Polska i Świat

Polska i Świat

Co dalej z prokuraturą? Po kolejnym procesie, który zdaniem sądu pokazał nieudolność i niesprawność tej instytucji, posypała się lawina oskarżeń. Politycy jak jeden mąż mówią o konieczności zmian, ale kiedy pada pytanie, jakie konkretnie zmiany są potrzebne, z reguły stają się mniej rozmowni. Natomiast znawcy tematu mówią, że zawiedli raczej konkretni ludzie niż przepisy, bo te logiki w prowadzonych postępowaniach i wzajemnego informowania się o ich przebiegu, nie zabraniają.  

Tysiąc lat więzienia - obok zwyczajnego dożywocia - taką karę sąd w Cleveland wymierzył Arielowi Castro, który uprowadził i przez 11 lat dręczył trzy młode kobiety - jak mówił - z powodu uzależnienia od seksu. Sędzia uznał, że Castro uczynił z kobiet niewolnice, i podkreślił, że w amerykańskim społeczeństwie nie ma dla takich ludzi miejsca.

Trudno znaleźć słowa, które mogą opisać cierpienia czteroletniego Dawida. Jego śmierć wstrząsnęła opinią publiczną w Anglii i w Polsce. A dziś zapadł w tej sprawie wyrok i był najsurowszym, jaki mógł wydać sąd w Birmingham. Para emigrantów z Polski, która w bestialski sposób doprowadziła do śmierci dziecka, otrzymała karę dożywotniego więzienia. Natomiast szkoła i służby społeczne, które miały kontakt z patologiczną rodziną chłopca, zostaną drobiazgowo skontrolowane.

W pierwszych atakach giną tysiące ludzi, pół miliona ucieka w góry, inni masowo wykupują alkohol i leki, a gdy staje się jasne, że wróg użył broni chemicznej i jądrowej - królowa wygłasza orędzie do narodu. "Nigdy, ani przez chwilę, nie przypuszczałam, że spocznie na mnie tak poważny i straszny obowiązek"- miała powiedzieć Elżbieta II w przemówieniu przygotowanym na wypadek wybuchu Trzeciej Wojny Światowej. W Londynie właśnie odtajniono rządowe akta sprzed 30 lat, które pokazują, że wtedy scenariusz atomowej zagłady realnie brany był pod uwagę.

Gra o tron, tron przewodniczącego Platformy wkracza w nową fazę - wojny cybernetycznej. Jarosław Gowin uruchomił w sieci grę, w której premierowi Donaldowi Tuskowi wypomina niespełnione wyborcze obietnice. I nawet, jeśli premier rzeczywiście o wielu z nich wydaje się nie pamiętać, to można sądzić, że działań konkurenta nie zapomni nigdy. I coraz wyraźniej widać, że przegrany drugiego życia raczej nie dostanie.

Wystarczyło zaledwie półtorej godziny, by na nowo otwartym odcinku drogi szybkiego ruchu w Warszawie doszło do poważnego wypadku. W opinii policjantów, zderzenie i dachowanie jednego z pojazdów mogły być spowodowane przeszarżowaniem kierowcy na długo oczekiwanej, nowej trasie. Bo umiejętność bezpiecznej jazdy po autostradzie czy drodze szybkiego ruchu - z długotrwałego braku tychże - to u nas wciąż deficytowy towar.

Amerykański departament stanu wydał ostrzeżenie przed możliwym atakiem terrorystycznym w rejonie Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki, przestrzegając przed podróżami w ten rejon świata. Wcześniej Stany Zjednoczone zapowiedziały, że od niedzieli zamknięte będą ich konsulaty i ambasady w krajach muzułmańskich. Zaś dziś potwierdziły, że oba alarmy opierają się na tych samych informacjach wywiadowczych. Czy światu grozi kolejny atak terrorystów?

Amerykański bojkot rosyjskiej wódki, czyli stop homofobii Kremla. Środowiska gejowskie protestują za oceanem przeciwko temu, co dzieje się miedzy innymi na ulicach Moskwy, gdzie ataki na homoseksualistów nie są rzadkością i mogą być wzmocnione przez oficjalne stanowisko Kremla. Prezydent Putin podpisał właśnie ustawę zakazującą homoseksualnej propagandy. Bez definicji, co to dokładnie jest.

Chcę, ale nie mogę - tak prokurator generalny tłumaczy dziś, dlaczego nie interweniował w sprawie śledztwa dotyczącego śmierci generała Marka Papały, a dokładnie dwóch śledztw wzajemnie się wykluczających - w Warszawie i Łodzi. Sąd wydając wczoraj wyrok uniewinnił oskarżonych i oskarżył prokuraturę o nieprofesjonalne działanie. Oskarżony Andrzej Se

Powstanie warszawskie - wtedy i dziś. Ale to wtedy i dziś spotyka się nie tylko od święta. Jednostka specjalna komandosów z Lublińca i weteranów Powstania z batalionów "Zośka" i "Parasol" o tradycji tych spotkań.

Tradycyjny sposób na przywołanie atmosfery powstańczych dni. Piosenki z powstania śpiewane dziś, przez współczesnych - rodzinnie, ulicznie. 

Brytyjski sąd skazuje polskie małżeństwo za zakatowanie na śmierć własnego dziecka. Głośno o tym na Wyspach. Czteroletni Daniel miał być głodzony a także bity przez swoją matkę i jej męża. Głos w tej sprawie zabrał nawet brytyjski wicepremier, bo dramat czterolatka obciąża także szkołę, w której się uczył i pracowników pomocy społecznej, którzy odwiedzali jego dom.

Czarna maź na złotych plażach Bangkoku. Po wycieku ropy z pobliskiego rurociągu, jeden z najpopularniejszych tajskich regionów turystycznych walczy z zanieczyszczeniem. Zagraniczni turyści w trybie pilnym zmieniaja plany, a wojsko i okoliczni mieszkańcy robią wszystko, by uratować naturę i biznes. Czas nie działa na ich korzyść.

Legenda gdańskiej "Solidarności" - Arkadiusz "Aram" Rybicki - będzie miał filmową biografię. W czasach PRL był jedną z głównych postaci solidarnościowego podziemia na Pomorzu. Zginął w katastrofie Smoleńskiej. Film o nim to pomysł jego najbliższych. By powstał, sami zbierają pieniądze, sami w filmie zagrają.

Powstanie w oficjalnych przemowach, pięknych gestach w godzinę W i wspomnieniach. Ale nie tylko. Także w kronice powstańczej, którą będzie można zobaczyć w kinach. Czarno-białe zdjęcia zyskały kolor, nieme nagrania dźwięk. Z sześciogodzinnego materiału dokumentalnego powstał 90-minutowy film, fabularny i dokumentalny jednocześnie.

1 sierpnia dla Platformy Obywatelskiej to data bardzo praktyczna i polityczna jednocześnie. Bo praktycznie zaczynają się wybory na przewodniczącego PO. Członkowie partii drogą elektroniczną mogą oddawać swoje głosy. Takie głosowanie potrwa prawie tydzień. Jest wirtualne i tajne.

Być albo nie być w elitarnym oddziale specjalnym brytyjskiej armii. To "być albo nie być" w tym przypadku jest zasadnicze i tragiczne. Trzech żołnierzy nie przeżyło szkolenia, które było sprawdzianem, czy nadają się czy nie do tego oddziału. Zmarli z wycieńczenia po 60-kilometrowym marszu w upale. Brytyjczycy pytają, czy takie wymagania to nie przesada.

Sąd o niewinności oskarżonych i porażce oskarżycieli. Nie wiemy, dlaczego zabito generałą Marka Papałę - przyznawał sędzia po kilkunastu latach procesu. Wiemy, że prokuratury warszawska i łódzka nie potrafiły się porozumieć w sprawie śledztwa. Stąd dwie sprzeczne wersje wydarzeń. Stąd też pytania - bardziej fundamentalne - o funkcjonowanie prokuratury i wewnętrzna konkurencję śledczych.

31.08 | Pierwsze emocje rocznicowe i pierwsze rocznicowe uroczystości. Jutro, dokładnie w 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego chwila cisza w godzinę W. 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17 żołnierze AK zaczęli swoją - przegraną ostatecznie - walkę z niemiecką okupacją.

Teraz CV w wersji audio i video. Takie czasy. Czasy nowych technologii. Papierowa kartka A4 to technologia zdecydowanie przestarzała, więc niektóre urzędy pracy instalują specjalne kabiny, w których własny życiorys można nagrać w formie filmu. Warto jednak pamiętać, że nowoczesność nowoczesnością, ale i tak ostatecznie ważniejsza od formy jest treść.