Polska i Świat

Polska i Świat

Polska lekcja historii, jakich niestety mało i jakich nam bardzo trzeba. Na warszawskim Ursynowie powstaje park poświęcony pamięci Cichociemnych. A w nim, w niedalekiej przyszłości, pojawi się tor przeszkód, dokładnie taki sam, na jakim w czasie II wojny światowej w Szkocji ćwiczyli spadochroniarze Armii Krajowej. Będą też elementy bardziej współczesne: fragmenty toru, na jakim trenują gromowcy, których jednostka nosi imię Cichociemnych.

Polska szuka części do tarczy. Nasi oficerowie daleko na północy sprawdzali, jak działa norweski system obrony powietrznej. W tym kraju kupiliśmy już zresztą supernowoczesne pociski niszczące okręty. Teraz patrzymy w górę.

Tajemnicze spotkania, diety i medytacje, czyli jak się robi politykę. Bioenergoterapeuta z radami dla posłów Ruchu Palikota. Co jeść, czego unikać, by znaleźć dobrą energię. Dobra energia się przyda nie tylko w Sejmie - więc słuchamy.

Węższe fotele, dopłata za miejsce na nogi - to dla pasażerów. Sprzątanie samolotu i pranie mundurów we własnym zakresie - to pomysły dla stewardess. Pomysły na oszczędności w LOT-cie. Koszty są za duże, zysków brak. Nowy prezes LOT-u przedstawia pomysły na zmiany. Reporter "Polski i Świata" sprawdza, co to będzie oznaczało dla klientów.

Polska szuka części do tarczy. Nasi oficerowie daleko na północy sprawdzali jak działa norweski system obrony powietrznej. W tym kraju kupiliśmy już zresztą supernowoczesne pociski niszczące okręty. Teraz patrzymy w górę.

Choć dyskusja o in vitro i zarodkach jest gorąca, to jednak nie brzemienna w prawne skutki. W Polsce nie udało się dotąd uchwalić spójnego prawa o zarodkach. Inaczej traktuje je prawo karne, inaczej cywilne, a jeszcze inaczej przepisy dotyczące procedur medycznych.

Premier nie widzi manipulacji. Widzi problem. Z ministrem Gowinem. Minister sprawiedliwości wczoraj tłumaczył, że jego wypowiedzi w TVN24 o niemieckich eksperymentach na polskich zarodkach zostały wyrwane z kontekstu. Że tak nie było, udowodniliśmy, prezentując cały wywiad z ministrem. Donald Tusk przyznaje rację dziennikarzom i zapowiada, że ciąg dalszy w tej sprawie nastąpi. Znów więc pytamy, czy będzie dymisja?

Minister Gowin twierdzi, że niemieckie przepisy - zabraniając eksperymentów na rodzimych zarodkach - pozwalają sprowadzać je np. z Polski. Sprawdziliśmy te przepisy i okazuje się, że taka procedura byłaby nielegalna. Niemieckie prawo - skomplikowane i wielostopniowe - ma jednak tę podstawową zaletę, że jest. W Polsce wielu przepisów w tej dziedzinie nadal brakuje.

Amerykański reporter i dokumentalista Julien Bryan znany jest przede wszystkim ze zdjęciowej i filmowej dokumentacji przedwojennej i powojennej Warszawy. Interesował się jednak także innymi miastami, o czym dziś - po 67 latach - mogą przekonać się mieszkańcy Gdańska.

Tuż po ujawnieniu przez FBI czeczeńskiej narodowości domniemanych sprawców zamachu w Bostonie, zaczęły się pojawiać żądania odwetu…na Czechach. Amerykanie wiedzą swoje i wiedzą lepiej.

Mają po kilka centymetrów, ale dzielą z człowiekiem 90 procent genów - posłużą więc naukowcom do badań genetycznych. Rybki akwariowe z gatunku Danio pręgowanych są najnowszą nadzieją medycyny. Badaniami nad nimi kierują Polacy.

Inicjatywa Mars One zamierzająca w 2023 roku wysłać na "Czerwoną Planetę" pierwszą misję kolonizacyjną, szuka uczestników tej wyprawy. Zgłosić może się każdy - ostateczna selekcja wybrańców odbędzie się w głosowaniu. Ale najważniejsze jest to, że po wejściu na pokład statku nie będzie już powrotu na Ziemię. Nadal są chętni?

Autorem relacji jest agent specjalny FBI Daniel Genck, ten sam który podpisał federalne zarzuty dla Dżochara Carnajewa. Dotyczą one spisku w celu użycia broni masowego rażenia – bo za taką amerykańskie prawo uznaje też improwizowany ładunek wybuchowy, umieszczony w szybkowarze.

Czy "wypada" mu lobbować na rzecz zagranicznych inwestorów w Polsce? Aleksander Kwaśniewski tłumaczy się po prasowej ofensywie - z kontaktów z rosyjską firmą, która interesuje się Azotami Tarnów. Były prezydent przekonuje, że nie ma w tym niczego zdrożnego.

Ci, którzy w ostatni weekend puszczali w stolicy lampiony, pewnie bawili się świetnie. Za to pracownicy stołecznego zoo byli przerażeni. Spadające płonące konstrukcje zasypały drzewa i wybiegi dla zwierząt. O tym, jak nierozsądna zabawa może łatwo stworzyć poważne zagrożenie.

Rośnie oburzenie falą gwałtów i przemocy seksualnej w Indiach. Ostatnią ofiarą jest pięcioletnia dziewczynka. Mieszkańcy Indii zwracają uwagę, że to kolejny z serii gwałtów ostatnim czasie i protestują przed siedzibami policji.

Rosjanie przeprowadzili pozorowany atak z powietrza na Szwecję, a ta miała nie zdążyć nawet zareagować. Zrobiło to jedynie NATO wysyłając myśliwce z Litwy. Co ze szwedzką obroną i po co Rosji takie ćwiczenia?

Kontrowersje ministra sprawiedliwości. Przegrana Platformy w wyborach w Rybniku. I artykuł "Wprost" na temat rzekomych biznesowych powiązań Ministra Nowaka. To nie są udane prezenty na urodziny premiera. Donald Tusk kończy dziś 56 lat.

Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin sam mówi, że jest specjalistą od kłopotów. Jego ostatnia wypowiedź na temat rzekomych eksperymentów na polskich embrionach w Niemczech wprawiła w konsternację, nawet kolegów z rządu. Pytają, skąd minister to wie i czy ma na to dowody? Za chwilę pewnie o to samo zapyta go premier.

Mija tydzień od ataku w Stanach Zjednoczonych. Dżochar Carnajew jest już formalnie oskarżony o zamach w Bostonie. Usłyszał zarzut stosowania broni masowego zniszczenia. Dżochar na razie nie może mówić, ale zeznawał na piśmie. Agenci FBI nie ujawniają treści przesłuchań. Wiadomo za to co starszy z braci - Tamerlan - miał powidzieć w ostatnim telefonie przed śmiercią. Zanim zginął w pościgu, zadzwonił do matki i powiedział, że razem z bratem uciekają przed policją, która do nich strzela.