Polska i Świat

Polska i Świat

Dni dzielą nas od nowej linii metra

Od otwarcia II lini metra dzialą nas tylko już dni. Stacje gotowe, pozwolenia są, pociągi też. Teraz przyszedł czas na testy. Jeśli pomyślenie wypadną, to w połowie marca a może nawet wczesniej nowa nitka komunikacji będzie dostępna dla wszystkich.

Jak w Polsce żyje się Ukraińcom?

Widzieli Państwo Ukrainę ogarniętą wojną, teraz pokażemy jak żyje się Ukraińcom, którym udało się dotrzeć do Polski. Mają pomoc, są nawet chętni, którzy daliby pracę. Ludzką chęć zabijają jednak formalności, a właściwie czas na ich załatwienie.

Przeżyli ostrzał Mariupola

Ukraina wycofuje ciężki sprzęt z lini fontu w Donbasie, ale broni nie składa. Przygotowuje się na obornę Mariupola, bo boi się, że rosyjscy separatyści zaatakują właśnie tam. Miasto i tak jest już całkowicie zniszczone. Ludzie uciekają, a ci którzy zostają żyją w starchu. Jest tam nasz specjalny wysłannik - Łukasz Gonciarski.

Rośnie liczba chorych na odrę

Alarm w Europie. Rośnie liczba chorych na odrę. Najwięcej zachorowań jak na razie odnotowano w Niemczech, ale i do nas choroba powoli dociera. Zakaźna odra jest już we Wrocławiu. Ratunkiem przed nią mają być szczepienia, ale coraz więcej rodziców się od nich uchyla.

Przeszczep głowy już za dwa lata?

Transplantologia rozwija się, ale tego jeszcze nie było - przeszczep głowy u człowieka możliwy już za dwa lata - takie śmiałe tezy wygłasza włoski neurochirurg - szczegóły operacji zdradza w medycznym magazynie, a my pytamy czy to technicznie możliwe, a jeśli tak to co z etyką?

Javeliny dla Ukraińców?

Prorosyjscy separatyści i ukraińska armia wycofują ciężki sprzęt z linii frontu w Donbasie, ale obie strony czujności nie tracą. Kijów zabezpiecza Mariupol przed agresją bo boi się, że walki z separatystami przeniosą się właśnie tam. Mówią, że to cisza przed burzą, dlatego chcą się dozbroić - w tym pomogłyby im amerykańskie rakiety Javelin - tylko nie wiadomo, czy je dostaną.

"Czterej śpiący" zostają w magazynie

Warszawscy radni zdecydowali pomnik "Czterech śpiących" nie wróci na Plac Wileński. Uznawany przez wielu za symbol sowieckiej okupacji monument pozostanie w magazynie. Pomnik miał być zdemontowany na chwile, na czas budowy II linii metra, ale gdy go rozebrano, od razu pojawiły się głosy, że to koniec jego istnienia.

Wrzenie w koalicji

Kampania prezydencka nabiera tempa - i rozbudza coraz większe emocje - iskrzy już nawet w koalicji. Adam Jarubas, kandydat PSL otwarcie krytykuje zagraniczną politykę rządu i głośno podważa polskie działania wobec Rosji i Ukrainy. Minister obrony narodowej próbuje koalicjanta przywołać do porządku, ale ten na apele nie zważa i idzie w zaparte.

Lekarze nie są zadowoleni z pakietu onkologicznego

Miał być lekarstwem na kolejki i szybkie leczenie nowotworów - ale lekarze nie są z niego zadowoleni. Pakiet onkologiczny nie dla wszystkich zdaje egzamin, przychodnie z niego rezygnują, a w kraju toczy się dyskusja. Dyskutować jest o czym, bo chorych na nowotwór będzie przybywać. Statystki nie są optymistyczne, dlatego pytamy, czy jesteśmy w stanie powiedzieć rakowi "stop".

Kampanijne piwko

Było zaproszenie, jest spotkanie. Janusz Palikot jedzie do Słupska, a tam spotyka się z prezydentem Robertem Biedroniem na obiecanym piwie. Jest wspólne "selfie" i zapewnienie, że obaj mają tę samą polityczną wizję. Ale nie ma jasnego poparcia dla Palikota walczącego o fotel prezydenta.

Kandydatka partii, czy Millera?

Magdalena Ogórek odświeża pamięć Aleksandrowi Kwaśniewskiemu. Kandydatka SLD na prezydenta w charakterystyczny dla siebie sposób - czyli przez internet - publikuje ich wspólne zdjęcie i tym samym zaprzecza słowom byłego prezydenta, który twierdzi, że jej nie zna. Musiało ją to zaboleć, bo milcząca kandydatka na te wypowiedź zareagowała błyskawicznie. A my pytamy: czyją kandydatką jest Magdalena Ogórek - Leszka Millera, czy całego SLD.

Błąd szpitala, czy pechowy przypadek?

Najpierw stracił córkę - chwile później żonę. W magazynie "Polska i Świat" o tragedii męża kobiety, która urodziła martwe dziecko, potem zapadłą w śpiączkę i zmarła. Mężczyzna ma żal i pretensje do szpitala, że nie otoczyli jego żony odpowiednią lekarską opieką. Że nie pozwolili, by urodziła przez cesarskie cięcie. Szpital zarzuty odpiera. A my pytamy, jak lekarze powinni zachować się w takiej sytuacji?

Polacy w ukraińskich okopach

David Cameron przestrzega przed Putinem i zapowiada, że Wielka Brytania wyśle żołnierzy na Ukrainę, którzy mają przeszkolić tamtejszą armię. Wesprzeć Ukraińców chcą też Polacy i Amerykanie. Ci drudzy jak na razie tylko symbolicznie. Pytanie, czy takie działania pokażą Rosji jasne stanowisko Zachodu? Bo jak razie działania misji dyplomatycznej zawodzą.

Groźny powrót odry

Odra znów atakuje. Groźna choroba szaleje już za Odrą w Niemczech, jest pierwsza ofiara i strach przed rozszerzającą się falą zachorowań. Czy fala jest tak silna, że dotrze do Polski?

Kto zamordował 17-latkę?

Wstrząsająca historia z Gdańska. 17-latka ginie od ciosów nożem. Do zabójstwa dochodzi w parku w gdańskim Brzeźnie. Policjanci przeszukują plażę i las, szukając narzędzi zbrodni i świadków, którzy mogli coś widzieć.

Matka biła dziecko na oczach klientów sklepu

Szarpała, popychała, biła, w końcu rzuciła dzieckiem o podłogę na oczach wielu osób. Mieszkanka Kalisza straciła panowanie nad sobą i supermarkecie postanowiła rozprawić się z niesfornym czterolatkiem. Zdarzenia zarejestrowała kamera monitoringu, sprawą zajęła się policja, a my pytamy o reakcje świadków, którzy patrzyli na zajście ale nie reagowali.

Dyrektor szpitala zabronił używania tomografu?

W magazynie "Polska i Świat" nowe fakty ws. śmierci pacjenta, który w długi majowy weekend trafił do łódzkiego szpitala i zmarł. Lekarze błędnie go zdiagnozowali, bo nie zrobili tomografii komputerowej. Teraz portal tvn24.pl dotarł do notatki służbowej, z której wynika, że w łódzkiej placówce obowiązywał zakaz wykonywania takich badań w weekendy.

Gdzie stanie pomnik smoleński?

Miejsce już jest, teraz będzie konkurs na projekt. Spotkanie u prezydenta zakończyło się decyzją, gdzie stanie pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej. Będzie to ulica Trębacka w Warszawie. Czy będzie polityczna zgoda, skoro PiS wyraźnie mówi o Krakowskim Przedmieściu?

Centra miast bez starych aut?

Stare auta z zakazem wjazdu do centrów miast - to na razie pomysł ale może wejść w życie, bo nad zmianą przepisów pracują posłowie Platformy Obywatelskiej. Chodzi o ograniczenie samochodowych spalin. Prace trwają, kierowcy już się buntują, bo nie każdego stać na nowy samochód, a dojechać do centrum trzeba.

Pod rękę z Komorowskim

Ryszard Czarnecki pod rękę z Bronisławem Komorowskim. W Marszu Godności w Kijowie europoseł PiS-u szedł ramię w ramię z polskim prezydentem. To miał być gest solidarności, bo - jak tłumaczy Czarnecki - poza granicami kraju i w takiej sprawie nie należy demonstrować politycznych podziałów. W kraju dyskusje wrze, bo politycy są innego zdania.