Polska i Świat

Polska i Świat

Z nowym rokiem marihuana zniknie z listy substancji zakazanych i pojawi się w spisie leków. Nie w Polsce a w Czechach. Tamtejszy parlament zdecydowaną większością głosów zmienił dziś prawo o narkotykach. U nas wciąż ciężko o rzeczową dyskusję na ten temat, mimo że wokół coraz częściej dopuszcza zażywanie marihuany. Kilka tygodni temu zalegalizowano ją w kolejnych stanach Stanów Zjednoczonych. Przepisy właśnie weszły w życie.

Samobójcza śmierć pielęgniarki ze szpitala, w którym przebywała ciężarna księżna Kate - tym dziś żyje nie tylko Wielka Brytania. Kobietę znaleziono martwą rano w okolicach szpitala. To ona parę dni temu odebrała telefon od pary australijskich didżejów, podających się za królową Elżbietę i księcia Karola. Uwierzyła im bez zawahania. Australijscy dziennikarze zostali dziś zawieszeni w swojej pracy.

Jeszcze nie ma żadnych konkretów, dopiero co Michel Platini ogłosił to, co ogłosił, a Polska już podnosi rękę i zgłasza się do współorganizacji Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2020 roku. Stadiony mamy, doświadczenie i dobre wrażenie też, więc czemu nie. Zapowiedź Euro w całej Europie rozpaliła serca naszych kibiców. Szef PZPN Zbigniew Boniek nieco studzi te emocje, bo takich krajów jak my w Europie jest więcej. Ale walczyć będzie.

Co 7 minut w Czadzie z głodu umiera dziecko. Świat stara się oczywiście pomagać, ale skala problemu jest tak wielka, że to wciąż za mało. Dramatycznie brzmią opowieści tych, którzy w Czadzie byli i zajmowali się dożywianiem dzieci. Jak mówią - zbyt często przypomina to walkę o ich życie. Właśnie rusza kampania UNICEFU "Umieram z głodu". Warto się nad nią pochylić.

Muzykiem nie jest, choć i zaśpiewać i nagrać i napisać piosenkę potrafi. Artysta? Na pewno. Utalentowany? Jak mało kto, więc warto posłuchać i tego co tworzy i tego, co mówi. Przed państwem Cezik, człowiek słynący przede wszystkim z tego, co robi wspak.

Jest ponoć piękny, niebanalny, funkcjonalny i przede wszystkim potrzebny. Najlepiej wiedzą to w Katowicach, choć o tamtejszym gmachu Biblioteki Akademickiej mówi się już w całej Polsce. Budynek zachwyca i kosi nagrody. Właśnie dostał tę najcenniejszą, bo wybrano go najlepszym budynkiem XXI wieku w Polsce. A nagrodę wręczył sam prezydent.

To może być początek końca Nardowo-demokratycznej Partii Niemiec. Ministrowie spraw wewnętrznych wszystkich landów uzgodnili, że będą dążyć do delegalizacji tej skrajnie prawicowej partii. Uznali ją za wywrotową, antykonstytucyjną i głoszącą nienawiść rasową. Życie pokaże, czy rzeczywiście uda się wymazać NPD z politycznego krajobrazu naszych sąsiadów. Z jednej strony - partia ma wciąż wielu zwolenników. Z drugiej - nigdy wcześniej nie było takiego zjednoczenia przeciw niej.

Był wieczór i była sztormowa pogoda. W okolicach holenderskiego Rotterdamu to warunki dodatkowo utrudniające pływanie, bo to jeden z największych, a więc i najbardziej zatłoczonych portów świata. Wszystko wskazuje na to, że cypryjski kontenerowiec uderzył w burtę samochodowca, na którym pracowało 11-stu polskich marynarzy. Sześciu z nich jest bezpiecznych. Dwóch niestety zginęło, los trzech rozbitków jest nadal nieznany.

Drodzy kierowcy chyba nie mamy innego wyjścia, tylko grzecznie zdjąć nogę z gazu. Policja ma taki arsenał broni, że ciężko będzie z nią nawet dyskutować. Obok doskonale nam znanych fotoradarów czy fotorejestratorów są jeszcze laserowe wykrywacze prędkości i urządzenia do pomiaru średniej szybkości na dłuższych odcinkach tras. Policja i Inspekcja Transportu Drogowego mówią, że chodzi o bezpieczeństwo. Ale nie tylko ono się poprawi. Wpływy do budżetu z mandatów również.

Poseł stłoczony, poseł zły. Gdyby Ryszard Kalisz wiedział o tym wcześniej i postarał się o inną salę na wczorajsze posiedzenie komisji sprawiedliwości, być może nerwów byłoby mniej. A tak komisja obradowała w najmniejszej sejmowej sali. Tymczasem zainteresowanie było - jak na złość - ogromne, bo temat spotkania, czy są ślady trotylu na tupolewie, jest ważny - dla wielu posłów chyba najważniejszy. Dlatego byli tacy, którzy przysiedli na parapetach, bez dostępu do mikrofonów, albo którzy oberwali walcząc o jakieś godne miejsce.

Ogólnonarodowa już debata nad tym, co wykazały urządzenia do badania związków chemicznych na tupolewie, który rozbił się w Smoleńsku. Sformułowanie "materiały wysokoenergetyczne" - na nasze nieszczęście - może oznaczać wiele. I trotyl, i dezodorant, i wędlinę. Eksperci podkreślają - to bardzo wstępne badanie, trzeba poczekać na te szczegółowe z laboratorium. Tylko one mogą określić na przykład stężenie tych materiałów - czy było duże, czy śladowe.

Kiedy z osiągnięć polskiej reprezentacji w piłce nożnej nie ma jak być dumnym, można pocieszyć się tym, że polski wirtualny piłkarz został wicemistrzem świata. Bartosz Tritt wywalczył srebrny medal w grze w FIFA 12, podczas "cyberolimpiady" w Chinach.

Sportowe emocje, których nikt nie chce i których klub z Amsterdamu się wstydzi. Trzech nastoletnich piłkarzy brutalnie skopało sędziego liniowego. Mężczyzna miał poważny uraz mózgu i następnego dnia umarł. Młodzi piłkarze o karierze mogą już zapomnieć, bo czeka ich proces o zabójstwo. Drużyna została zawieszona, a piłkarski świat zadaje znowu pyta o granice stadionowej agresji.

To był skok stulecia, choć bez ani jednego wystrzału. Plan był bezczelny i brawurowy jednocześnie: podjechać pod sortownię pieniędzy opancerzonym autem firmy ochroniarskiej i przejąć ponad pięć milionów złotych. Udało się, ale jak to zwykle bywa, do czasu, bo teraz dwa lata po kradzieży, policja jednego złodzieja już ma. Zatrzymanie drugiego to pewnie kwestia czasu.

Wszyscy go krytykują, tylko jeden PiS broni. Agent Tomek zdecydowanie może na swoją partię liczyć. Nikt w PiS nie żałuje, że porzucił swój tajniacki zawód i poszedł w politykę. Nikt też nie widzi, że zdjęcia, które wyciekły, słynnego agenta kompromitują. Zastanawiające? Pewnie nie, bo w polityce obowiązuje zasada wzajemności. Ile ty dla partii, tyle partia dla ciebie.

Koniec z centralnym planowaniem w służbie zdrowia. Zamiast jednego NFZ-tu w Warszawie, świadczenia w zależności od potrzeb i charakterystyki województwa, miałyby kontraktować regionalne oddziały funduszu. Taki jest najnowszy pomysł uzdrowienia naszej służby zdrowia według Bartosza Arłukowicza. Pomysł mocno znajomy, bo pamiętamy jeszcze regionalne kasy chorych. Czym zatem ministerstwo chce nas zaskoczyć?

Kiedy z osiągnięć polskiej reprezentacji w piłce nożnej nie ma jak być dumnym, można pocieszyć się tym, że polski wirtualny piłkarz został wicemistrzem świata. Bartosz Tritt wywalczył srebrny medal w grze w FIFA 12, podczas "cyberolimpiady" w Chinach.

Dowód na to, że nigdy nie jest za późno, by zostać wolontariuszem. Można zbliżać się do 90-tki, przeżyć i doskonale pamiętać II wojnę światową, a dziś pomagać innym. Za darmo, dla dobra sprawy, albo dla własnej satysfakcji. wolontariuszki seniorki pracują choćby w Muzeum Powstania Warszawskiego. W środę - w Międzynarodowym Dniu Wolontariusza będzie można zobaczyć je w akcji. Czyli w muzeum.

Przedświąteczne zakupowe szaleństwo rozkręca się powoli, choć są i tacy, których dopadło na dobre. Jeśli zabrali się za to wczoraj - zyskali, bo za nami dzień darmowej dostawy. Wiedziały o tym miliony Polaków. Niektóre portale odnotowały wzrost sprzedaży aż o 300 procent.

Prawdziwy kibic Barcy nie pali. A jeśli pali, to Barca pomoże mu z tym skończyć. Piłkarze, trenerzy, lekarze a nawet marketingowcy słynnego hiszpańskiego klubu we wspólnej akcji. Motywują do rzucenia palenia w internecie albo przez telefon komórkowy, bo Barca wypuściła nawet specjalną antynikotynową aplikację. Wszystko w trosce o zdrowie swoich kibiców.