Francja

Francja

Niecały rok po ataku terrorystycznym Strasburg staje się znów świąteczną stolicą Francji. W piątek władze miasta otworzyły tamtejszy słynny jarmark bożonarodzeniowy. 11 grudnia 2018 roku 29-latek zabił tam pięć osób, a ranił dziesięć. Jedną z ofiar był Polak. Na zapewnienie bezpieczeństwa osób odwiedzających jarmark władze miasta przeznaczą milion euro.

Francuscy hotelarze poinformowali, że zawieszają swój udział w organizacji letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Powodem jest umowa zawarta przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski z firmą Airbnb. W tej sprawie miała również interweniować burmistrz Paryża Anne Hidalgo.

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz powiedział dziennikarzom, że nie ma merytorycznych podstaw do krytyki NATO przedstawionej przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Polski minister w środę uczestniczył w Brukseli w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów Sojuszu.

Rośnie napięcie między głównym architektem a wysłannikiem prezydenta Emmanuela Macrona w kwestii odbudowy katedry Notre Dame w Paryżu. Panowie nie chcą zgodzić się co do tego, jak ma wyglądać iglica, która runęła z dachu świątyni podczas kwietniowego pożaru. Spór budzi nad Sekwaną duże emocje.

W lesie, w pobliżu miasteczka Villers-Cotterets na północy Francji, znaleziono ciało ciężarnej kobiety. 29-latka została zagryziona przez psy - poinformowali śledczy. Jak podają lokalne media, kobieta była sama na spacerze z piątką psów, gdy w okolicy trwało polowanie na jelenie, w którym uczestniczyły dziesiątki psów myśliwskich.

Nie żyjemy już w czasach bezpiecznej dominacji Zachodu. Na Dalekim Wschodzie, na Bliskim Wschodzie i dla nas na najbliższym Wschodzie są międzynarodowi gracze, którzy chętnie skorzystają ze słabości Europy - mówił w swoim expose premier Mateusz Morawiecki. Odniósł się również do pozycji NATO w świecie. Agencja Reutera w tym kontekście zwraca uwagę na wypowiedź prezydenta Francji Emmanuela Macrona o kolektywnej obronie, do której zobowiązują się członkowie sojuszu.

Władimir Putin przyjedzie do Paryża na szczyt dotyczący uregulowaniu konfliktu w Donbasie - potwierdził rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Spotkanie ma odbyć się 9 grudnia. "Paryż spodziewa się podczas tego spotkania przełomu w sprawie konfliktu na wschodzie Ukrainy" – sugerują francuskie źródła dyplomatyczne.

USA nie opuszczają Europy, USA wzmacniają obecność militarną w Europie większą ilością żołnierzy, ćwiczeń, amerykańskich inwestycji w infrastrukturę wojskową - podkreślił we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Podobną opinię wyraziła dzień wcześniej ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. "Pakt NATO w Polsce jest żywy, a zaangażowanie USA w sojusz z Polską jest silne" - napisała na Twitterze. To reakcje na słowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona o "śmierci mózgowej" Sojuszu.

Trzy manifestacje, zdemolowane centrum handlowe i placówka banku. To dotychczasowy bilans zamieszek w Paryżu związanych z pierwszą rocznicą powstania ruchu "żółtych kamizelek". Aresztowanych zostało ponad 100 osób.