Polska i Świat

Polska i Świat

Co takiego ma w sobie poselski mandat, że tak trudno się z nim rozstać? Kolejny poseł rzuca partię, ale nie mandat. Niby zwalnia się, ale pracy i pensji nie traci. Dlatego Przemysław Wipler - już niezrzeszony - tu i ówdzie słyszy, że nie ma honoru. Nie on pierwszy i pewnie nie ostatni.

Polska policja - skuteczniejsza. Zyskuje nowe uprawnienia i nowe narzędzia do walki z przestępcami. Teoretycznie - łatwiej może chwycić za broń, ostrzej potraktować przeciwnika i lepiej zadbać o swoich. Reforma zacznie się w dużych miastach, z biegiem czasu dotrze do mniejszych.

Ostatnie 24 lata to jeden z najlepszych okresów w historii Polski. Politycznie, gospodarczo i mentalnie jesteśmy już bardzo blisko tych, którym przez lata zazdrościliśmy i których staraliśmy się dogonić. Polska jest wolna i suwerenna. Należy do NATO i Unii Europejskiej. Jest liczącym się graczem politycznym nie tylko w regionie. I choć mnóstwo wśród nas malkontentów, to nie byłoby tego, gdyby nie gigantyczny wysiłek nas wszystkich. O Polsce po 1989 roku - Piotr Świerczek.

Historyczna sensacja wisi w powietrzu, a raczej wyłania się z morza. Niebawem powinniśmy wiedzieć, czy wrak znaleziony na dnie Morza Północnego to owiany legendą okręt podwodny ORP Orzeł. Jego załoga - bez map, pomocy nawigacyjnych a nawet broni - uciekła z Estonii przez cały Bałtyk i cieśniny duńskie do Szkocji. Krótko po tym okręt zatonął. Do dziś nie ma pewności jak i dlaczego. Odnalezienie wraku Orła może dać odpowiedź także na te pytania.

To może być wstęp do tureckiej wiosny, choć premier kraju nie chce nawet o tym myśleć. Nie zamierza też podawać się do dymisji. Bardziej prawdopodobne, że krwawo rozprawi się z protestującymi. Na ulicach Stambułu i Ankary wciąż gorąco. Ludzie wyszli na ulice nie przez kryzys czy biedę, bo akurat Turcja rozwija się gospodarczo jak mało kto. Mają dość nakazów i zakazów wprowadzanych odgórnie i autorytarnie przez premiera, nazywanego złośliwie sułtanem albo faraonem.

Powstaje kolejne stowarzyszenie kolejnego posła bez partii. Widocznie taka moda na Wiejskiej. Przemysław Wipler opuścił dziś Prawo i Sprawiedliwość. Legitymacje partyjną złożył, mandatu posła - nie. Można powiedzieć, że idzie na swoje, bo zakłada stowarzyszenie "Republikanie". Ono - inaczej niż PiS - widzi gospodarkę jak najbardziej liberalną.

Kolorowy zawrót głowy czeka nas za niespełna miesiąc, a do tego niemały chaos. Bo gdy spytać na ulicy o nowe zasady wywozu śmieci, to większość wie jedynie, że się zmieniają. Jak? Tu już jednej i jasnej odpowiedzi nie ma. Ile gmin, tyle pomysłów. Różnie więc będziemy śmieci segregować, do różnych pojemników je wrzucać i bardzo różnie za to płacić. Jakiś wspólny mianownik starał się znaleźć w tym wszystkim Łukasz Wieczorek.

Unijna komisarz chce likwidacji opłat za roaming. Informacja dla konsumentów tak dobra, że trudnio w nią uwierzyć. Wiec dopytujemy... Czy to naprawdę możliwe, aby dodatkowe opłaty w europejskich sieciach telefonii komórkowych zniknęły w ogóle? I jeśli tak, to kiedy?

Salwador - katolickie państwo, w którym całkowicie zakazana jest aborcja - kontra ciężko chora kobieta, której płód ma w połowie niefunkcjonujący mózg. Mimo bardzo poważnego zagrożenia życia dla matki i dziecka sędzia nie ma żadnych wątpliwości. Kobieta nie może usunąć dziecka.

Każdego dnia do chińskich portów docierają dziesiątki kontenerów - elektronicznych śmieci - czyli zużytych telefonów, komputerów czy telewizorów. Stąd transportuje się je w głąb kontynentu, gdzie rękami biedoty zostają rozłożone na części i ponownie wykorzystane. Reszta odpadów szybko zaczyna wydzielać toksyczne związki - co stwarza ogromne zagrożenie. M.in. o tym opowiada reportaż telewizji CNN.

Polska reprezentacja w krykiecie może nie jest jeszcze znana, ale po tym materiale - kto wie. Trzon reprezentacji stanowią żyjący w Polsce imigranci z Azji, głównie z Indii i Pakistanu. Niezwykła polska reprezentacja i gra, której zasady są prawie tak skomplikowane, jak teoria względności.

4-go czerwca, w rocznicę masakry na placu Tiananmen, polska sejmowa delegacja z marszałek Kopacz na czele będzie w Chinach rozmawiać... o biznesie. Termin wizyty jest niefortunny. To wiadomo. A co można zyskać?

Prawo Boże jest ważniejsze od tego stanowionego przez ludzi - bo to ostatnie bywa złe - mówi kardynał Stanisław Dziwisz. Na reakcje polityków i ustawodawców polskiego prawa nie trzeba długo czekać. Szef SLD Leszek Miller widzi w tych słowach atak na demokratyczne Państwo i domaga się reakcji prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Do dziś mówi o sobie, że jest człowiekiem z lasu. Las dawał mu schronienie i przewagę nad SB-kami, którzy chodzili za nim jak cień wtedy, gdy działo się najwięcej. Czasem zabierał ze sobą warszawskich opozycjonistów, dla których leśne wędrówki Bogdana Borusewicza - bo o nim teraz mowa - były jak w partyzantce. Dziś - ścieżki, którymi chodził to szlak Borsuka.

O kompromisie w sprawie in vitro - mówi Kościół głosem arcybiskupa Józefa Michalika. O kompromisie można by mówić, gdyby chodziło o kontrakt handlowy albo polityczny - odpowiada premier i dodaje, że najważniejsze jest to, by jak najwięcej polskich rodziców doczekało się dziecka. Ale głowa kościoła w Polsce też ma rację mówiąc, że to co mamy teraz, to stan najgorszy z możliwych. Bo żaden.

Raj na ziemi, niegdyś należący do Arystotelesa Onassisa przeszedł w ręce rosyjskich oligarchów. Grecka duma mocno ucierpiała, bo wyspa ma niezwykłą historię. To tam grecki bogacz wziął potajemny ślub z wdową po prezydencie Kennedy'm i to tam jest jego grób. Jest także jego testament, który o przyszłości wyspy mówi zupełnie co innego. Ma należeć do rodziny, a jeśli jej nie będzie na nią stać, to do państwa. I tego uczepili się Grecy, którzy ciągle wierzą, że wyspa do nich powróci.

Jest 25 tysięcy a będzie jeszcze więcej, bo podpisy są zbierane każdego dnia. Przeciwnicy Hanny Gronkiewicz-Waltz w pełnej mobilizacji. Liczą, że dojdzie do referendum, które odwoła ją z funkcji prezydenta Warszawy. Gdyby do tego doszło, dla Platformy byłby to bolesny cios. Stolica to stolica. Ale pani prezydent wydaje się spokojna i czeka na przyszłoroczne, czyli zgodne z terminem, wybory samorządowe.

Znalazła się w centrum wydarzeń, przez przypadek, nie miała nawet pojęcia co się dzieje. Zobaczyła ofiarę, a potem napastnika - mężczyznę, który zabił tasakiem żołnierza w londyńskiej dzielnicy Woolwich. Zamachowiec powiedział jej dlaczego to zrobił, ona próbowała go przekonać, że to zła droga. Rozmowa trwała jakieś 10 minut. O spotkaniu twarzą w twarz z mordercą kobieta opowiedziała telewizji CNN, po czym Anglia nazwała ją bohaterką.

Jej syn uratował życie innym - to pomaga, bo koi ból po jego stracie. Matka dawcy twarzy przeszczepionej niedawno w Gliwicach, w prostych i wzruszających słowach opowiada swoją historię. Nie od razu na to przystała. Przekonało ją zdanie, że bez twarzy jej syna, ktoś inny będzie musiał umrzeć. Dla jej syna ratunku już nie było, dla tego drugiego mężczyzny jeszcze był. Więc się zgodziła na twarz i wszystkie inne organy, które komuś dadzą drugie życie.

Góra gór - najwyższy szczyt świata, czyli Mount Everest. Kiedyś nie do zdobycia, dziś może wejść na nią chyba każdy. Ale jako pierwszy dokonał tego Nowozelandczyk Edmund Hillary - we środę 60-ta rocznica tego wydarzenia. Było ciężko i nieporównywalnie inaczej niż dziś.