Polska i Świat

Polska i Świat

Mieszkańcy Ursynowa muszą się nieźle nakręcić, żeby przebrnąć przez ścieżkę rowerową przy ulicy Pileckiego. Choć urzędnicy zapewniają, że utrudnienia są tylko chwilowe, bo droga jest w przebudowie, to zakręcona trasa może funkcjonować jeszcze kilka miesięcy.

Sześć osób, w tym troje dzieci, porażonych przez piorun. Do tragicznego zdarzenia doszło w Więcławicach Dworskich podczas prac na polu. Operator kombajnu mimo dwugodzinnej reanimacji zmarł - pozostałą część rodziny przewieziono do szpitala. Jak nie stać się ofiarą burzy?

W czwartek zaprzysiężenie nowego prezydenta. W uroczystości wezmą udział m.in. byli prezydenci i byli premierzy, ale zabraknie Donalda Tuska. Nie przyjedzie, bo jak mówi jego najbliższe otoczenie, zaproszenie dostał jako były premier, a nie jako szef Rady Europejskiej.

Bronisław Komorowski żegna się z urzędem - przejmuje go Andrzej Duda. Dzień przed zaprzysiężeniem nowy prezydent mówi o korekcie polityki zagranicznej i podtrzymuje zobowiązanie z kampanii wyborczej. Nowego prezydenta wita już Ewa Kopacz i w specjalnym orędziu apeluje do niego o zwołanie Rady Gabinetowej.

Polski słoń rusza do Szwajcarii. Tam ma znaleźć żonę - albo żony. Czekają na niego trzy samice. Podróż zatem konieczna i ciężka, bo przygotowanie do niej trwały rok, ale w końcu się udało. Śląski Ogród Zoologiczny stanął na wysokości zadania i pożegnał ważącego pięć ton słonia. Materiał z programu "Polska i Świat".

Partia na niego liczyła, ale on na razie od polityki chce odpocząć. Bronisław Komorowski w orędziu dziękuje Polakom za wsparcie, a w czwartek oficjalnie odda władzę i zamieni pałac na Zamek Królewski. Zapowiada, że poprze PO w wyborach, ale sam z list nie wystartuje. Materiał z programu "Polska i Świat".

Alerty pogodowe i to na najwyższym poziomie. Groźnie jest nie tylko nad morzem, ale i w górach. Na szlaku umiera mężczyzna, a ratownicy przestrzegają - w takie upały nie należy się wspinać. Jak zatem przygotować się na na wyczerpujący wypoczynek i co powinno być obowiązkowym zestawem górskiego turysty? Materiał z programu "Polska i Świat".

Kiedy jeden odchodzi, drugi szykuje się do przejęcia władzy. Andrzej Duda do pałacu wkroczy w czwartek, a razem z nim jego nowa drużyna. Skład gabinetu jeszcze nieoficjalny, choć znany. Posłowie PiS uciekają od komentarzy, a my pytamy, kto i za co będzie odpowiadał. Materiał z programu "Polska i Świat".

Prawo jazdy jeszcze trudniejsze do zdobycia. Ma być drożej i trudniej, i to już od przyszłego roku. Szkoły przed kłopotami przestrzegają i zachęcają - zapisujcie się teraz i nie odkładajcie egzaminu, bo potem pożałujecie. Materiał z programu "Polska i Świat".

Listy wyborcze PO wywołały ostre starcia w partii. Jeden z działaczy interweniuje u samej góry i pisze list do premier Kopacz, a w nim dosadnie określa osoby startujące z regionu lubelskiego: "to stare odgrzewane kotlety". Niezadowolenie nie kryje też Iwona Śledzińska-Katarasińska, która nie znalazła się na liście w Łodzi, bo odmówiła startu z czwartego miejsca. Kto jakie ma pretensje i kto jak może jeszcze walczyć?

Ta tkanina na pomoc alergikom, a wynaleźli ją polscy naukowcy. Ma skutecznie zatrzymywać roztocza i można z niej produkować specjalne pokrowce np. na pościel. Krajowy wynalazek na światową skalę.

Była karoca, przepiękne suknie, księżniczki i prawdziwy bal. Brzmi jak bajka, ale to nie początek bajkowego życia, a prawdopodobnie pożegnanie pięcioletniej Lily Mei. Dziewczynka choruje na złośliwy nowotwór układu nerwowego i przeszła długie leczenie, ale lekarze nie mają nadziei na jej wyzdrowienie. Bajkowy bal miał dodać jej sił i spełnić marzenia, których nie doczeka w normalnym życiu.

Czy zlikwidują gminę za długi? Ostrowice na Pomorzu chciały polepszyć mieszkańcom standard życia, ale tak się zadłużyły, że nie ma pieniędzy na bieżące utrzymanie. Wójt sprzedał już co się da. Teraz liczy na internautów i pomoc z darowizn. Czy ten plan się powiedzie?

Katy Perry kontra zakonnice. Znana wokalista podpisała wstępną umowę z władzami kościoła w Los Angeles w sprawie kupna byłego klasztoru. Sprawa byłaby zamknięta gdyby siostry zakonne nie zmieniły zdania. Zrobiły to podobno po zobaczeniu teledysków Perry. Sprawa trafiła do sądu. Na razie tego na Ziemi. Materiał programu "Polska i Świat".

Człowiek, który daje drugą szansę niepokornym koniom. To często piękne czystej krwi araby, kupowane jako maskotki, trafiające później do rzeźni. Robert Kazimierski z Mniszkowa przygarnia je, prostuje charaktery i daje szanse na życie. Materiał programu "Polska i Świat".

Jedna czwarta fotoradarów mobilnych straży miejskich i gminnych działa nielegalnie. Okazało się, że pracują na częstotliwościach wojskowych, co jest surowo zabronione. Sprawdzamy z jaką prędkością urzędnicy zamierzają coś z tym zrobić. Materiał programu "Polska i Świat".

Nastoletni mordercy właśnie wychodzą na wolność. Gdy usłyszeli wyrok mieli po 12 i 13 lat. Teraz kończą 16-letnią odsiadkę i muszą się nauczyć żyć na nowo w zupełnie nowej, zmienionej Ameryce. Ludzie, dla których wolność oznacza podróż w czasie. Materiał programu "Polska i Świat".