Polska i Świat

Polska i Świat

Dron dla polskiej armii

Jest coraz więcej konkretów. To ma być nie tylko nowość, ale prawdziwa rewolucja. Na początek w jednostce w Mirosławcu, która zmieni nie tylko nazwę.

Turyści czy terroryści - kto wygra w Tunezji?

Skutek piątkowego zamachu to dla wielu Polaków przerwane wakacje i szybki powrót do kraju. Dla wielu, ale nie dla wszystkich. Bo są i tacy, którzy zagrożenie i pamięć o piątkowej tragedii starają się zignorować, mimo wszystko jechać, odpoczywać i nawet dobrze się bawić. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Kampanijny rozkład jazdy

Pociąg do polityki i wyborczy wyścig pań. Po tym, jak Beata Szydło kampanię PiS-u zaczęła w autobusie, premier Ewa Kopacz wsiada do pendolino. W weekend była w Trójmieście. W poniedziałek dotarła do Katowic. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Urlop pod specjalnym nadzorem finansowym

Banki zamknięte, bankomaty raz czynne, raz nie i niepewny ciąg dalszy. Grecja i Polacy w drodze na wakacje. Choć kraj jest jak bankrut, to dla turysty ciągle atrakcyjny. By z tych atrakcji korzystać, lepiej mieć przy sobie gotówkę. Bo karty kredytowe nie zawsze i nie wszędzie mogą wystarczyć. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Przenośne fotoradary do lamusa

To jedna z nowości na polskich drogach. Ale ponieważ obok takiego fotoradaru zwykle stał mniej lub bardziej widoczny strażnik miejski, to powstaje pytanie - co dalej z nim? Czym teraz będzie się zajmował i czy będzie miał za co? Materiał programu "Polska i Świat".

Biura podróży rezygnują z Tunezji

Po piątkowym zamachu w kurorcie Susa biura podróży wycofują ze swojej oferty wyjazdy do Tunezji i zapewniają, że ich klienci nie ucierpieli w wyniku ataku i będą ściągani do kraju w najbliższych dniach. A tych jest sporo, bo prawie 3 tysiące.

Dziś poznamy wyborcze plany Kukiza

Paweł Kukiz organizuje w sobotę zjazd swoich zwolenników w Lubinie. Na spotkanie trzeba było się zarejestrować przez internet. Grupa uzbierała się spora - ponad dwa tysiące osób. Zjazd jest ważny, bo na nim poznamy nie tylko plany na przyszłość Pawła Kukiza, ale i jego najbliższe otoczenie.

Seria zamachów

Zamachów dokonywano jeden po drugim. Kiedy ginęli turyści w Tunezji, już było wiadomo, że terroryści zaatakowali Kuwejt. Ładunek wybuchowy zdetonowano w szyickim meczecie, gdzie modliło się prawie 2 tysiące osób. Zamachowiec samobójca uderzył, kiedy wierni klęczeli. Zabił 25 osób i ranił ponad 200. Szok przeżyła też Francja. Niedaleko Lyonu najpierw nastąpił wybuch w zakładach gazowych, a później znaleziono ciało z odciętą głową, a przy nim islamistyczne sztandary.

Atak na turystów

Terroryści najpierw otworzyli ogień na plaży. Stamtąd przedostali się do dwóch hoteli. Zginęło co najmniej 37 osób. Wśród zabitych są turyści z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii i Irlandii. To był szok, ludzie krzyczeli "biegnijcie do swoich pokoi". Niektórzy nie mieli szans, bo terroryści zaczęli do nich strzelać, kiedy Ci się opalali.

Wrak na dnie od 2 tys. lat

Wrak - sensacja. Wrak - tajemnica. Sensacja, bo na dnie morza leżał 2 tysiące lat. Tajemnica, bo dokładna jego lokalizacja nie została ogłoszona, by nie przyciągać nieproszonych gości. Wartość znaleziska jest bardzo duża, więc i potencjalne zainteresowanie może być ogromne.

Skąd agresja za kierownicą?

Wściekłość za kierownicą - kto z kierowców jej nie doświadczył. Jako dawca i biorca. Dlaczego tam i w takim natężeniu, i kto na nią jest bardziej podatny? Panie czy panowie? Do zjawiska można podejść naukowo.

Ustawa o in vitro przyjęta

In vitro w Sejmie. Znów było burzliwie, ale tym razem z konkretnym efektem. Posłowie przyjęli ustawę, na którą czekały pary bezskutecznie dotąd starające się o dziecko. Opozycja głosowanie przegrała, ale broni nie składa. Liczy teraz na Trybunał Konstytucyjny.

Wszyscy ludzie Andrzeja Dudy

Wiemy, kto znajdzie się w najbliższym otoczeniu prezydenta elekta. Kancelarią Andrzeja Dudy ma pokierować Małgorzata Sadurska, szefem doradców ma być Maciej Łopiński. Będzie jeszcze Krzysztof Szczerski, który już doradza w sprawach polityki zagranicznej.

Tirem do lepszego świata

Strajk portowców jako szansa dla uchodźców. Tak jest we francuskim Calais. Tam setki uciekinierów z Afryki dosłownie czatują na przejeżdżające tiry, by nimi dostać się na prom, a promem dalej na Wyspy Brytyjskie. Wszystko to w momencie, gdy Unia raczej nieskutecznie próbuje rozwiązać problem imigrantów. Jak on wygląda z bliska?

Filmowa lekcja fizyki

Kosmiczny temat, hollywoodzka wizja i szkolna przyszłość. Amerykańscy naukowcy zachwyceni tym, co zobaczyli w kinie. Na ekranie "Interstellar". Film opowiada o nowoodkrytym tunelu czasoprzestrzennym. To naukowców porywa tak bardzo, że wysyłają film do szkół, by uczył i inspirował.

Dwie kobiety i teka premiera

Sondażowe liczby przemawiają na korzyść Beaty Szydło - ankietowani raczej ją, niż Ewę Kopacz, wiedzieliby w roli premiera. Ale bój o stanowisko dopiero się rozpoczyna, a do jesieni pozostało sporo czasu. Kandydatkę PiS wspiera cała partia, a Jarosław Kaczyński przypomina, że o premierostwie nie myśli i prezentuje ekipę, która ma pomóc wygrać wybory parlamentarne.

Koncertowa klęska w Lublinie

Frekwencyjna porażka - koncert na stadionie w Lublinie okazał się organizacyjną klapą. Teoretycznie nic tego nie zapowiadało, bo artystą był znany Bob Geldof, a miejscem pojemny stadion. Ale zamiast 25 tysięcy widzów, według dziennikarzy były jedynie 2 tysiące i rozpoczęło się szukanie winnych.

Wakacyjnymi śladami Polaków

Pogoda jeszcze na to nie wskazuje, ale kalendarzowe lato już się zaczęło, a to oznacza, że niebawem masowo wyjedziemy na wakacje. W magazynie "Polska i Świat" ruszyliśmy śladami Polaków i sprawdziliśmy: gdzie odpoczywamy najczęściej, ile to kosztuje i czy wolimy odpoczywać w kraju, czy zagranicą.