Polska i Świat

Polska i Świat

Nasi górą, także dlatego, że Agnieszka Radwańska - mimo przegranej w finale Wimbledonu - wskoczyła na drugie miejsce rankingu najlepszych tenisistek świata. Fachowcy zachwycają się nad jej grą i podkreślają, że jeszcze nie raz będzie o niej głośno. Tym bardziej, że tenis to cały jej świat i czas. Kiedy nie gra - studiuje, pomieszkuje w Krakowie, a gdy dodatkowo ogłasza urlop - odkłada rakietę w kąt. Agnieszka Radwańska prywatnie - co lubi, a na co nie ma czasu?

Nasi górą, mimo że w siatkówce nie ma tak wielkich pieniędzy jak w piłce nożnej. Nie ma też orlików, na których każdy może potrenować. Są za to wyniki, mądry system szkolenia i działacze, którym zależy na sporcie. I jeśli nikt i nic tego nie zepsuje, w siatkówce możemy mieć długą prostą przed sobą. Są pieniądze na "pawliki", czyli siatkarskie odpowiedniki orlików. I jest zapał, by siatkówka - tak jak w Brazylii - była naszą specjalnością.

Hiszpanie mają Casillasa, Iniestę i Pique, a my Możdżonka, Bartmana, Ignaczaka i Kurka. Polscy siatkarze nie dość, że wygrali Ligę Światową, to jeszcze zgarnęli cztery wyróżnienia. Mamy więc najlepszego blokującego, atakującego, rozgrywającego i najbardziej wartościowego zawodnika turnieju. To ogromny sukces, ogromna radość i ogromna nadzieja, że w siatkówce będziemy potęgą. Tym bardziej, że igrzyska olimpijskie niebawem.

Nie będziemy spłacać czyichś długów - mówi fińska minister finansów. Kraj buntuje się przeciwko odpowiedzialności zbiorowej, bo akurat tam żyje się dobrze i - co najważniejsze - z dala od kłopotów eurostrefy. Potwierdzają to Polacy, mieszkający i pracujący w Finlandii. Dobrze zarabiają i państwo o nich dba. Może sobie na to pozwolić, bo jest jednym z ostatnich krajów w strefie euro, który ma najwyższą ocenę raitingową, czyli trzy razy A.

Żona Jasera Arafata żąda ekshumacji jego zwłok i choć w świecie islamskim jest to mocno kontrowersyjne i raczej niewykonalne, może do tego dojść. Na ubraniach palestyńskiego przywódcy znaleziono bowiem ślady radioaktywnego polonu, tego samego, którym otruto rosyjskiego szpiega Aleksandra Litwinienkę. Powróciły więc teorie o tym, że Arafat zginął bo komuś na tym zależało. I naturalnie pierwszym podejrzanym jest Izrael.

W pogodzie żarty się skończyły. Upał jest taki, że ludzie starsi i dzieci ledwo go znoszą, samochody zagrzewają się a asfalt przykleja się do kół. Byle do poniedziałku, bo wtedy matka natura nieco nam odpuści. Ale w weekend patrzmy jeszcze uważnie w niebo, bo może porządnie zagrzmieć.

W mundurach i po cywilnemu, na koniach i na motocyklach, na drogach i na wodzie czuwała policja w czasie Euro 2012. Funkcjonariusze wprawdzie nie mieli zbyt wiele pracy, bo było miło i spokojnie, ale reporter "Polski i Świata" zebrał i przedstawił to, co zarejestrowały policyjne kamery i operator TVN24.

Na co dzień to poważny biznesmen i pracodawca. Po godzinach wybiera jednak kombinezon zamiast garnituru i spadochron zamiast teczki z papierami. Dariusz Filipowski, znany bardziej jako Dafi - swej miłości do skoków, a potem do podniebnych formacji spadochronowych poświęcił tyle czasu, że dziś jest jedynym Polakiem w historii, który w gronie najlepszych z najlepszych na świecie będzie bił rekord świata w podniebnej formacji spadochronowej w stylu free fly. Czas rozszyfrować te tajemne hasła.

05.07| To jest jak ostrzał - takie ma sie wrażenie, gdy gradobicie dopadnie nas chociażby w samochodzie. To, co wczoraj zdarzyło się w małej miejscowości na Mazurach, to była lokalna katastrofa. Tak opisują to mieszkańcy Bisztynka, na dowód pokazując kulki gradu wielkości kurzych jaj i zniszczone dachy domów. Prawie wszystkie w okolicy. Wystarczył ledwie kwadrans, a my pytamy, czy takie pogodowe zdarzenia można przewidzieć?

05.07| Winni ludzie i maszyna. Awaria czujników szybkości i seria błędów pilotów - trzy lata po katastrofie Airbusa A-330 linii Air France, w której zginęło 228 osób, francuska komisja badania wypadków lotniczych ogłosiła swój raport. Sytuacja w kokpicie wymknęła się spod kontroli, a załoga podejmowała coraz to gorsze decyzje. I nadal nie wiadomo dlaczego.

05.07| Ciekawość to pierwszy stopień do.... Marsa. "Ciekawość" - tak nazywa się sonda, która jest w drodze na czerwoną planetę. Gdy tam wyląduje, zacznie badania. A te mają posłużyć do budowy na Marsie ziemskiej bazy. Zanim to nastąpi, wszyscy czekają na efektowne hamowanie.

05.07| Agnieszka Radwańska wygrała półfinałowy mecz na Wimbledonie i awansowała do finału Wimbledonu. W sobotę zmierzy się z Sereną Williams. Łatwo nie będzie, ale już jest historycznie. Bo Wimbledon to legenda.

05.07| Finlandia, choć daleka od finansowych kłopotów, przeżywa załamanie swej narodowej marki, Nokii. Niegdyś dominujący w świecie wytwórca telefonów komórkowych teraz zamyka fabryki, zwalnia ludzi, a w produkcji dał się wyprzedzić koreańskiemu Samsungowi. Czy Finom kryzys zajrzał w oczy?

05.07| Koniec Euro, początek wakacji, czyli ciąg dalszy spowolnienia w polityce. Do czasu. Jesienią, co ponownie zapowiedział premier, szykują się zmiany. Przebudowa rządu - niewykluczona, drugie expose - spodziewane. Szczegółów Donald Tusk nie zdradza, ale nie kryje, że nowy polityczny sezon zacznie od rozliczeń.

Była nieuchwytna ale niezbędna - by wymyślony przez fizyków model funkcjonowania podstawowych cząstek wszechświata miał sens. Dlatego nazwano ją boską cząstką - a jej eksperymentalne poszukiwania trwały kilka dekad i pochłonęły miliardy dolarów. Po co? Czy odkrycie bozonu Higgsa to tylko sztuka dla sztuki?

Wielka nadzieja - ona była na początku w każdym. Ale potem jej miejsce zajęły złość, żal, pretensje i poczucie zawodu. Emocje w drużynie Franciszka Smudy zmieniały się z każdym meczem. Wiemy to od Marcina Koszałki, reżysera, który przez cały turniej był z biało-czerwonymi. Na treningach, przed meczami i po nich. Słuchał, patrzył i widział. Przede wszystkim emocje. I o nich powstanie film.

Euro się skończyło, wracamy do roboty. Wszystko to, z czym nie zdążyliśmy przed turniejem, trzeba dokończyć. Towar autostradopodobny musi nabrać jakości. Lista niedoróbek długa: potrzeba stacji benzynowych, barierek, parkingów, a miejscami także asfaltu. Najwięcej roboty jest na A2, warunkowo dopuszczonej do ruchu. Tam niebawem z dwóch szerokich pasów jezdni, ostanie się jeden.

Zdominował Euro, choć w gronie tzw. oficjalnych hymnów czy turniejowych przyśpiewek go nie było. Gitarowy riff z "7 Nations Army" zespołu White Stripes słychać było co rusz na stadionach i w strefach kibiców, a najgłośniej gdy padała bramka.

Euro, Euro i po Euro. Polska kadra czeka na selekcjonera, który ma coraz mniej czasu na przygotowania do mundialu.