Korea Północna

Korea Północna

Rośnie mur pomiędzy Koreą Północną i Południową. Od 1 grudnia Phenian zamierza zamknąć granice lądowe ze swoim południowym sąsiadem. - Marionetkowy południowokoreański rząd nie powinien zapominać, że relacje pomiędzy Koreami są obecnie na rozdrożu i stoją w obliczu całkowitego zerwania - czytamy w doniesieniach agencji północnokoreańskiej agencji KCNA.

66-letni przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il pod koniec października miał doznać drugiego - po przebytym w sierpniu - udaru mózgu. Tak przynajmniej uważa japońska telewizja.

Kim Pyong Il, syn północnokoreańskiego dyktatora Kim Ir Sena i przyrodni brat obecnego - Kim Dzong Ila, jest ambasadorem w Warszawie. Listy uwierzytelniające podpisał mu, już zza grobu, ojciec. Całą sprawę relacjonuje "Dziennik".

Czy Kim Dzong Il jest chory? Czy wraca do zdrowia? Gdzie jest? - te pytania od tygodni nurtują media na całym świecie. Tymczasem brytyjski "Times" dokłada kolejne: Kto dzisiaj tak naprawdę rządzi Koreą Północną? Zdaniem gazety, eksperci z sąsiedniej Korei Południowej znają odpowiedź: To szwagier "ukochanego przywódcy"...

Aby zażegnać rozpowszechnianie się plotek na temat choroby Kim Dzong Ila, władze północnokoreańskie rozpowszechniły na początku tygodnia zdjęcia przywódcy, podczas inspekcji jednostek wojskowych. Tymczasem, jeden z chińskich blogerów doniósł, że zdjęcia są sfałszowane. Dowód? Źle padający cień "ukochanego przywódcy".

Korea Północna walczy ze spekulacjami na temat problemów zdrowotnych jej wodza - Kim Dzong Ila. Władze poinformowały o inspekcji, jaką Kim miał przeprowadzić w dwóch jednostkach wojskowych i zaprezentowały z nich zdjęcia. Przywódca chodzi z żołnierzami, klaszcze w dłonie i oczywiście - pozuje do zdjęć.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il obejrzał mecz piłki nożnej - podała w niedzielę północnokoreańska agencja prasowa KCNA. Doniesienie ma zdementować nasilające się przypuszczenia, że Kim - który od miesięcy nie pokazywał się publicznie - jest ciężko chory, a może nawet już nie żyje. Agencja nie podała jednak, kiedy mecz rozegrano.

Oenzetowska agencja ds. wyżywienia ostrzega: dla blisko 2,7 miliona mieszkańców Korei Północnej zabraknie w październiku żywności. Ocenia się, że przez ostatnie 15 lat głód zabił tam dwa miliony osób.

- Kim Dzong Il ciągle sprawuje władzę w Korei Północnej - powiedział prezydent Korei Południowej, Lee Myung Bak, w opublikowanym w środowym "Le Figaro". Miesiąc wcześniej wywiady amerykański i południowokoreański donosiły o poważnych problemach ze zdrowiem przywódcy komunistycznej Koreii.

Południowokoreański rząd i niezależni analitycy w Seulu kwestionują doniesienia japońskich mediów, zapowiadające ważne oświadczenie Korei Północnej. Miałoby ono dotyczyć zdrowia północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Ila lub zmiany władzy w tym kraju.

Korea Północna zagroziła zerwaniem wszelkich kontaktów z Koreą Południową. Phenianowi nie podoba się "bezkompromisowa i konfrontacyjna postawa" prezydenta południowego sąsiada.

Phenian w sobotę pokazał zdjęcia niewidzianego od tygodni przywódcy Kim Dzong Ila. Miały być stanowczym dementi wobec pojawiających się plotek o jego śmierci lub chorobie. Tymczasem południowokoreańskie media spekulują, że zdjęcia powstały kilka miesięcy temu...

Niemal 100 tysięcy osób świętowało w Korei Północnej 63. rocznicę powstania Partii Pracy. I jak na to państwo przystało, wszystko odbyło się z wielką pompą. Wśród tłumu zgromadzonych zabrakło jednak przywódcy kraju Kim Dzong Ila.

Korea Północna przygotowana do wystrzelenia 10 rakiet krótkiego zasięgu. Nie dalej jak we wtorek Phenian informował o wystrzeleniu innych dwóch rakiet do Morza Żółtego.

Przywódca Korei Północnej rozwiał spekulacje na temat swej ewentualnej śmierci. Po tygodniach publicznej nieobecności, Kim Dzong Il pojawił się... na meczu piłki nożnej na uniwersytecie w Phenianie.

Po raz kolejny koreańskie ministerstwo spraw zagranicznych zdementowało zeszłotygodniowe doniesienia, że przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il doznał wylewu i jest sparaliżowany.

- Wszyscy trzej synowie przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ila są przewlekle chorzy - poinformowano w raporcie opublikowanym w środę w Korei Południowej. Sam przywódca też nie jest w najlepszej formie - niedawno miał wylew i obecnie przebywa rekonwalencję.

Nie ustają spekulacje dotyczące zdrowia północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Ila. Według japońskich mediów dyktator 14 sierpnia doznał udaru i przeszedł operację kierowaną przez specjalnie sprowadzonych z Chin pięciu wojskowych lekarzy.

Korea Północna kończy budowę wyrzutni, w której można wystrzelić pociski balistyczne dalekiego zasięgu i satelity - donoszą analitycy, badający najświeższe zdjęcia satelitarne. Tajna instalacja znajduje się w Pongdong-ni, 30 km od chińskiej granicy.