Polska i Świat

Polska i Świat

Unia, alkohol i kalorie

Co ma więcej kalorii - wódka czy piwo - niewielu zna odpowiedź na to pytania, bo każdy pije to, co lubi i ile lubi, ale UE chce nas edukować, i domaga się, by na etykietach była taka informacja. Na razie pomysł konsumentów nie wzruszył, za to producentów już podzielił.

Korwin i Kukiz łeb w łeb

Ostatni sondaż prezydencki to powód do smutku na lewicy. Magdalena Ogórek spada z podium i z trzeciego miejsca ląduje na piątym, a na jej miejsce wskakuje Janusz Korwin-Mikke i Paweł Kukiz - kandydaci idą łeb w łeb - zacięta walka trwa, bo w ich przypadku chodzi nie tyle o fotel prezydenta, ile o przywództwo na skrajnej prawicy i to już na jesieni.

Test systemu wyborczego

Po wyborach samorządowych i całkowitej kompromitacji Krajowe Biuro Wyborcze chce uniknąć kolejnej wpadki i sprawdza system wyborczy w całym kraju. W PKW euforia - test nie wykazał błędów, ale tak dużego optymizmu nie podzielą już politycy i urzędnicy, i zadają szereg innych istotnych pytań - na kogo możemy liczyć i czy się policzymy?

Rok wojny na Ukrainie

Mija rok od rozpoczęcia operacji antyterrorystycznej na Ukrainie. Władze w Kijowie tak nazwały obronę swojego terytorium przed agresją separatystów, którzy są wspierani przez Rosję. Jak spór o przyszłość Ukrainy zmieniał się w wojnę? Maieriał programu "Polska i Świat".

Clinton powalczy o Biały Dom

Była już pierwszą damą, teraz może być pierwsza kobietą prezydentem Stanów Zjednoczonych. Hillary Clinton ma duże szanse na zostanie kandydatką demokratów w prezydenckim wyścigu do Białego Domu. Maieriał programu "Polska i Świat".

Remont mostu Łazienkowskiego

Nadal nie wiadomo dlaczego spłonął, ale wiadomo, że jego naprawa ma się odbyć w rekordowym tempie. Ruszył remont mostu Łazienkowskiego w Warszawie, który ma porwać tylko siedem miesięcy. Maieriał programu "Polska i Świat".

Czołówka wyścigu do pałacu prezydenckiego coraz mocniejsza

Czołówka wyścigu do pałacu prezydenckiego coraz mocniejsza. Trwa ostra walka o trzecie miejsce. Jak wynika z najnowszego sondażu dla Faktów TVN i TVN24 - Magdalena Ogórek spada z trzeciej pozycji. Łeb w łeb idą natomiast Paweł Kukiz i Janusz Korwin-Mikke. Materiał "Faktów" TVN.

W wyścigu na wózkach

Pierwszy raz w biegu Wings for Life wezmą udział osoby na wózkach inwalidzkich. Wings for Life to globalna impreza biegowa, która startuje 3 maja o 13:00 polskiego czasu i kończy się, gdy ostatnia osoba na świecie zostanie dogoniona przez samochód pościgowy. Cały dochód z imprezy zostanie przeznaczony na sfinansowanie badań nad przerwanym rdzeniem kręgowym. Materiał programu "Polska i Świat".

Katastrofa wciąż dzieli

Pięć lat po tragedii katastrofa smoleńska nadal dzieli Polaków. Różnice zdań i ocen słychać nie tylko w rozmowach zwykłych Polaków. Sposób wyjaśniania katastrofy dzieli także koalicję PO-PSL. Maieriał programu "Polska i Świat".

Pięć lat podziałów

Od katastrofy mija pięć lat, a Smoleńsk nadal dzieli. Atmosfera wokół tragedii jest napięta i w rocznicę najbardziej widać podziały. Są podwójne obchody - oficjalne i te przygotowane przez PiS. Są też dwa "obozy" Polaków. Czy Smoleńsk przestanie kiedyś dzielić? O to pyta Marek Osiecimski.

"Seria wybuchów" Macierewicza

Piąta rocznica katastrofy smoleńskiej i kolejny raport o tym, jak do niej miało dojść. Zespół Antoniego Macierewicza publikuje w Sejmie najnowszą prezentację. Przyczyną katastrofy miała być seria wybuchów. Co jeszcze ustalił zespół i jakie były poprzednie teorie Antoniego Macierewicza - o tym Michał Tracz.

Ostatnie chwile tamtego lotu

To miała być tylko jedna z kolejnych sobót, ale spokój został przerwany, bo dotarła do nas dramatyczna informacja o kłopotach prezydenckiego samolotu podczas lądowania w Smoleńsku. Tupolew z 96 osobami na pokładzie rozbił się o godzinie 8.41 czasu polskiego. Rekonstrukcję tamtych wydarzeń pokazuje Piotr Świerczek.

Rosja nie odda wraku?

Po pięciu latach do kraju nadal nie wrócił wrak prezydenckiego samolotu. Miał tutaj trafić po zakończeniu rosyjskiego śledztwa. Śledztwo jeszcze trwa, ale Rosja już zmienia zdanie i mówi, że po jego zakończeniu dopiero rozważy, czy wrak wróci do Polski. Anna Wilczyńska

Pięć lat zapowiedzi. Gdzie są samoloty dla VIP-ów?

Po katastrofie smoleńskiej wiele miało się zmienić. Najważniejszą zapowiedzią było kupno samolotu dla VIP-ów. Z szumnych zapowiedzi niewiele jednak zostało. Czy najważniejsze osoby w państwie pięć lat po katastrofie latają bezpiecznie? Łukasz Frątczak

Ból nie minął

Po pięciu latach ból nie zniknął, bo tak dramatycznych chwil nie da się zapomnieć. Na co dzień próbują co prawda żyć normalnie, ale rocznice na nowo rozdrapują jeszcze nie zagojone rany. Co czują? Jak zapamiętali tamten dzień? O tym z rodzinami ofiar i osobami, które pomagały im przebrnąć przez tę tragedię, rozmawiała Paulina Chacińska.

Bój o in vitro. Rząd przekonuje, że ma najlepszy pomysł

Najpierw gorąca polityczna debata nad czterema projektami in vitro, później głosowanie. Spór duży, bo sprawa kontrowersyjna. Emocje próbował studzić minister zdrowia i przekonywał, że najlepszym rozwiązaniem jest akceptacja projektu rządowego, bo to kompromis między liberalnym SLD, a konserwatywnym PiS.

Zuchwały napad rodem z filmów

Zuchwały napad w Londynie. Złodzieje obrabowali sejfy jubilerów. Ukradli biżuterię wartą 200 mln funtów. Jest śledztwo i wyścig z czasem za złodziejami.

Cyber-kalifat w natarciu

Cyber-kalifat atakuje francuską telewizję. Stacja przerywała nadawanie programu, przestały też działać jej strony internetowe. Ataku dokonali hakerzy, podający się za dżihadystów z Państwa Islamskiego. Na wiele godzin udało im się zamieścić na stronach telewizji groźby skierowane do francuskich żołnierzy, biorących udział w operacjach przeciwko ich organizacji.

Wystarczą chęci, a nie kondycja?

Liczą się chęci, a nie umiejętności - przekonuje minister edukacji i proponuję zmianę zasad oceniana dzieci. Chodzi o WF i zajęcia artystyczne. Od nowego roku szkolnego nauczyciele mieliby bardziej doceniać motywację ucznia, niż jakość wykonanego zadania.

Pomnik niezgody

Radni Warszawy zdecydowali. Pomnik smoleński stanie w centrum, przy ulicy Focha. O lokalizacji przesądzili radni PO. Przeciw opowiedział się PiS, który chciał by monument stał przed Pałacem Prezydenckim. Wniosek zatem prosty: miejsce jest, ale spór nie zniknął.