Tak jest

Tak jest

"Przepraszam" nie wystarczy

Kościół reaguje na film braci Sekielskich. Po emisji dokumentu, oświadczenia z przeprosinami wydał prymas Polski i przewodniczący Episkopatu. Decyzje dotyczące poszczególnych antybohaterów filmu podejmują zakony i kurie. W Licheniu np. został zasłonięty pomnik z wizerunkiem kustosza sanktuarium. Dla ofiar to jednak za mało. Domagają się rozliczenia i zadośćuczynienia za popełnione przez duchownych czyny. O tych właśnie oczekiwaniach wobec Kościoła, ale i o traumie, którą przeżył, Andrzej Morozowski rozmawiał z Markiem Mielewczykiem - ofiarą księża pedofila.

Ocena działań rządu ws. pedofilii w Kościele

Po filmie „Tylko nie mów nikomu” o pedofili w Kościele rząd zareagował i wprowadza zmiany. Dotyczą one nie tylko sprawców w sutannach, ale wszystkich przestępców. Podwyższona będzie górna granica kar za pedofilię do 30 lat, podniesiony zostanie też wiek ofiar uważanych za nieletnie do 16 roku życia, a także zniesione zostanie przedawnienie tego typu przestępstw. O rekacji rządu na problem pedofilii w Kościele rozmawiali w programie Tak jest posłanka Joanna Scheuring-Wielgus i Jan Kanthak z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Finansowanie religii w szkołach

Większość Polaków nie chce finansowania religii z budżetu państwa. W badaniu instytutu Kantar dla "Gazety Wyborczej" ankietowanych poproszono o ustosunkowanie się do stwierdzenia: "Lekcje religii w szkołach powinny być nadal finansowane ze środków publicznych". Z tym zdaniem zgadza się 45 procent pytanych osób. Więcej - bo 53 procent badanych - nie zgadza się na finansowanie religii w szkołach z pieniędzy państwowych. Zdania w tej sprawie nie ma tylko 2 procent ankietowanych. O nauczaniu religii w polskich szkołach i szerzej o wpływach Kościoła na instytucje państwowe w Polsce rozmawiali w Tak jest Wanda Nowicka (Wiosna) i Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15).

Przedwyborcze prognozy

Zjednoczona Prawica o włos przed Koalicją Europejską w najnowszym sondażu Kantar dla TVN24 i Faktów TVN. Na PiS i ich sojuszników chce głosować 34 procent ankietowanych. To o jeden punkt procentowy więcej od deklarujących poparcie dla Koalicji Europejskiej. Nad progiem wyborczym znalazły się jeszcze: Wiosna, Konfederacja i Kukiz’15. O kampanii wchodzącej w decydującą fazę rozmawiali kandydaci w zbliżających się eurowyborach: Andrzej Halicki i Adam Bielan.

Tani jak polski pracownik

Eurostat przedstawia najnowsze dane dotyczące godzinowych kosztów pracy w poszczególnych krajach. Polska jest prawie na samym końcu zestawienia, natomiast najdrożsi są pracownicy w Danii. Polak średnio dostaje 10 euro za godzinę, a Duńczyk 43 euro. W raporcie za 2018 rok uwzględniono dane z przedsiębiorstw z wszystkich gałęzi gospodarki (poza rolnictwem i administracją publiczną), zatrudniających minimum dziesięciu pracowników. Jak wyjaśniono, na godzinowy czas pracy składają się wynagrodzenie oraz koszty pozapłacowe, jak na przykład składki na ubezpieczenie społeczne. O tym skąd takie rozbieżności rozmawiali w programie Tak Jest Adrian Zandberg i Ryszard Petru. 



Wyścig do europarlamentu

Wielkimi krokami zbliżają się wybory do europarlamentu. To wyścig m.in po prestiż, władzę i naprawdę duże pieniądze. W opublikowanych przez obecnych europosłów oświadczeniach majątkowych widzimy, że ich oszczędności można liczyć w setkach tysięcy. W programie Tak Jest kandydaci do PE rozmawiali o tym po co chcą iść do europarlamentu. Gośćmi byli Władysław Teofil Bartoszewski (Koalicja Europejska) oraz Jakub Kulesza (Konfederacja).

Co jest obrazą uczuć religijnych? Kontrowersyjny art. 196 kodeksu karnego

Jednym z bardziej kontrowersyjnych przepisów kodeksu karnego jest art. 196. Zgodnie z tym przepisem, obraza uczuć religijnych zagrożona jest karą nawet do dwóch lat więzienia. Część posłów chce zniesienia tego przepisu. O granicach wolności słowa i roli Kościoła w Polsce rozmawiali w programie Tak jest prof. Magdalena Środa i prof. Antoni Dudek.

Polityczny bój o głosy w eurowyborach

Czas decyzji coraz bliżej. 26 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Politycy nie tracą czasu i zabiegają o każdy głos. O kampanii wyborczej oraz znaczeniu nadchodzących eurowyborów rozmawiali w programie Tak jest Kamil Bortniczuk (Porozumienie) i Michał Kamiński (PSL-UED).

Wolność słowa a obraza uczuć religijnych

Donald Tusk podczas przemówienia na Uniwersytecie Poznańskim skomentował zatrzymanie Elżbiety Podleśnej pod zarzutem znieważenia uczuć religijnych przez rozklejenie w Płocku wizerunku Maryi i Dzieciątka z aureolami w kolorach tęczy. - "Nie mieści mi się to w głowie" - zaznaczył Tusk. Wcześniej duże kontrowersje wzbudziły słowa Leszka Jażdżewskiego krytykujące Kościół. Gdzie jest granica między wolnością wypowiedzi a obrazą uczuć religijnych i czy środki zastosowane przez policję wobec Elżbiety Podleśnej były adekwatne? Na te i inne pytania w programie Tak Jest próbowali znaleźć odpowiedzieć Tadeusz Cymański i Michał Boni.

Matka Boska w tęczowej aureoli - sztuka czy profanacja?

Policja zatrzymała w poniedziałek aktywistkę Elżbietę Podleśną za rozklejenie plakatów z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej w tęczowej aureoli. Funkcjonariusze przeszukali jej dom i zabrali jej sprzęt elektroniczny. Kobieta usłyszała zarzut znieważenia uczuć religijnych. O granicy między wolnością sztuki a profanacją mówili goście Tak Jest Karol Rabenda i Krystian Legierski.

Echa wykładu Donalda Tuska

Wystąpienie przewodniczącego Rady Europejskiej stało się powodem dyskusji o zachowaniu bezstronności przez niektórych uczestników życia publicznego. Zdaniem PiS Donald Tusk wykroczył poza dozwolone ramy, mówiąc na Uniwersytecie Warszawskim o praworządności w Polsce. Innego zdania są jego byli partyjni koledzy z Platformy. Piątkowe wystąpienie przewodniczącego Rady Europejskiej komentowali w Tak Jest kandydatka Wiosny do Parlamentu Europejskiego Joanna Scheuring-Wielgus i Konstanty Radziwiłł - kandydat Prawa i Sprawiedliwości w eurowyborach.

Prezydent Andrzej Duda o zbliżających się wyborach prezydenckich, naszej obecności w UE oraz strajku nauczycieli

W specjalnym wydaniu programu prezydent mówił o zbliżających się wyborach prezydenckim i swoim ewentualnym starcie. Andrzej Duda powiedział także że jest zwolennikiem Unii Europejskiej, 15 lat temu głosował za wejściem Polski do Unii i nie ma zagrożenia tak zwanym polexitem. W rozmowie z Krzysztofem Skórzyńskim prezydent odniósł się także do propozycji rządowych i tzw. Piątki Kaczyńskiego.

Szkoła bez religii?

Czy potrzebna jest ustawa, która zakaże nauczania religii w szkole? W programie „Tak Jest” rozmawiali o tym Krzysztof Gawkowski i ks. Andrzej Kobyliński.

Prezes o lewactwie i niepełnosprawnych

Jarosław Kaczyński jeździ po kraju i przekonuje do głosowania na PiS w majowych wyborach. Dziś po konwencji w Krakowie prezesa PiSu o rozmowę poprosiła niepełnosprawna kobieta, która chciała się dowiedzieć kiedy ta grupa społeczna dostanie wsparcie od władzy. O kampanii do europarlamentu w „Tak Jest” dyskutowali Tadeusz Cymański i Dariusz Rosati.

Narodowe jedzenie bananów w obronie sztuki

Kontrowersyjne prace polskich artystek zostają w Muzeum Narodowym w Warszawie. Jego dyrektor zmienił zdaniem w sprawie prac Natalii Lach Lachowicz oraz Katarzyny Kozyry. Chodzi o prace "Sztuka konsumpcyjna" i "Pojawienie się Lou Salome", które - według dyrekcji Muzeum - miały "gorszący" charakter. Teraz dyrektor muzeum powołuje się na potrzebę rearanżacji wystawy. O tym, czy MNW to odpowiednie miejsce do wystawiania kontrowersyjnej sztuki współczesnej w programie Tak Jest rozmawiali artysta Kamil Sipowicz i była szefowa Gabinetu Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Elżbieta Jakubiak.

Zawieszenie strajku to początek dialogu z nauczycielami?

Nauczyciele zawiesili strajk i wrócili do szkoły. ZNP uspokaja, że klasyfikacja uczniów nie jest zagrożona, ale zapowiada, że to jeszcze nie koniec walki. Sławomir Broniarz zapowiedział gotowość wznowienia protestu we wrześniu, jeśli rząd nie wyjdzie naprzeciw ich postulatom. O planach rządu dotyczących nauczycieli i zmian w oświacie w programie Tak Jest mówił szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Zawieszenie strajku nauczycieli – zagrywka taktyczna czy kapitulacja?

Mimo ogłoszenia decyzji o zawieszeniu strajku, rząd w ekspresowym tempie proceduje ustawę, która bez względu na strajk umożliwia uczniom podejście do matur. Sejm rozpatrzy także wniosek opozycji o odwołanie ze stanowiska minister edukacji Anny Zalewskiej. Główny zarzut to wprowadzenie chaosu w systemie edukacji. O polskiej oświacie i o tym, jak protest nauczycieli wpłynął na poparcie polityczne w programie Tak Jest rozmawiali Bartosz Arłukowicz z Platformy Obywatelskiej i Tadeusz Cymański z Prawa i Sprawiedliwości.

Sytuacja polskiej oświaty i usług publicznych

Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski strajk, ale go nie kończy - poinformował w czwartek prezes związku Sławomir Broniarz. Nauczyciele mają nadzieję, że do września znajdą się konkretne rozwiązania systemowe i pieniądze na podwyżki. O tym, jakich zamian potrzebuje polska oświata w programie Tak Jest mówił Adrian Zandberg z Partii Razem.