Szumilas: ministerstwo nie zrobiło nic z uwagami NIK w sprawie programu willa plus

Źródło:
PAP
Willa plus. Co dzieje się w nieruchomościach kupionych za pieniądze od ministra Czarnka?
Willa plus. Co dzieje się w nieruchomościach kupionych za pieniądze od ministra Czarnka?Adrianna Otręba/Fakty TVN
wideo 2/5
Willa plus. Co dzieje się w nieruchomościach kupionych za pieniądze od ministra Czarnka?Adrianna Otręba/Fakty TVN

Ministerstwo Edukacji i Nauki nie może udzielić szczegółowych informacji z uwagi na to, że termin na złożenie końcowego sprawozdania jeszcze nie upłynął - stwierdził wiceminister Tomasz Rzymkowski. W czwartek odpowiadał w Sejmie na pytania posłanek Katarzyny Lubnauer i Krystyny Szumilas w sprawie Willa Plus. Posłanki zarzuciły, że MEiN "nie zrobiło nic" w związku z uwagami Najwyższej Izby Kontroli, która wykazała, że program był realizowany z pogwałceniem zasad.

W czwartek podczas sejmowego posiedzenia posłanki Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer i Krystyna Szumilas poinformowały, że przeprowadziły interwencję poselską w trzech fundacjach, które zostały beneficjentami tak zwanego programu willa plus. Przekazały, że Najwyższa Izba Kontroli potwierdziła ich wątpliwości, wykazując, że program był realizowany z pogwałceniem zasad przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. - Co najmniej sześć milionów złotych zostało wydanych niezgodnie z zasadami konkursu – powiedziała Szumilas.

Willa plus. Prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie dotacji ministra Czarnka

- Chciałyśmy sprawdzić, jak ministerstwo zareagowało na uwagi NIK, czy poprawiło coś w programie. Okazało się, że nie zrobiło nic, nie poszło nawet na kontrolę do tych instytucji, które zakwestionowała NIK, i które pokazały media - dodała. - Byłyśmy w organizacji Fundacja Polska Wielki Projekt. Willa za pięć milionów złotych jest zamknięta, bez dzwonka, mieszkańcy mówią, że tylko malarze od czasu do czasu się tam pojawiają - powiedziała.

Drugą fundacją skontrolowaną przez posłanki była Fundacja Wolność i Demokracja. - Nawet nie wiedzą, czy zakupili willę, więc zajęć dla dzieci i młodzieży nie ma - komentowała Szumilas. Odwiedziły także Lokalną Organizację Turystyczną "INTE GRA". - Nie ma fundacji w siedzibie, która jest wykazana w KRS. Podobno się wyprowadziła, a nieruchomość kupiona za prawie milion złotych to zarośnięty chaszczami ogród z zardzewiałą bramą i naczepą, w której podobno mają się odbywać zajęcia dla dzieci – kontynuowała.

Rzymkowski: na tym etapie MEiN nie może udzielić szczegółowych informacji

Na zarzuty posłanek odpowiedział sekretarz stanu w MEiN Tomasz Rzymkowski. Mówił, że każdy beneficjent, który otrzymał dofinansowanie, jest zobowiązany do przedłożenia sprawozdania rocznego i do sprawozdania po zakończeniu realizacji inwestycji. - Sprawozdanie końcowe każdy beneficjent ma obowiązek złożyć w terminie 60 dni od dnia zakończenia i przekazania do użytku inwestycji. Dlatego na tym etapie Ministerstwo Edukacji i Nauki nie może udzielić szczegółowych informacji z uwagi na to, że termin na złożenie końcowego sprawozdania jeszcze nie upłynął - przekazał.

Zaznaczył, że termin realizacji inwestycji i wydatkowania środków został wydłużony do 31 grudnia 2023 roku, więc jego zdaniem kontrola na tym etapie jest "absolutnie bezcelowa i bezzasadna".

Rzymkowski: na tym etapie MEiN nie może udzielić szczegółowych informacji
Rzymkowski: na tym etapie MEiN nie może udzielić szczegółowych informacjiTVN24

Willa plus

31 stycznia w tvn24.pl po raz pierwszy opisaliśmy przypadki kilkunastu organizacji pozarządowych, które otrzymały od ministra Przemysława Czarnka dotacje w ramach programu "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania". Chodziło o te, które dostały dotacje na zakup lub budowę nieruchomości w wysokości od 599 tysięcy do 5 milionów złotych.

Opisaliśmy wówczas także powiązania organizacji z politykami, urzędnikami państwowymi i Kościołem katolickim. Od tego momentu program jest szerzej znany jako willa plus.

Autorka/Autor:akr//mm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl