na wielkiej defiladzie, zorganizowanej w Phenianie w 60. rocznicę utworzenia Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Według mediów i źródeł wywiadowczych, może to oznaczać, iż jest on poważnie chory, prawdopodobnie miał wylew krwi do mózgu.

Dyktator jednego z ostatnich państw komunistycznych na świecie, północnokoreański przywódca Kim Dzong Il od kilku tygodni jest nieobecny na forum publicznym. Wszystko wskazuje na to, że jest prawdopodobnie poważnie chory - spekulują w sobotę media w Seulu.

Północnokoreańscy naukowcy wynaleźli rodzaj makaronu, który na dłużej pozostawia uczucie sytości - poinformowała wydawana w Japonii, ale zbliżona do władz w Phenianie gazeta "Dzoson Sinbo".

USA nie usuną Korei Północnej z listy państw wspierających terroryzm - poinformowała w poniedziałek amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice. W niedzielę sugerował to dyrektor ds. azjatyckich amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Dennis Wilder.

Początek hucznych obchodów 60. rocznicy utworzenia Korei Północnej. Spektakle, pokazy taneczne oraz gimnastyczne, w których weźmie udział około stu tysięcy wykonawców.

"Nie do pojęcia" - tak rząd Korei Południowej skomentował zastrzelenie swojej obywatelki przez żołnierza sąsiedniego kraju. Według Phenianu kobieta "weszła daleko na wyraźnie oznakowany teren wojskowy".

Świat zelektryzowała wiadomość południowiokoreańskiego portalu, który doniósł o śmierci Kim Dzong Ila, krwawego dyktatora Korei Północnej. Wszystko wskazuje jednak na to, że to zwykła dziennikarska plotka.

Setkom tysięcy mieszkańców komunistycznej Korei Północnej grozi śmierć z głodu, a sytuacja żywnościowa jest tam równie zła, jak podczas kryzysu w połowie lat 90. - poinformowała w piątek w Seulu południowokoreańska organizacja humanitarna.

Północnokoreański oficer zbiegł do Korei Południowej przez bardzo mocno ufortyfikowaną granicę między dwoma państwami koreańskimi - podał w poniedziałek południowokoreański przedstawiciel wojskowy.

Główny negocjator USA Christopher Hill ostrzegł we wtorek, że zostało "mało czasu" na przezwyciężenie impasu w rozmowach na temat denuklearyzacji Korei Północnej.

Władze w Phenianie zagroziły zerwaniem "wszelkich konktaktów i dialogu" z Seulem. To reakcja na oświadczenie szefa sztabu generalnego Korei Południowej, który zapowiedział atak na bazę broni nuklearnej na Północy, gdyby wcześniej Phenian zaatakował Południe.

Nad Półwyspem Koreańskim znów pojawiły się rakiety - w nocy z czwartku na piątek Phenian testował pociski krótkiego zasięgu. Wystrzelono kilka rakiet. Testy mogą być potwierdzeniem przypuszczeń, że rząd Korei Północnej zamierza wstrzymać proces uzgodnionej wcześniej denuklearyzacji kraju.

Głód w Korei Północnej osiągnął już takie rozmiary, że racji żywnościowych nie otrzymują nawet urzędnicy średniego i niższego szczebla - alarmuje, zazwyczaj dobrze poinformowana organizacja humanitarna.

Na jeden wieczór Koreę i Amerykę połączyła... muzyka. Jedna z najbardziej znanych orkiestr symfonicznych świata wystąpiła w stolicy najbardziej zamkniętego państwa świata - Korei Północnej.

Tego jeszcze nie grali! Na pewno nie w Korei Północnej. Bo nie dość, że w najbardziej zamkniętym kraju świata wystąpi Orkiestra Filharmonii Nowojorskiej, to jej koncert będzie transmitowany na żywo przez państwową telewizję.

Korea Północna świętuje w sobotę 66. urodziny "Drogiego Przywódcy" Kim Dzong Ila. Seria "atrakcji" ma przynieść wymęczonej biedą ludności chwilę radości.