Polska i Świat

Polska i Świat

Być może już rozwiedzieni, a może dopiero w separacji. Tu jasności nie ma, ale to sprawa drugorzędna. Rosja żyje informacją o rozstaniu głowy państwa. Ludmiła i Władimir Putinowie ogłosili wczoraj w niecodziennych okolicznościach, bo w przerwie spektaklu baletowego, że każdy idzie w swoją stronę. Lawina plotek oraz domysłów ruszyła. W większości pojawiają się rzekome kochanki prezydenta.

Mocny głos poparcia dla szefa NATO z Polski. Prof. Zbigniew Brzeziński uważa, że Polska, jako najsilniejszy sojusznik w tym regionie świata, powinna objąć to stanowisko. Do tej pory w tym kontekście, oczywiście nieoficjalnie, wymieniano Radosława Sikorskiego i Aleksandra Kwaśniewskiego. Czy któryś z nich obejmie tę prestiżową funkcję okaże się ostatecznie w przyszłym roku, wówczas stary szef NATO odchodzi. A co brane jest pod uwagę?

W sporze o pieniądze na koncert Madonny mamy teraz słowo przeciw słowu. NIK zarzuca minister sportu Joannie Musze niegospodarność, Mucha NIK brak logiki i konsekwencji. I co ciekawe, obie strony powołują się na te same przepisy. Co w nich zatem jest?

Korzystają z nich Austriacy i Niemcy, a gdy ostatnio wielka woda zagrażała stolicy Czech, sięgnęli po nie także Czesi. Metalowe zapory przeciwpowodziowe skutecznie zatrzymują wodę. Ich wielką zaletą jest również to, że stawia się je błyskawicznie. A mimo to w Polsce używa ich niewielu. Królują wciąż worki z piaskiem. Czy nie czas na zmiany?

Bezczynni ochroniarze patrzący jak kibole kopią człowieka. Tak było na Dworcu Centralnym w Warszawie w nocy z niedzielę na poniedziałek. Świadkowie prosili ochronę o interwencję, ta jedynie wezwała policję. Firma ochroniarska, a za nią PKP tłumaczyły, ku naszemu zaskoczeniu, że pracownicy ochrony zachowali się jak trzeba, bo mają dbać także o własne bezpieczeństwo, a kibole to grupa podwyższonego ryzyka. Zapytaliśmy więc ministra transportu, czy o taką ochronę pasażerów chodziło? Zapowiedział zmiany.

Trzymanie niemowląt w kartonowych pudełkach nie jest w Finlandii objawem rodzicielskiej patologii, a bardzo świadomą polityką państwa, chwaloną i przynoszącą korzyści. W tym tę największą - w Finlandii rodzi się coraz więcej zdrowych dzieci.

6.06 | Nie zanosi się na szybkie zaprowadzenie spokoju w Turcji. Ani demonstranci, ani premier nie chcą ustąpić. Ten drugi nie zamierza nawet zmieniać planów przebudowy placu Taksim w Stambule, od czego protesty i zamieszki się zaczęły. Mało stabilnie jest także w Tunezji i Egipcie, gdzie uliczne protesty co rusz wracają. A Grecja wciąż nie może podnieść się z kryzysu. Gdzie jechać na wakacje?

Z jednej strony to tylko tort, z drugiej jednak mamy honor sędziego i dlatego w większości słychać krytykę wczorajszego incydentu w warszawskim sądzie okręgowym. Przypomnę, sędzia zajmująca się procesem Czesława Kiszczaka oberwała w głowę tortem rzuconym przez dawnego działacza Solidarności, dziś związanego z Adamem Słomką. A że Słomka zapowiedział kolejne takie akcje, my pytamy o ochronę i bezpieczeństwo sędziów.

Rodzinny, szczery, rozliczający siebie i innych - taki jest profesor Zbigniew Brzeziński. Trudno go namówić do zwierzeń, o czym najlepiej wie Katarzyna Kolenda-Zaleska, która spróbowała i której się to udało. Tak powstał film "Strateg" - sylwetka doradcy prezydenta Jimmiego Cartera, dla którego Polska była i jest bardzo ważna.

To powinien być obowiązkowy punkt szkolnych wycieczek - wszystko o górach w jednym miejscu. W Zawoi pod Babią Górą powstaje pierwsze w Polsce górskie muzeum. A w nim nie tylko nudne gabloty i plakaty, lecz multimedialne pokazy i makiety gór. Tych polskich i tych zagranicznych. Muzeum powstaje dzięki dobrej woli prywatnych ludzi, którzy potrzebę istnienia takiego muzeum dostrzegli już dawno. Pozbierali eksponaty i co chyba najtrudniejsze - pukali od drzwi do drzwi i nie zniechęcali się, gdy słyszeli "nie".

Jest szansa na przerwanie nielegalnego procederu transportowania, a potem zabijania psów w Wietnamie. Są bowiem ludzie, którzy próbują psie transporty przejmować. Zwierzęta - jeśli mają dość sił i zdrowia, wracają na wolność, jeśli nie - są leczone. Niektórych nie udaje się uratować.

Dramatyczna decyzja rodziców. Zawiadomili policję, że ich chory psychicznie syn gromadzi broń. Bywał niebezpieczny i jak zeznał - chciał zaatakować. On sam czy jego choroba? Pytanie o tyle zasadne, że chłopak był leczony, między innymi na schizofrenię. Choroby oficjalnie jeszcze nie stwierdzono, więc będzie odpowiadał przed sądem jak zdrowy. Ale Ameryka prędzej czy później będzie musiała zmierzyć się z problemem szerokiej dostępności do broni. Tak szerokiej, że broń może trafiać także w takie niepowołane ręce.

Michael Palin obok Johna Cleese'a to najbardziej znana twarz Latającego Cyrku Monty Pythona. Komik jest w Polsce, nie pierwszy raz zresztą, bo jego uważni fani wiedzą, że kręcił także u nas cykl programów podróżniczych. Teraz przyjechał z książką, którą napisał i z dobrym słowem.

Madonna śpiewająco pogrąża minister Joannę Muchę. Już nie tylko opozycja, ale także Najwyższa Izba Kontroli zarzuca jej niegospodarność. Minister sportu wydała sześć milionów złotych na koncert Madonny, zamiast na siatkówkę dzieci i młodzieży. Kluby PiS, SLD i SP domagają się zatem jej niezwłocznej dymisji.

Ogromny budynek, atrakcyjna lokalizacja - a mimo to wielki kłopot, bo nikt go nie chce. Od lat nie udaje się sprzedać Twierdzy Modlin - kompleksu zabytkowych obiektów niedaleko Warszawy. Właściciel - czyli wojsko - zachęca: można tam zrobić oryginalny hotel, muzeum albo cokolwiek. Ale najpierw trzeba by wyłożyć niemałe pieniądze i stoczyć niełatwą bitwę z konserwatorem zabytków.

Śmieci pod osobistym nadzorem prezydent Warszawy. Człowiek, który zajmował się tym do tej pory, stracił stanowisko. Im bliżej zmian, tym więcej z nimi kłopotów. Dlatego Warszawa zmiany odkłada na później, konkretnie na nowy rok, a do tego czasu wywóz śmieci będzie wyglądał jak do tej pory. Warszawa miała być wzorem dla innych, a wyszło dokładnie na odwrót.

Minister transportu Sławomir Nowak zapowiedział drogową rewolucję i chce jeszcze w tym roku ogłosić przetargi na budowę ponad 300 km dróg. Choć urzędnicy są pełni optymizmu, a środki na budowę dróg zostały zapewnione, sami budowlańcy euforii nie podzielają. Plany ministra mogą pokrzyżować choćby ptaki, pogoda czy... niewybuchy.

Chiny a konkretnie plac Tiananmen w Pekinie. Jak wielkie emocje wzbudzają wciąż wydarzenia, które działy się tam równo 24 lata temu, niech świadczy fakt, że nawet dziś dziennikarze nie mają wstępu na cmentarz, na którym pochowane są ofiary maskary. Do dziś zresztą nie wiadomo, ile ich jest. Reżim mówi o około dwustu osobach, chiński czerwony krzyż o prawie trzech tysiącach. Nadal też nie wskazano i nie rozliczono winnych.

Na ławie oskarżonych weteran wojenny z Iraku. Pół Ameryki jest razem z nim. Druga połowa mówi, że to zdrajca, który naraził amerykańską racje stanu na niebezpieczeństwo. Bradley Manning nie mógł patrzeć na to co niektórzy Amerykanie wyprawiają na wojnie. A że pracował w łączności, to pozbierał i przekazał poufne raporty bojowe, depesze i zdjęcia portalowi "Wikileaks". W ten sposób poznał je cały świat.

Co takiego ma w sobie poselski mandat, że tak trudno się z nim rozstać? Kolejny poseł rzuca partię, ale nie mandat. Niby zwalnia się, ale pracy i pensji nie traci. Dlatego Przemysław Wipler - już niezrzeszony - tu i ówdzie słyszy, że nie ma honoru. Nie on pierwszy i pewnie nie ostatni.